Через помилку податкового інспектора ФОП отримав 400 000 грн боргу. Справа пішла до суду

ФОП з Києва Дарина (ім’я змінено на прохання потерпілої) зіткнулася з тим, що через помилки інспектора отримала податковий борг майже в 400 000 грн, а у податкової з’явилося право застави на її майно. Підприємець заперечує борг в суді.

Banda.media розповідає деталі історії.

Дарина, фізична особа-підприємець з Києва, як і багато ФОП, працювала за спрощеною системою оподаткування, сплачуючи 5% з обороту і здаючи звіти раз у квартал. Звіти вона здавала, відносячи заповнені паперові документи інспектору.

У 2017 році інспектор, вводячи дані з паперової річної декларації ФОП, замість суми єдиного податку в 7817,52 грн вказав суму в 28 215,14 грн. Підприємець 7 лютого 2018 року заплатила стільки, скільки і вказала в звіті (7817,52 грн). У той же час, за даними податкової, повинна була заплатити 28 215,14 грн (дані підтверджуються висновками про проведення бухгалтерського та податкового обліку від 30 червня 2020 року, є в розпорядженні).

Скріншот з висновків про проведення бухгалтерського і податкового звіту

Так у неї виник податковий борг, про який вона в перший час не знала. ФОП з податковим боргом втрачають право на спрощену систему оподаткування, та підприємця перевели на загальну систему, де зовсім інші суми податку. Підприємця з 1 жовтня 2018 року перевели на загальну систему.

Підприємець спочатку не знала про переведення, і з 2018 року працювала і розраховувала податки як для спрощеної системи. У той же час податкова починаючи з IV кварталу 2018 року нараховувала їй податковий борг як для ФОП на загальній системі.

Як зазначає податковий консультант Олена Матвійчук з Wedoitbm (вона консультувала підприємця з приводу цієї проблеми), якщо ФОП 3 групи працює на спрощеній системі, він заплатить 5000 Грн зі 100 000 грн доходу, але цей же підприємець на загальній системі (якщо витрат немає) повинен буде заплатити 41 500 грн.

Податковий борг підприємця ріс: тільки за 2019 рік їй нарахували 141 000 грн ПДФО і військового збору. На час публікації року її борг (плюс штрафи від податкової) виріс майже до 400 000 грн.

За ст. 88.2 Податкового кодексу у ДПС виникло право податкової застави на майно ФОП. Податкова застава — це право держави стягнути податковий борг з боржника за рахунок майже будь-якого його майна.

У серпні 2020 року підприємець оскаржила ці рішення податкової в суді, зокрема, рішення перевести її на загальну систему:

Скріншот рішення суду про відкриття адміністративної справи

«Висновок з цієї ситуації: не можна виключати «людський фактор» при роботі з документами. Підприємцю краще постійно моніторити свій статус, користуючись кабінетом платника податків на сайті податкової», — каже Олена Матвійчук.

Читайте також: