Два м’ячі на всю школу і нудні вправи. Чому в Україні пора міняти уроки фізкультури

Українська школа активно змінюється. З 2018 року  діти навчаються за новими програмами і крім оновлених підручників використовують просунуті технології на кшталт електронних дощок. А ось уроки фізкультури змінилися здебільшого на папері, а не в реальності. Вчителі продовжують працювати за застарілими методиками, а діти намагаються прогуляти такі уроки.

Щоб змінити ситуацію, міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation розробив перший в Україні онлайн-курс для вчителів фізкультури. У партнерському матеріалі MC.today розбирався, чому для дітей так важлива фізкультура, що не так з сучасними уроками і як змінити ситуацію.

Що не так з фізкультурою сьогодні

«Програма” Нова українська школа “- про те, що дітям потрібно вчитися мислити, спілкуватися один з одним, бути толерантними. А оздоровча фізкультура в цій програмі потрібна для того, щоб дитина розвивала  свої здібності і отримувала  задоволення від руху », – каже Олена Аксьонова, доцент, майстер спорту з плавання та завідувач кафедри реабілітаційної педагогіки в Запорізькому обласному інституті післядипломної педагогічної освіти. Нудні вправи дітям нецікаві, впевнена вона.

Але саме їх діти в основному і отримують. «Коли я вчилася в школі, фізкультуру мені викладали так само, як зараз її викладають моєму внуку», – з жалем відзначає Олена.

Викладачі, яким до душі інновації, стикаються з тим, що у них немає необхідного інвентарю. Затверджена в Міністерстві освіти програма рекомендує, наприклад, використовувати 20 баскетбольних м’ячів на один клас. «Але у мене м’ячів   два на всю школу, а в школі вчаться 1500 дітей, це найбільша школа в області», – нарікає Олександр Сухоручко, вчитель фізкультури з Кропивницького.

Олександр Сухоручко (зліва)

 

Виходить, що з м’ячем тренуються кілька людей, а для інших вчителю доводиться вигадувати заняття, відволікати і заспокоювати. Модель уроку ламається, учням доводиться постійно повторювати одні й ті ж вправи. «Дітям не подобається одноманітність, – каже Сухоручко. – А нічого іншого я запропонувати не можу – у нас немає цікавих тренажерів ».

«Як фахівець вищої категорії я отримую 9400 грн в місяць, причому за півтори ставки. Назвати це високою зарплатою складно, – продовжує вчитель фізкультури з Кропивницького. – Про молодих фахівців з зарплатою в районі 5000 грн взагалі мовчу».

 

Трохи підвищити зарплату могли б додаткові робочі години. Але викладачі фізкультури часто не проводять і тієї кількості уроків, які рекомендує держпрограма.

«Згідно із законом урок фізкультури може провести класний керівник – таким чином у нього набирається більше годин і, відповідно, підвищується зарплата», – констатує Олександр.

За словами президента фонду Parimatch Foundation Катерини Білоруської, на цю ситуацію не звертають достатньої уваги.

 

Катерина Білоруська, Parimatch Foundation

 

«Шкільна програма заточена на успішне проходження ЗНО, і часто діти під час уроку фізкультури йдуть на додаткове заняття з математики, наприклад. Важливість цього предмета очевидна, а фізкультури – ні », – говорить вона.

Чим небезпечна відсутність фізкультури

Дитині дуже важливо багато рухатися. «Щоб повноцінно задіяти мозок, потрібно розвивати тіло. Тільки так мозок отримує достатню кількість кисню і може розвиватися, сприймати і обробляти інформацію », – каже Роман Греба, президент Української федерації учнівського спорту.

Крім того, спортивні заняття допомагають дитині зрозуміти, що таке командна робота, як ефективно взаємодіяти з іншими для досягнення спільної мети, що таке здорова конкуренція. Всі ці навички допоможуть дорослому побудувати успішну кар’єру.

Якщо активності  замало, це може привести до хвороб кісток, викривлення хребта, ожиріння, серцево-судинних захворювань, хвороб Альцгеймера і Паркінсона.

 

Вадим Стеценко, Міністерство освіти

 

Здоров’я дітей безпосередньо впливає на майбутнє України. «У нас 6 млн школярів і студентів. Це фундамент нашої нації. Якщо ці 6 млн будуть здорові і продуктивні, то і у країни буде все добре », – підкреслює Вадим Стеценко, голова Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти.

Як зацікавити дітей уроками

«Мій ідеальний урок фізкультури? Той, який скасували », – сміється батько трьох дітей Олексій Куликов, керівник івент-агентства Ant @ Hill. Він сам змінив дві школи. В обох заняття на уроках фізкультури чергувалися: спочатку біг, потім розминка, потім човниковий біг, присідання, потім тренування з м’ячем. «Дитяча фізкультура розвиває координацію, що безпосередньо пов’язане  з розвитком мозку», – каже Олексій.

Олексій Куликов, Ant @ Hill

 

Фізичний розвиток своїх дітей він не став довіряти тільки школі. Дочка Куликова Лада ще з дитячого садка ходить на секцію з айкідо, а син Макар займається футболом.

Шкільна  фізкультура сучасним дітям нецікава. Їх взагалі складно вигнати на вулицю побігати з м’ячем, тому що у них є соціальні мережі, гаджети, комп’ютерні ігри. «Тільки гаджети – це шкідливо, а тільки фізкультура – нудно. Єдиний спосіб зацікавити дитину зараз – це знайти заняття, яке об’єднує гаджети і спорт », – вважає Роман Греба.

Роман Греба, Українська федерація учнівського спорту

 

Тому він з колегами придумує квести з доповненою реальністю на кшталт полювання на покемонів, а також розробляє серії вправ, які зможуть зацікавити киберспортсменів. А Олена Аксьонова придумує заняття, які об’єднують фізичну та інтелектуальну активність.

«Наприклад, я даю дітям завданняі” Бігаємо-спостерігаємо “: під час бігу по залі вони повинні помітити і запам’ятати всі предмети, пов’язані, скажімо, з баскетболом», – розповідає Олена. Ще один приклад: діти діляться на дві команди і біжать парами, по людині з кожної команди. Під час бігу противники задають один одному задачки з математики, хто не вирішив – повертається на старт. На її думку, оцінки та нормативи потрібно зовсім скасувати. Вони не показують ні майстерності педагога, ні досягнень дитини.

Коли  заняття стають цікавими, діти охоче до них підключаються, стверджує Вадим Стеценко. «Ми в комітеті по спорту Міносвіти створили проект Cool Games. Це серія естафет для школярів в трьох вікових категоріях: 9-10, 11-13, 14-16 років. Перший сезон пройшов в 2018-2019 роках, і у відбіркових змаганнях тоді брали участь 100 тис. дітей з усіх куточків України. А прямий ефір фіналу в Києві дивилися 120 тис. чоловік », – наводить він приклад.

Cool Games – серія естафет для школярів

В організації події брав участь також міжнародний благодійний фонд Parimatch Foundation. Крім того, PMF виділив призовий фонд для переможця і сертифікати на покупку інвентарю для занять фізкультурою в школах.

Як Parimatch Foundation буде міняти уроки фізкультури

У Parimatch Foundation розуміють: щоб перезавантажити уроки фізкультури в українських школах, працювати потрібно і з самими дітьми, і з їх батьками, і з адміністраціями шкіл, і безпосередньо з учителями. Якраз з останніх і вирішили почати.

​​«Разом з освітньою  онлайн-платформою Prometheus ми робимо курс підвищення кваліфікації для вчителів фізкультури», – розповідає президент фонду Катерина Білоруська. Він стане першим таким продуктом в Україні.

Онлайн-курс безкоштовний і дозволить охопити педагогів з усієї України. Вчителям, які захочуть його пройти, потрібно буде виділити тільки час. В кінці вчителі отримають сертіфікат.

Курс складається з двох блоків. Перший допоможе розвинути навички спілкування. У ньому мова піде про те, як вчителю бути лідером і вести себе з дітьми та батьками, а також як ефективно вбудувати фізкультуру в шкільний розклад і об’єднати з іншими предметами. Окремий модуль присвячений інклюзивній педагогіці  – роботі з дітьми з особливими потребами, які навчаються в звичайних класах. На Prometheus цей блок з’явиться до кінця липня.

Вихід другого запланований на вересень. Блок розповість про спортивні модулі, які є в програмі від Міністерства освіти, але не користуються популярністю серед вчителів. У фонді впевнені, що дітей ці модулі можуть зацікавити, та й працювати по ним не так вже й складно. Як саме – розкажуть фахівці зі спортивних федерацій. Після виходу курсу в фонді будуть збирати відгуки і покращувати його.

Для початку в Parimatch Foundation планують навчити онлайн як мінімум 20 тис. вчителів з усієї країни. Потім 270 педагогів з трьох областей зберуть в Києві – з тим щоб до кінця року вони впровадили в українських школах 200 нових навчальних модулів. Кращих фонд заохотить грантами.

З дітьми і батьками Parimatch Foundation теж буде працювати – на спортивних майстер-класах та інших заняттях для всієї родини. Залучати до занять фізкультурою будуть і дітей з неблагополучних сімей, і сиріт: понад 60 таких хлопців візьмуть участь в тренуваннях з волонтерами фонду в програмі «Спортивний наставник». Для дітей з особливими потребами розвивають напрямок інклюзивних тренувань з футболу. Ще їм виділять стіпендіі.

Для Parimatch Foundation це гра вдовгу. «Ми хочемо виростити здорове і, головне, усвідомлене покоління», – підкреслює Катерина Білоруська.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ