12 питань про «Дія Сity»: ви запитуєте, Мінціфри – відповідає

Міністерство цифровий трансформації України представило масштабний проект «Дія Сity». Він має на увазі впровадження і розвиток у країні спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Зокрема, мова йде про низку переваг для компаній-резидентів, особливі податки і форму працевлаштування для айтішників.

Не зважаючи на активне обговорення ініціативи, до нього все ще залишаються зауваження. Зокрема, у самих представників галузі.

.                  .                  .

Чому розмір мінімальної заробітної плати саме $ 1400.? Чи є шанс, що він буде знижений?

Статистичні розрахунки актуальною зарплати в українському IT показали, що більше 75% фахівців отримують більше $ 1400.. Про це свідчить спеціальне дослідження Ukraine Economic Outlook, а також масштабні дослідження DOU і опитування гравців ринку. При цьому середня зарплата в секторі становить близько $ 2000. Закон не може передбачати індивідуальні ситуації в окремих компаніях, ми орієнтувалися на загальні показники індустрії. Якщо той чи інший запит буде відображенням тенденції і базового запиту ринку, ми можемо повернутися до перегляду даного критерію. Це можливо в майбутньому через внесення змін до Закону України та підзаконні акти.

Інше популярне питання – збереження ФОП. Декларується, що раз DC ФОП не стосується, то і не шкодить. Але багато учасників переживають, що ФОП, як явищу в IT, закрутять гайки. Є свіжий законопроект, що визначає 7 ознак, що ФОП насправді є працевлаштуванням. Пов’язано це з DC чи ні, але це відбувається зараз. І нічого не завадить цьому вектору прогресувати в майбутньому. І судячи з реакції низки найбільших IT-компаній вони очікують саме такий сценарій.

Мета законопроектів про «Дія Сity» – створити цифрову економіку країни і можливості для розвитку IT-галузі. «Дія Сity» не змінює порядок взаємодії ФОП із компаніями або державою. Мінціфри створює нову цифрову реальність і нові альтернативи для бізнесу. Ухвалою ознак ФОП і іншими законопроектами займаються уповноважені на це органи, які не мають до процесу створення «Дія Сity» ніякого відношення.

У «Дія Сity» для резидентів зберігається можливість працевлаштовувати персоналу як з трудових, так і за цивільно-правовими договорами. Крім цього, ми пропонуємо альтернативу – GIG-контракт. Це новий вид працевлаштування, який зберігає гнучкість роботи і оподаткування ФОП, об’єднуючи їх з соціальними гарантіями працівника. GIG-контракт виключає ризики перекваліфікації відносин у трудові.

Наголошуємо, що заборони на роботу з ФОП немає ні в одному нашому законопроекті. Компанії, які не ввійшли в «Дія Сity», зберігають всі ті умови роботи, які використовували раніше. Щоб уникнути сумнівів, ми прямо вказали збереження права наймати ФОП.

Резиденти «Дія Сity» отримають вигідну альтернативу ФОП – зможуть наймати співробітників і GIG-співробітників, доходи яких будуть обкладатися податком із доходів фізичних осіб за ставкою 5%, військовим збором 1,5%, а також за кожного з них резидент «Дія Сity» буде платити ЄСВ з мінімальної зарплати. GIG-співробітники матимуть право на відпустку, на лікарняний і на інші соціальні гарантії, чого ФОП позбавлені.

Податки. Деякі читачі вважають несправедливими преференцій IT-фахівців в DC і, наприклад, в агрокомпанії-нерезидента DC, де програміст з білою ЗП, і оподаткування його перевищить 40%.

«Дія Сity» націлена на створення екосистеми в високотехнологічних індустріях. Агрокомпанія-нерезидент DC може створити дочірню компанію, куди увійдуть тільки IT-фахівці. Законопроект передбачає преференції для центрів дослідження і розробки. Таким чином, програмісти отримають всі бонуси від участі в «Дія Сity», а агрокомпанія – окремий R & D-центр зі спрощеним оподаткуванням і можливостями виходу на глобальний ринок, якщо подібно передбачається її стратегією розвитку.

«Дія Сity» – свого роду пілот. Його запуск і ефективне функціонування стануть передумовою до обговорення масштабування проекту на інші сфери економіки і індустрії.

Від стартапів вимагають бізнес-план. Хто буде його оцінювати? За якими критеріями? Виглядає як вікно для корупційних ризиків.

Прописати чіткі критерії для стартапу неможливо. Новим компаніям, що бажають вступити в «Дія Сity», необхідно представити бізнес-план і ця ефективна система, повсюдно використовується в бізнесі.

Оцінювати бізнес-плани ми плануємо разом з Українським фондом стартапів. На сьогодні ми попередньо домовилися про співпрацю з можливістю використання їх платформи і бізнес-процесів. Незабаром буде підписано відповідний меморандум. Підходи Українського фонду стартапів довели свою ефективність і ми готові адаптувати їх зрозумілу і прозору методику оцінки бізнес-планів стартапів, яка буде здійснюватися українськими та міжнародними експертами за участю Мінціфри.

Стартапи часто не мають ні середньої ЗП в $ 1400, ні 9 осіб у штаті. А значить, не потраплять в DC і повинні і далі залишатися в «сірій зоні»?

До стартапів будуть застосовуватися інші критерії, ніж для вже існуючих компаній. Все це детально прописано в презентації на нашому сайті. Єдиний критерій для стартапу – бізнес-план. Його буде оцінювати група незалежних експертів і Мінціфри. Процедура буде максимально публічною і прозорою, що виключить будь-які корупційні ризики.

Хто буде стежити за витрачанням фонду, спрямованого на розвиток соціальних проектів?

Витрачання коштів фонду, як і встановлення розміру внесків і контроль за їх розподілом, – прерогатива самих резидентів «Дія Сity». У законопроекті встановлено лише напрямки фінансування: освіту, залучення талантів, популяризація «Дія Сity». У всі інші питання держава не втручається. Добровільність участі повинна корелювати з обов’язковістю фінансування самоврядної організації виключно за рахунок членів такої організації.

Законопроектом вирішується завдання створення міжнародної еко-системи, яка стимулюватиме розробку національних технологічних продуктів з високою доданою вартістю і розвиток цифрової економіки в країні в цілому (що є головним завданням Міністерства).

Тому, «Дія Сity» – це не тільки податкові пільги та інші переваги для резидентів, а й соціальна відповідальність, яка покладається на резидентів. Зокрема, перед резидентами стоять завдання просування «Дія Сity» у світі, залучення зарубіжних талантів у країну і участь у підвищенні якості освіти. Ці завдання відповідають інтересам і держави і суспільства. Зазначена екосистема передбачається свого роду державно-приватним партнерством у якому виграють не тільки резиденти але і країна в цілому.

Участь у вирішенні згаданих завдань – це умова надання переваг «Дія Сity». На рівні Закону воно виражено у вигляді членства як умови для збереження статусу резидента. При цьому цей вступ у резиденти є добровільним і запрошуються тільки компанії, що розділяють вказані цінності. Організація резидентів «Дія Сity» – це демократична форма об’єднання зусиль резидентів. Вона буде самостійно визначати порядок вирішення покладених законом завдань, розмір і порядок витрачання членських внесків на ці завдання тощо. Більш того, створювати організацію резидентів чи ні – це теж рішення учасників «Дія Сity».

Повноваження DC за запитом інформації в поточній редакції лякаюче великі. Згідно із законопроектом, сам DC (а не закон) визначає, яку інформацію і в якому обсязі навіть непублічна компанія повинна розкривати.

Інформація, яку повинні розкривати резиденти, відповідає тільки тому необхідного обсягу, щоб довести відповідність критеріям. Потрібна тільки інформація з заяви, звіту про відповідність, аудиторського звіту. Ніяка конфіденційна інформація щодо господарської діяльності не потрібно. Крім того, ця інформація розкривається не для Мінціфри, а для незалежних аудиторів, які перевірятимуть критерії.

Також DC може визначати ознаки діяльності, за якими компанії можуть або не можуть бути в DC. Як наслідок, доля резидентів буде залежати від окремих чиновників, а не прописаних законів. Чому так?

Види діяльності прописані з урахуванням міжнародних тенденцій розвитку галузі та внутрішнім динамікам розвитку ринку, які ми вважаємо за необхідне підтримати і зростання яких стимулювати. Весь пакет законопроектів був розроблений у тісній співпраці з міжнародними та українськими експертами, а також представниками бізнесу.

Після запуску проекту «Дія Сity» перелік дозволених видів діяльності може бути розширений тими, де застосування новітніх технологій – основа. Наприклад, після прийняття законопроекту про віртуальні активи до потенційного списку видів діяльності можуть бути додані компанії, сфера діяльності яких пов’язана з віртуальними активами.

Розширити перелік видів діяльності «Дія Сity» можна за рішенням Кабміну. Але ми свідомо перенесли повноваження розширювати перелік на цей рівень прийняття рішень. Якби це питання регулювало тільки Мінціфри, це теоретично могло б призвести до зловживань.

Якщо ж перелік дати вичерпно в законі, індустрія не зможе оперативно реагувати на нові тенденції: знадобилося б багато місяців на внесення змін до законів через Верховну Раду. Рівень Кабміну в ухваленні цього рішення є оптимальним балансом між швидкістю і незаангажованістю.

Чим захист компаній-резидентів DC від необґрунтованих перевірок і тиску з боку СБУ, ДП, кіберполіції буде відрізнятися від поточної ситуації? На сьогодні було прийнято 2 закони «стоп маски-шоу» і обидва не допомогли.

Законопроект передбачає новий підхід до взаємин бізнесу і правоохоронних органів. Ми пропонуємо перенести і підвищити санкційність слідчих дій по відношенню до резидентів «Дія Сity» на рівень керівника обласної прокуратури.

У кримінальному процесі компанія-резидент «Дія Сity» отримає статус спеціального суб’єкта – це накладе на правоохоронців додаткові процесуальні обов’язки і ускладнить необгрунтовані претензії до бізнесу. Законопроект обмежує арешт обладнання та вилучення оригіналів документів.

Крім того, законопроектом пропонується, в разі проведення процесуальних дій щодо резидента «Дія Сity», вилучення інформації шляхом копіювання, без фізичної виїмки матеріальних носіїв. Ми передбачили, що вилучення обладнання резидента можливо лише за умови, що це не призведе до зупинки або значного обмеження господарської діяльності резидента «Дія Сity».

Пакет законопроектів про «Дія City» не заважає розвиватися і втілюватися іншим ініціативам, які націлені на розвиток України в різних векторах і площинах, в тому числі в питаннях захисту бізнесу і інвесторів.

Компанії, які не підходять за критеріями в DC, виходить, залишаються без захисту перед правоохоронними органами, правильно?

Міністерство цифрової трансформації фокусує свою увагу на розвитку галузі і не виконує функції профільних органів, що відповідають за правоохоронну систему.

Коли Проект доведе свою ефективність, уряд буде розглядати питання масштабування ідеї на інші галузі і сфери економіки, що стане майданчиком для прискореного розвитку країни.

Які проблеми вирішує DC? У Білорусі прообраз DC, ПВТ, вирішував проблему зниження податкового навантаження для айтішників. У них не було ФОП. В Україні у нас є ФОП. А DC трохи піднімає податкове навантаження, при цьому не до кінця зрозуміло, що дає взамін.

По-перше, якщо уважно ознайомитися з тим, що пропонує «Дія City», стає видно, що загальне податкове навантаження не збільшується. У Білорусі існують індивідуальні підприємці – аналогічна ФОП система. На момент запуску ПВТ в 2005 році, ІТ-галузь також працювала через систему ВП. Однак уряд взяв курс на висновок працевлаштування з тіні і перекваліфікацію роботи з ВП у звичайні трудові відносини.

«Дія Сity» істотно знижує загальне податкове навантаження і зберігає можливість роботи з ФОП. Одночасно з цим ми пропонуємо альтернативу – GIG-контракт. Це новий вид працевлаштування, який зберігає гнучкість роботи і оподаткування ФОП, об’єднуючи їх з соціальними гарантіями працівника.

GIG-контракт виключає перекваліфікацію відносин у трудові. Він дає додаткові можливості для білої структуризації компанії і її подальшої капіталізації.

Всі IT-компанії, які не працюють у DC – залишаються в «сірій сезоні»? Адже тільки DC – це «IT-шники, які працюють у білу».

Всі компанії, які не ввійшли в «Дія Сity», залишаються в звичних для себе умовах, продовжуючи вести бізнес в загальному правовому режимі. «Дія Сity» – це спеціальний правовий режим, компанії-резиденти якого отримають більше інструментів і механізмів для розвитку. Тому термін «сіра зона» не зовсім коректний, оскільки ми не розглядаємо IT-ринок як «сірий», а «Дія Сity» – як спосіб виходу «в білу».

Компанії, які хочуть вирости і вийти на міжнародний ринок, самі зроблять свій вибір і висновки. Пропоновані «Дія Сity» інструменти підвищують успіх проходження due diligence. Цьому сприяє і нова форма працевлаштування GIG, і елементи англійського права, і пропонована система оподаткування, яка стимулює показувати доходи, а не приховувати їх. Далі рішення за самою компанією.

Читайте також:

«Це вибір без вибору»: IT Ukraine озвучила зауваження до законопроекту про «Дія City»

Гіг-співробітники, гарантії держави і обов’язки резидентів. Основні положення із законопроекту про «Дія Сity» (оновлено)

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ