Більше половини українців не беруть в руки книгу: як видавництва виживають в цій реальності

Юлія Орлова – генеральний директор видавництва Vivat. Вона розповідає, як видавництва виживають в кризу – чи змінюють систему управління, як підлаштовуються під попит покупців і що буде далі.

Юлія Орлова

У всіх бізнесах відбулися кардинальні зміни. Книжковий бізнес, безумовно, не в пріоритеті, книга – не товар першої необхідності під час кризи.

Мені б не хотілося згущувати фарби і скаржитися, але індустрія книговидавництва зазнає мільйонних збитків. Очевидно, що виживуть не всі видавництва.

У маленьких видавництв компактний штат, невеликі обсяги заборгованостей, постійних і змінних витрат – в цьому їх сильна сторона. Є великі видавництва зі штатом понад 100 осіб, які випускають 200 новинок в рік – вони виживуть за рахунок серйозного запасу міцності і обсягів залишків, які зараз можуть продаватися і приносити дохід. Найскладніше буде середнім видавництвам, які збільшили штат, але не встигли розширити асортимент і запастися залишками на складах.

Дві моделі управління: яку вибрати

  • Директивна – керівник жорстко координує бізнес-процеси в компанії, тому співробітники часто змінюються, всередині команди зростає нервозність. Продуктивність і економічні показники падають.
  • Переговорна – коли керівник уважний до своєї команди, вміє слухати і чути. Так вибудовують роботу ефективні творчі команди.

Видавничий бізнес – це фактично шоу-бізнес. Тут не працює директивна стратегія від слова зовсім. У нас немає верстатів і засобів виробництва. Видавництво – як творча майстерня, а люди – це наш основний ресурс. Жорсткі директиви «згори» – шлях до провалу. Тому я використовую переговорну стратегію.

Здається, що під час кризи правильно було б включити директивну стратегію, тому що зараз «пожежа». Складно уявити, що під час пожежі ми починаємо міркувати: «Слухайте, а куди нам бігти? А чи треба бігти? А давайте зберемо нараду і подумаємо – чи треба бігти? Або, можливо, просто почекаємо – і не все згорить? »


Читати також:  У вересні виходить «Big Money. Книга 2» – друга частина бестселера від Євгена Черняка


Крім того, керівник теж нервує. Буває, що просто не вистачає моральних сил проводити переговори і вислуховувати позиції опонентів. Але зараз рівень агресії на максимумі, маса людей знаходяться в якомусь депресивному стані. Щоб повернутися до продуктивності докризового рівня, потрібно розмовляти, бути чесним, розповідати про те, що відбувається, куди йде видавництво, з якими проблемами стикається. Мені здається це правильним.

Чи вийшло перейти на «удаленку»

Перекласти видавництво на віддалений графік у нас вийшло швидко. Але ми зіткнулися з кількома хвилями підвищення і зниження продуктивності.

Спочатку це була деяка ейфорія від того, що не потрібно фарбуватися, витрачати час на дорогу – з’явилося більше часу для роботи в комфортній обстановці. Але ейфорія змінилася зниженням продуктивності, тому що ми ніколи так не працювали і не вміли вибудовувати графік. Робота починалася о восьмій ранку, а закінчувалася об одинадцятій вечора.

Постійні дзвінки, відповіді на повідомлення – і буквально за тиждень сталося вигоряння, співробітники стали дратівливими, на цьому тлі продовжує збільшуватись потік повідомлень в месенджерах.

Потім це заспокоїлося, продуктивність знову почала зростати.

Кому-то дійсно зручніше працювати на «удаленке». Іншій частині співробітників потрібно працювати з дев’яти до шести в офісі, рутинні процеси виступають в ролі «органайзера». Є ще група людей, які готові працювати з гнучким графіком і з’єднувати офісну зайнятість і роботу «на виїзді». Це залежить від психотипу і завдань. Думаю, що завдання керівника – запропонувати своїм співробітникам найбільш зручну для них систему.


Читайте також:  «Магія ранку» не допоможе, якщо по життю ви невдаха. Чому цю ідею сильно переоцінюють


Наша редакція зараз працює повністю віддалено, але ми будемо думати, як можна налагодити роботу по новому, більш гнучким графіком.

Зараз ми плануємо активне впровадження Agile-методики (гнучкого підходу) в управлінні, яка допоможе замінити звичні, але громіздкі або непотрібні робочі процеси зручними і вивіреними. Agile – це як раз про гнучкість і адаптивність, про комфортний контроль і «бірюзові  цінності», про інтерактивний  підхід  до роботи над проектами всередині команди.

Чому подушка безпеки – це важливо

Так, звичайно, у нас були антикризові заготовки. Ми зібрали кілька подушок безпеки, і вони дійсно допомогли пережити першу кризову хвилю. Ми навчилися робити їх ще в минулі кризи.

В іншому – не можу сказати, що ми були готові до карантину і до такого шаленого зниження обсягів. Ми переживаємо це і фінансово, і емоційно. Але я сподіваюся, що ми вийдемо з цього хоч і сильно пошарпаними, але не переможеними.


Читати також:  Корона-криза: Максим КРІППО та інші експерти про те, як бізнесу врятуватися від вірусного вулкана


Як змінилися продажі

Нещодавно ми оновили інтерфейс магазину – в минулому не було достатнього рівня аналітики для нас. Зараз ми використовуємо іншу платформу і активно розвиваємо напрямок наших інтернет-продажів – це упевнений тренд. Офлайн буде глобально виступати у вигляді шоурумів.

При переході на нову платформу природним чином падає органічний трафік, а отже, і продажі. Тому, з одного боку, продажі  глобально не збільшилися, аде  й глобально не повипадали. Ми вже повернулися до колишнього рівня валового доходу і бачимо зростання, що нас дуже радує.

Які книги зараз найкраще купують

Покупки в інтернет-магазині і офлайн-магазині за жанрами не різні. У 80% випадків наш споживач – це жінки, а лідери продажів – дитяча література. Але є особливість, яка проявилася в кризові два місяці: зросли продажі літератури мистецького спрямування. Це говорить про те, що люди хочуть відволіктися від «трешу за вікном». Попит на книги по бізнесу впав. Думаємо, що це тимчасово – напрямки бізнес-літератури і самоосвіти завжди були сильними, але людям зараз так важко, що бажання вчитися немає.

Книги, які найкраще продавалися в карантин:

За час карантину валовий дохід видавництва зменшився на 45%. Надходження грошей – аналогічно.

Щоб вирішити ці проблеми, ми видаємо менше книг. Раніше ми випускали по 30-35 книг на місяць. До кінця цього року у нас вистачить грошей випускати по 10 книг.

Звичайно, це гальмує наш розвиток – ми змушені купувати менше авторських прав як у українських, так і у зарубіжних авторів. У нас є зобов’язання перед правовласниками, у яких вже купили права, ми зобов’язані випустити ці книги в термін.

При цьому видавництво не зменшує витрати на розвиток, маркетинг, рекламу. Наша стратегічна мета – розвиток видавництва і популяризація читання в Україні – не може бути зміщена навіть в період кризи.


Читати також:  10 книг, які навчать вести бізнес: добірка від Володимира Многолітнього з Генесіс


Як ми придумуємо, що випускати

У нас не буває так, щоб ми витратили на мозковий штурм цілий день. Ми б за цей час вибухнули. Пара годин – час, на яке у нас вистачає сил і посидючості. Далі починається сумна виснажлива тяганина, на яку ми ніколи не йдемо. Найчастіше ми проводимо «Шторм» тренди і аналізуємо, що конкретно видавати. Наприклад, обговорюємо, що зараз буде вибирати покупець: книги дорожчі, але і якісні, або дешевші, але в поганому поліграфічному виконанні.

Щоб книга користувалася попитом, у видавця повинен бути широкий кругозір. При такій великій кількості інформації і «білого шуму» неможливо знати все. Все швидко змінюється, а нам потрібно відчути тренд в самому зародку. Адже книга теж якийсь час готується до друку, і потрібно передбачити так, щоб вийшла вона саме тоді, коли тренд буде на піку. Зробити це складно, і ми всі – як «ховрахи» в очікуванні і в бойовій готовності.

Як керівнику вистояти

Не можу давати собі оцінку як керівнику. Але можу сказати: я зараз викладаюся повністю. Сьогодні абсолютно всі керівники перебувають у божевільному стресі. Десь в інтерв’ю я почула, що керівник як твердий сир пармезан: коли його треш про тертку кризи, він кришиться. Мені сподобалася це порівняння. Керівник як вуж на сковорідці: з одного боку – економічна нестабільність і абсолютна невизначеність, з іншого – необхідність утримати колектив, заспокоїти його і зберегти рівень працездатності.

Коли ми дивимося вперед, складно бути з «позитивчиком». А це настрій «зчитується» підлеглими, і від поганого  настрою  керівника зростає тривожність підпорядкованих.  Всі керівники зараз проходять тест: хто ти є насправді, чи можеш ти вистояти, чи зможеш зберегти колектив.

І якщо організація виживе – можна сказати, що ти як керівник пройшов перевірку «на міцність».

Якщо говорити про те, що б я хотіла зараз поміняти, то це навчитися делегувати свої функції, щоб звільнитися від рутини і швидко йти вперед. Хотіла б включити особисту гнучкість і адаптивність на максимум.

Чи змінився маркетинг? Звісно. Маркетинг перейшов в онлайн. Вільний доступ до будь-якої інформації і її неконтрольоване споживання суспільством на тлі майже повної відсутності критичного мислення призводить до двох речей:

  • Українці активно освоюють нові практичні навички, як отримувати і переробляти інформацію.
  • Через зміну фокуса і в спробі адаптуватися в новому інформаційному потоці набагато менше уваги приділяють самоосвіті і підвищенню  свого інтелектуального рівня. А це повинно виховуватися читанням книг.

Хотілося б сказати, що прогнози щодо виходу з кризи для видавництв втішні. Але ні. Я думаю, що всі видавництва вийдуть в усіченому стані. Втратимо і ми як видавці, і наш бізнес. Але втратять і читачі.

Ми не зможемо надати читачеві такий обсяг інформації, як раніше. Ми всі скорочуємо виробництво, тому наших читачів в 2020 році чекає менше новинок. І мене засмучує така реальність, тому що у нас і так видається дуже мало книг, а 57% українців взагалі не беруть книгу в руки.

Мені б хотілося побажати своїм колегам-видавцям стійкості, тому що нам просто потрібно це пережити. На жаль, ми можемо сподіватися тільки на себе – я бажаю не опускати руки і зберігати внутрішній спокій.

Що готуємо до друку

Незважаючи на все, ми готуємо до випуску третю книгу Андрія Кокотюхи серії «Вигнанець и перевертень». Співпраця з Андрієм дуже вдала. Його книги добре купують, і ми, як і домовлялися, плануємо видати всі п’ять.

Порадуємо і шанувальників Дари Корній: випустимо «Чарівні істоті українського міфу. Шкідники життя ». Нам довелося зрушити терміни видання, але скоро вона побачить світ.

Готуємо до друку і романи наших улюблених молодих авторів – Анастасії Нікуліної  і Дар’ї Пескозуб. Хочу окремо відзначити: ми пишаємося співпрацею з директором Дипломатичної академії України Сергієм Корсунським і готуємо до друку його книгу.

Ще ми хочемо випустити деякі видання по життєстійкості та адаптивності – книги, які можуть допомогти нашим читачам пережити цей непростий період. Мені здається, у суспільства є запит на це. Зараз ми шукаємо якісні експертні тексти.

 

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ