Чим незадоволені українські програмісти: погане страхування, овертайми і «зникаючі люди»

Видання DOU опублікувало результати опитування українських розробників про те, що їм найбільше не подобається в їх компанії.

Banda.media вибрав найцікавіші коментарі.

Зарплати і бонуси

Респонденти оцінювали матеріальну компенсацію і корпоративний соцпакет. Всього надіслали 1384 коментаря, в яких найчастіше скаржилися на:

 • непрозорий і нерегулярний процес перегляду зарплат,
 • низьку оплату,
 • неоплачувані овертайми,
 • невелика кількість днів відпустки і лікарняні,
 • недостатнє медичне страхування,
 • заморожування перегляду зарплат в зв’язку з кризою, урізання соцпакету.

«Компенсація нижче за ринок, перегляд 1 раз в рік, в цьому році, у кого був перегляд до карантину — тим підняли, у кого після і під час — заморозили».

«Майже всім співробітникам скоротили зарплати на 15-17 відсотків, закривши рев’ю на невизначений термін».

«Хотілося б відпустку не менше 14 днів».

«Овертайми не оплачуються в 99% випадків. Корпоративна знижка на абонемент в спортзал нижче, ніж у більшості компаній (300 грн)».

«Доводиться вибирати між компенсацією за спорт і за медстрахування, так як суми недостатньо, щоб покрити навіть нормальний пакет страхування».

«Після ковід-кризи компанія відмовилася від соцпакету. Пропонується тільки страхування в сумнівних страхових, а не в тій, що зручна співробітнику».

Умови праці

Респонденти оцінювали офіс компанії, організацію дистанційного режиму роботи, робоче місце, графік роботи. У цьому блоці залишили 932 коментаря.

Часті проблеми:

 • старі меблі та техніка,
 • відсутність ноутбуків,
 • урізання бюджетів на оновлення техніки,
 • жорсткий графік роботи,
 • відсутність допомоги від компанії з облаштуванням робочого місця вдома і дистанційного режиму в цілому.

«Графік не може змінюватися. Рівно з 10 до 19. Будь-які зміни тільки за узгодженням з головним інвестором».

«Офіс являє собою набір гучних опенспейсів з незручним поділом на команди/відділи. В офісі нескінченно маленька кухня і відсутні нормальні зони відпочинку. Мітинг-руми постійно зайняті HR‚Аммана. Замість бібліотеки книги розставлені на різних поличках по офісу як декорація».

«Не дають робочий ноутбук через кризу».

«Компанія надає ноутбук, але для розробки потрібно використовувати особисто куплений софт або безкоштовні програми (той же IntelliJ IDEA)».

«Немає дистанційки, в офісі не забезпечують належними заходами при роботі в епідемію (на кухні завжди штовханина, всі без масок і не витримують дистанцію, робочі місця не рознесені)».

Кар’єра

Респонденти оцінювали зворотний зв’язок про виконану роботу, можливості для професійного розвитку та умови для кар’єрного зростання. У 1231 коментарі найчастіше респонденти скаржилися на:

 • відсутність зворотного зв’язку і недостатня увага до досягнень,
 • урізання бюджету на навчання,
 • відсутність оплати потрібних навчальних курсів,
 • обмеженість кар’єрного росту,
  непрозорий процес підвищення.

«Система підвищень непрозора, у кожної команди якісь свої правила або їх немає і вони придумуються на ходу».

«Компанія не пропонує стажування або навчання. Зміна напрямків діяльності — дуже рідкісне явище. Виділяється бюджет на освіту, але його вистачає на 2-3 конференції в рік і не вистачає на більш-менш професійні курси. Професійний розвиток відбувається лише за рахунок вільного часу після роботи».

«Моя думка зовсім не враховувалася при прийнятті рішення, в який бік розвиватися (я просив розвиток в автоматизацію, мене направляли в менеджерську гілку). За підсумком я не виріс до менеджера (карантин і заморозка апів і зарплат) і вже втратив/забув частину навичок, якими користується мануальний тест-інженер».

«В основному через рік-півтори роботи на проекті усілякий кар’єрний ріст закінчується. Занадто складні свічі з мідла на синьйора тощо. Простіше компанію змінити і отримувати набагато вище рейт. Якщо для тебе це не виклик, то всі так і роблять, від того і величезний потік людей в розробці. Продукт від цього страждає, так як приходять нові люди, практикують свої підходи, наступають на ті ж граблі».

«Компанія підвищує співробітників до Middle-рівня менше ніж за рік роботи, при цьому рівень їх професійного розвитку практично не змінюється. Senior-ість може видаватися просто в якості мотивації».

Проект

Оцінювали проект, технології та інструменти, атмосферу в колективі і менеджмент. Респонденти залишили 1066 коментарів, і найчастіше фахівці незадоволені:

 • непрофесійним менеджментом,
 • застарілими технологіями,
 • напруженою атмосферою в команді,
 • складністю комунікації із замовником,
 • відсутністю налаштованих процесів для дистанційної роботи.

«Дуже велике навантаження на поточному проекті без можливості взяти відпустку».

«ПМ тримає команду в зайвому стресі, листи вночі або на вихідних є нормою. Коли потрібно розрулити щось, то ПМ каже: «Хлопці, ви профі — розберіться самі»».

«Менеджер не приймає участі у справах нашого проекту».

«У менеджера недостатньо технічних знань, і він не завжди розуміє, про що говорить розробник».

«Є люди токсичні, але з високим рівнем скилів. Некомфортно з ними працювати, але можливості щось змінити немає, так як такі люди цінніше інших».

«Мені подобається колектив проекту, але завдання, які доводиться вирішувати, вкрай рутинні і часом просто позбавлені будь-якого сенсу».

«Замовник не зацікавлений в сучасних рішеннях задач. Data Science обмежується простими SQL-запитами і аналізом в екселі».

Курйози

Були і досить нетривіальні коментарі, які DOU зібрав в окремий блок. Ось найцікавіші з них:

«Розробка під iOS на комп’ютері Windows».

«Кухня як в’язниця».

«Зп не переглядалися вже 10 років».

«Не подобається, коли тихо зникають люди з проекту».

«Існує відчуття, что, коли проєкт закінчиться, тебе відворять, як старого пса».

Читайте також:

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ