Чи коштує monobank мілліард доларів?

На днях один із засновників monobank Олег Гороховський заявив, що оцінка банка – більше $1 млрд. Banda.media опитала учасників ринку, чи дійсно у банку може бути така висока оцінка.

Спершу ми спитали у Олега Гороховського, звідки взялася оцінка в $1+ млрд.: це був власний розрахунок команди чи пропозиції покупців. Гороховський сказав що на даний момент не готовий розкрити подробиці такої оцінки.

Також теоретично  monobank може коштувати і більше мільярда доларів, якщо буде той, хто буде готовий купити банк за ці гроші чи інвестувати при такій оцінці. Чи є зараз реальні пропозиції про інвестиції чи покупку – невідомо. Представники “Альфа-Банк Україна” раніше заявляли, що хочуть придбати  monobanк, та навіть, за неперевіреною інформацією, велися перемовини. Сторони це заперечують.

Чому більше $1 млрд.

Один із наших співрозмовників, який працює в великій інвестиційній компанії та має досвід роботи з фінтехом, завірив, що оцінка в $1+ млрд. для monobank – досить реальна. При чому, мова не про довгострокову перспективу зросту, а про нинішні показники. За його словами, найближчі приклади в східних країнах – мова про російський банк Tinkoff. Зараз його капітал – $20 млрд., а загальна кількість клієнтів – 13 млн. людей, виручка – близько 70 млрд. грн.

Виручка Universal Bank, на ліцензії якого працює monobank, значно менше, але вже зараз у monobank близько 4 млн. клієнтів, а головне – банку всього три роки, а не 15. До того ж, банк тільки недавно запустив послуги для ФОП та планує введення нових можливостей в майбутньому – розширює свій пакет послуг, де зможе отримати додаткову виручку. У кожного з банків саме кредитування приносить левову частину доходу.

Ще один приклад не настільки показовий, але вказує на велику зацікавленість інвесторів до фінтеху – Kaspi.kz.У компанії із Казахстану більше продуктів для користувача, але всього 10 млн. клієнтів при капіталізації в $23 млрд. на лондонській біржі. Тут роль грають  саме майбутні досягнення: інвестори вірять, що Kaspi.kz буде розвиватися та зможе вдвічі збільшити кількість користувачів.

Подібне застосовується і до monobank: проект щомісячно набирає користувачів і всього за три роки створив самий популярний банківський додаток в країні. Інтерес до фінтеху видно і в Європі і в США:  Revolut ($33 млрд), Monzo (£1,24 млрд), Chime ($25 млрд), Klarna ($45 млрд), Afterpay (купили за $29 млрд), Checkout ($15 млрд) і так дальше – список можна продовжувати довго. Всі ці компанії коштують десятки мільярдів доларів. Та будуть коштувати ще дорожче.

Ставка на майбутнє – досить логічна. Згадайте Universal Bank 5 років тому – банк із третьої десятки. Сьогодні один їз найприбутковіших банків у країні, в десятці по об’єму активів. Це заслуга monobank.

Навіть сьогодні monobank, після декількох років роботи, – найбільший в Україні за числом притоку нових клієнтів: йому уступає в тому числі і “ПриватБанк”.

Universal Bank (monobank) швидко зростає: в першому півріччі він займає третє місце по гривневому притоку – 3.1 млрд. грн., уступаючи тільки “ПриватБанк” (7.9 млрд. гривен) і “Ощадбанк” (4.3 млрд. грн.) по розрахунку minfin.ua. І якщо в поточному півріччі приблизно половина українських банків зіштовхнувся з відтоком валюти,Universal Bank – другий після «Райффайзен Банк» по залученню валютних коштів – $33,6 млн.  Для порівняння, відтік валюти у того ж «ПриватБанка» в першому півріччі 2021 року склав 111,2 млн.

Ще однією причиною, чому monobank можна вважати мільярдним проектом – інший підхід оцінки. ” Це скоріше технологічна компанія, а не класичний банк. Звідси і така цифра”. З цим погоджується і Гороховський:на його думку monobank не можна оцінювати як звичайний банк – об’ємами капіталу. Як наслідок, мультиплікатор – уже не 1-3, як у банків, а 7-9, як у технологічних компаній.

На думку Євгенія Сисоєва, засновникам monobank вдалося зробити high frequency-продукт з можливо одним із самих високих повернень користувачів в світі – продукт, який дуже люблять користувачі.

” Технологічність дозволяє давати кращий сервіс з крутою  unit-економікою. В світі необанки з мільйонами лояльних клієнтів оцінюються в мільярди доларів, і думаю, що якщо у monobank буде коли не будь якийсь раунд, то точно по оцінці більше 1 млрд. “, – кажи Сисоєв.

За словами Сисоєва, компанії, які коштують мільярди, мають опції:

  • IPO ( як планують  People.ai, Ajax, GitLab);
  • M&A глобальним стратегам, які самі вартують більше десятка мільярдів і можуть собі це дозволити, чи синдикати великих глобальних фондів.

Чому менше $1 млрд.

Але не всі згідні з такою оцінкою. Представники банківського сектору говорять, що за фінансовими показником  Universal Bank та monobank за 2020-й мають приблизну вартість проекту –  $500-600 млн.

Видання minfin.ua наводить оцінку Євгена Дубогриза, експерта CASE Ukraine та екс-замдиректора департаменту фінансової стабільності НБУ. ” Я б оцінив банк при умові, що в ньому є monobank, в 9,6−11,7 млрд. грн. ($350 млн. — $430 млн.),  чи 2.4-2.9 власного капіталу. Без monobank Universal Bank, судячи по фінпоказникам, буде коштувати, як ліцензія, чи навіть менше”, – говорить Дубогриз.

Всі опитані згідні з тим, що monobank – величезний банк з оцінкою в сотні мільйонів доларів, але поки не в мільярд. Не на руку також грає бажання держави продати феноменально великий «ПриватБанк» всього за $3 млрд.: у банка – мільярди гривен прибутку і більше 10 млн. клієнтів. Це свідчить про не саму велику привабливість банківських активів в Україні.

Найбільш детальний коментар з поясненням чому банк не може стільки вартувати, дав інвестиційний аналітик Іван Угляниця : ” В цілому, сам monobank, не дивлячись на сильну команду, я б не сказав, що має якісь великі переваги перд іншими банками в цій частині. Основна відмінність  monobank від решти ринку, те , що відрізняло і “ПриватБанк” – готовність брати на себе регулярні ризики та йти по спірній зоні. В принципі, це – типова історія для нинішніх так званих технічних компаній, що по факту є простим регуляторним арбітражем.

З точки зору банкінгу і того, що зараз “продається”, це – відносно високий ріст портфеля, що не дуже відрізняється від інших невеликих українських банків. Вони також показують високі темпи зросту, тобто, в цьому немає якої не будь унікальності саме monobank.

А також відносно високий прибуток на капітал, що також, в принципі, не відрізняється суттєво від багатьох українських банків, які не називають себе фінтех-компаніями.

Варто відзначити, що такий відносно високий ROE та прибуток в моменті досягається зниженням резервування кредитного портфеля, з 18% в 2019 році до 15% в 2020-му і близько 11% в першому півріччі 2021 року. При цьому дорезервування до попереднього рівня призвело б вже не до прибутку в першому півріччі, а до збитків.

Але, оскільки портфель фізичних осіб – це портфель, який швидко обертається, та по якому швидко проявляються збитки, чим по кредитам юридичних осіб, то тут у monobank є невеликий запас часу та маневрів. Фактично, потрібно : чи продавати по бажаній ціні, чи потом поповнювати капітал власними коштами, коштами партнерів з відповідними наслідками для власників.

Додатково можна сказати і про решту банків та невеликий ріст доходів в моменті, які скоріш за все не буде та і не може бути sustainable при такій поляризації власності депозитних ресурсів, вартості залучення ресурсів державою і т.д.”

Чому банк “не продається”?

Сам Гороховський заявив, що что monobank не продається, але не дає конкретної відповіді чому. На думку інвестиційного аналітика ICU Михайла Демківа, банк ще рано продавати: “Банк ще не досяг пікової точки і буде продовжувати зростати”, – говорить він у коментарі  minfin.ua.

Угляниця вважає, що готових вкласти більше $1 млрд за банківський актив в Україні немає ні серед місцевих компаній. ні серед зарубіжних. Саме з точки зору бажання купити, а не фінансових можливостей.

Але інтерес до monobank є, що лише підтверджують новини від «Альфа-Банка Україна». Адже немає нічого дивного в цьому інтересі. Велиfintechчезний проект, з великою кількістю задоволених користувачів і базою яка зростає. Хто відмовився б від такого активу?

 

 

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ