Ahrefs створює свою пошукову систему та вже інвествав в нього $40 млн. Навіщо це компанії

В березні 2019 року засновник компанії Ahrefs Дмитро Герасименко розповів про роботу над новим амбіційним проектом – пошуковою системою, яка буде віддавати створювачам контенту 90% прибутку. Його головна мета – зробити ринок, 92% якого належить гіганту Google, справедливим. Вже в цьому році компанія обіцяє зібрати робочу версію пошуковика та розпочати закрите тестування.

Banda.media розповість, чому Ahrefs вирішив створити свою пошукову систему, в чому суть її бізнес-моделі та як вона планує конкурувати з монополією Google.

Ahrefs – міні-пошукова система

Українець Дмитро Герасименко розпочав працювати над майбутнім маркетинговим SEO-сервісом Ahrefs в 2010 році. Зараз в продуктовому портфелі компанії – набір різноманітних інструментів, які в сукупності допомагають десяткам тисяч клієнтів по всьому світу (Facebook, Netflix, Uber, українські Rozetka, Macpaw, Reface серед них) отримувати більше трафіку з пошукових систем. Річний дохід Ahrefs на липень 2021 року за даними видання Tech in Asia, склав близько $100 млн.

Дмитро Герасименко. Особисте фото.

Ahrefs швидко став затребуваним тому, що мав унікальні дані, як необхідні SEO-спеціалістам. Конкуренти оновлювали свій індекс раз в місять чи навіть рідше, Ahrefs – кожних 15 хвилин. Тепер краулер компанії –  AhrefsBot індексує інтернет цілодобово, та вже є другим після GoogleBot за активністю в інтернеті. В компанії відзначають, що кожні 24 години він індексує 30 млн. нових сторінок.

За допомогою краулера Ahrefs створює цифрову бібліотеку інформації про веб-сторінки по діючим сайтам: про те як вони посилаються один на одного та за ключовими словами ранжируються в результаті пошуку, а також про те, як ці та багато інших метрик змінюються з часом.

Такий ж принцип лежить в основі пошукових систем. По суті, індекс. який створив Ahrefs – це їх мініатюрна версія, тільки для пошуку ссилок. Виходячи з цього, створення власної пошукової системи виглядає логічним кроком.

Альтернатива меркантильному Google

Щорічно Google на своєму пошуковому сервісі заробляє  $100 млрд., незмінно залишаючись лідером на ринку – компанії належить 92%. Запропонувати щось, що відрізняється від пошуковика монополіста – складно, адже він безкоштовний та всім подобається, – так думав Дмитро Герасименко, коли задумував його альтернативну версію. Потім засновник Ahrefs звернув увагу на Wikipedia, яка щорічна змушена збирати гроші небайдужих до проекту собі на інфраструктуру. Тоді він побачив ніші в якій міг би конкурувати з Google — profit sharing.  Дешевше і краще, чим безкоштовний пошуковець, може бути тільки той, який ділиться прибутком з креаторами, – впевнений підприємець.

Публічно свою ідею побудувати “справедливу” пошукову систему Герасименко анонсував в 2019 році, тоді ж розпочав збирати команду. Через рік пандемія внесла корективи в амбіційні плани Ahrefs, та компанія зосередилися на основному продукті, а також випустила  Ahrefs Webmaster Tools для тих маркетологів та власників бізнесу, в яких поки немає бюджету на професійні SEO інструменти, але є потреба продавати через сайт.

До розробки команда змогла повернутися на початку цього року. Зараз йде робота над мобільною версією пошуковика для Android, дизайном, брендингом, а також активне просування ідеї profit sharing. В найближчих планах Ahrefs — серія silent launches, яка дозволить зібрати робочу версію продукту та підготуватися до закритого тестування. На сьогодні Ahrefs сукупно інвестувала в проект пошукової системи $40 млн.

Бізнес-модель та монетизація

Основним конкурентними перевагами пошуковика Ahrefs перед системою Google буде модель profit sharing, при якій 90% прибутку будуть виплачуватися всім креаторам, а також приватність персональних даних користувачів.

“Бізнесс-модель нашої пошукової системи створена заохочувати корисний контент. Модель розподіляє прибуток 90/10 винагороджує експертів, незалежних журналістів та захоплених людей за їх роботу та підштовхує до генерування високоякісного контенту, з якого буде складатися будь яка сторінка результатів пошуку”, – пояснює Герасименко.

Відповідно заробіток пошукової системи Ahrefs складе 10%. Прибуток компанія буде отримувати з реклами та підписки на її відсутність. Підприємець відзначає, що реклама буде ревалентна пошуковим запитам користувача. Заробляти на зборі та продажу персональних даних третім особам пошуковик не буде – в Ahrefs не використовують сторонні пошукові індекси та файли cookie.

В компанії щиро вірять в те, що бізнес-модель майбутньої пошукової системи створить справжню революцію: ” В той момент, коли креатори усвідомлять, що вони можуть отримувати реальні платежі від альтернативної пошукової системи, тому що їх контент хороший та допомагає іншим людям – на ринку пошукових систем розпочнеться справжня буря.”

Та небезпідставно. До анонса проекту Ahrefs, з компанією зв’язалися екс-топи Google. Вони хотіли вивчити можливість використовувати дані сервісу в процесі розробки пошуковика Neeva – він платний, в ньому немає реклами, а в основі його моделі лежить profit sharing в співвідношенні 20/80. В Ahrefs майбутнім конкурентам відмовили та переконалися у правильності обраного шляху.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ