Альтернативна версія «Дія City»: що пропонують змінити

Міністерство цифрової трансформації України працює над масштабним проектом «Дія Сity». Про спеціальний правовий режим для нього вже написали законопроект № 4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» та внесли в парламент. Він передбачає особливий податковий режим і правила працевлаштування для IT-компаній.

У партії «Голос» підготували альтернативний проект про розвиток української IT-галузі. Він називається «Про стимулювання розвитку сфери інформаційних технологій в Україні». Розповідаємо про основні положення цього проекту.

Що автори критикують у «Дія Сity»

Автори альтернативного законопроекту зазначають, що ідея стимулювати українське IT – хороша, але у запропонованого Мінціфри проекту є недоліки, наприклад, він:

 • передбачає регуляторне навантаження в галузі (створення нових регуляторних органів з «невиправдано широкими повноваженнями»);
 • описує «непрозорі механізми» входу в правовий режим;
 • містить узагальнений опис видів ІТ-діяльності в рамках «Дія Сity», водночас дає регулятору (Мінціфри) можливість на свій розсуд вирішувати, які ознаки повинні бути визначальними; суб’єктивно оцінювати «бізнес-плани» стартапів;
 • обмежує IT-компанії в праві на участь у режимі, тому що вимагає від них обов’язкового членства в об’єднанні резидентів «Дія Сity», сплати членських внесків;
 • дає Мінціфри широкі повноваження щодо доступу до інформації компаній-резидентів;
 • не описує, як оскаржувати рішення регулятора.

Що пропонують поправити?

Автори проекту «Про стимулювання розвитку сфери інформаційних технологій в Україні» пропонують альтернативу. У ній описано все той же правовий режим для IT-компаній «Дія Сity», але з деякими уточненнями, які на думку авторів, виправлять недоліки першого проекту закону.

Що пропонують в альтернативному проекті:

 • Чітко встановити деталізований перелік видів IT-діяльності на рівні закону, без можливості їх тлумачення або зміни підзаконними актами. За основу такого переліку можна взяти КВЕД для IT, міжнародні стандарти ISIC, NACE.
 • Дозволити компаніям ставати резидентами «Дія Сity» за декларативним принципом. У поточному проекті, нагадаємо, компанія повинна подавати заявку до уповноваженого органу та він її розглядає 15 днів. При цьому дозволити Мінціфри перевірку документів від заявників (щоб вони відповідали вимогам для резидентів «Дія Сity») з публічних баз даних, реєстрів.
 • Встановити вимоги для резидентів «Дія Сity»: не менше 90% доходу повинно бути від діяльності в IT; середньомісячна зарплата для гіг-співробітників – не менше $ 1400.; середня кількість штатних співробітників – не менше 9 осіб, тощо. Ці вимоги збігаються з першою версією проекту про «Дія Сity».
 • В альтернативному проекті пропонують спростити доступ до «Дія Сity» для стартапів, які не можуть відповідати вимогам вище.
 • Повноваження контролюючого органу (Мінціфри) в порівнянні з першою версією проекту про «Дія Сity» пропонується звузити до:
 1. ведення реєстру резидентів;
 2. контролю за тим, щоб вони подавати звітність, і щоб дані в цій звітності збігалися з вимогами до резидентів  «Дія Сity»);
 3. контролю за тим, щоб резиденти «Дія Сity» відповідали вимогам цього режиму;
 4. просування «Дія Сity».

У проекті також пропонують прописати процедури вступу в режим «Дія Сity», звітності, спілкування резидентів з держорганами, оскарження рішень регулятора.

Також в ньому скасовують правило з першої версії, за якою учасники цього режиму повинні обов’язково входити в об’єднання резидентів «Дія Сity».

Ще одна відмінність від першої версії: IT-компаніям, які беруть участь в цьому режимі, пропонують право на «трудовий контракт», як форму трудового договору. Такий договір дає можливість сторонам самостійно (без урахування обмеження законів про працю) визначати термін дії, права, обов’язки і відповідальність сторін, організацію праці співробітника, умови розірвання договору тощо.

У першій версії проекту про «Дія Сity» вводиться поняття гіг-контрактів і гіг-співробітників. Це – контракти на виконання окремих завдань. Водночас, як відзначають автори альтернативного проекту, не до кінця зрозуміло, яким правом ці контракти регулюються. Тому в альтернативному проекті пропонують визначити гіг-контракти як один з видів цивільно-правового договору.

Читайте також:

В Україні можуть прийняти закон про «Дія Сity» – особливий правовий режим для ІТ-галузі

Гіг-співробітники, гарантії держави і обов’язки резидентів. Основні положення із законопроекту про «Дія Сity» (оновлено)

«Це вибір без вибору»: IT Ukraine озвучила зауваження до законопроекту про «Дія City»

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ