«Експеримент» і «нестійка модель» – що IT-компанії думають про ініціативу «Дія Сity». Опитування

Міністерство цифрової трансформації України працює над масштабним закопроектом «Дія Сity». Він має на увазі впровадження і розвиток у країні спеціального правового режиму для ІТ-галузі. Зокрема, мова йде про низку переваг для компаній-резидентів, особливі податки і форму працевлаштування для айтішників. Редакція опитала представників галузі, що вони думають про цю ініціативу.

Віталій Кармазінскій, керуючий директор «Luxoft Україна»

Ми підтримуємо ініціативу Мінціфри і вважаємо законопроект про «Дія Сity» досить прогресивним у тій формі, в якій він декларується в публічному полі. З іншого боку, до таких глобальних змін необхідно підходити дуже зважено і не поспішаючи, щоб не нашкодити розвитку галузі, яка і так показує зростання близько 30% в рік.

Наприклад, законопроект вводить поняття, яких до цього не було в українському законодавстві, як гіг-контракт і гіг-співробітник. Введення нових дефініцій у сферу вже врегульованих відносин може привести до різних трактувань і, відповідно, до різних підходів до застосування. Якщо подібні моменти не допрацювати – це може перешкодити «Дія Сity» стати успішним довгостроковим проектом.

Доцільно також ще на якийсь період зберегти ту модель співпраці з фізособами-підприємцями, яка успішно працює в IT-галузі зараз. Це дасть компаніям якийсь «перехідний період», щоб перебудуватися і перейти на новий формат роботи, а Мінціфри – випробувати нові ідеї та при необхідності доопрацювати деталі.

Запропонований законопроект частково зберігає такий варіант, але пунктів, які його описують, недостатньо для гарантованої роботи. Ми також поки не бачимо повного переліку змін з фінансового навантаження на компанії і як саме вони будуть відображені в податковому законодавстві.

Віталій Седлер, СЕО та співзасновник компанії Intellias

Окремо йде дискусія про потенційне збільшення податкового навантаження для ІТ-індустрії, та відмову від моделі співпраці з ФОП. Я переконаний, що чинна податкова система зовсім не є тим фактором, який заважає швидкому росту індустрії. Навпаки, вона посприяла росту ІТ-сфери у третю за розміром експортну галузь України. Якщо не вигадувати велосипед, ІТ-галузь і надалі буде швидко зростати, збільшуючи частку середнього класу в країні.

Також, законопроект передбачає надання Мінцифрі регуляторних повноважень по включенню/виключенню компаній з «Дія City», розкритті інформації, тощо. З досвіду роботи подібних органів в Україні, ми розуміємо, що це є потенційним корупційним ризиком (а ми говоримо про 15 років, протягом яких експеримент з «Дія Сity» триватиме), і натомість я вважаю правильним декларативний, а не регулятивний спосіб вступу та виходу компаній.

Юрій Антонюк, віце-президент, голова EPAM CEE

І керівництво глобального офісу EPAM, і я особисто підтримуємо концепцію «Дія Сity». Схожі думки має і безліч інших IT-компаній українського ринку. На сьогоднішній день це одна з найбільш зрілих і зважених пропозицій IT-бізнесу від влади за весь час обговорень.

Так, незважаючи на тривалі обговорення, є низка незрозумілих моментів. Наприклад, хто буде регулювати регулятора, який у нинішній версії проекту об’єднав у собі виконавчу і «законодавчу» функцію в рамках «Дія Сity»? Або ж якими будуть внески резидентів для підтримки обов’язкового членства в громадській організації, яка буде створена при «Дія Сity»? І чому таке членство має бути обов’язковим? Як саме новий режим допоможе рости нинішнім гравцям ринку, а не тільки новим? Також концепт можна посварити і за недостатню увагу до найважливішої для благополуччя галузі теми – технічної освіти. Таланти – ключовий капітал для IT. Так за рахунок чого галузь отримає обіцяне зростання? Поки відповідей на ці питання немає. Сподіваюся, що вони з’являться в найближчих редакціях концепту.

Але найбільш важлива новела, яку вводить «Дія Сity» – можливість співпрацювати з фахівцями за моделлю gig worker, тобто як з контракторами, а не за моделлю ФОП або застарілого КЗпП. При такому сценарії виключаються будь-які маніпуляції на тему «сірості» IT-бізнесу в Україні, що дає можливість вести бізнес без оглядки на можливі ризики перекваліфікації відносин з фахівцями в трудові. А значить – нормально планувати роботу в довгостроковій перспективі, залучати інвесторів, виходити на IPO і повноцінно користуватися іншими благами глобальної економіки.

Ми нарешті зможемо отримати стабільні і зрозумілі умови ведення бізнесу в довгостроковій перспективі при збереженні зручних для всіх податкових ставок. Для резидентів звична модель роботи з ФОП також залишиться однією з опцій. Нерезиденти зможуть продовжити роботу у звичних для себе режимах.

Чи може бізнес обійтися без «Дія Сity»? Звичайно, адже ми обходилися всі роки і показували впевнене зростання. Погодьтеся, зростанням у 20-25% з року в рік може похвалитися далеко не кожна індустрія в нашій країні. IT в Україні вже досить зріла галузь. А зрілої галузі потрібні зрілі правила гри.

Валерій Красовський, CEO і співзасновник Sigma Software

Приємно, що розробники закону прийняли прогресивну ідею IT-індустрії з гіг-працівниками, проте поки немає розуміння як вона буде реалізована. Одночасно з поки незрозумілою реалізацією нової моделі, йдуть розмови про неможливість або істотне обмеження використання напрацьованої і зручної схеми роботи ФОП компанія всередині «Дія Сity», що може поставити під ризик поточний бізнес.

Незрозуміле податкове навантаження, все ще немає інформації про окремий податковий законопроект. Ну і нарешті, в законі є багато нових регуляцій, нарівні з правильним декларативним принципом входження є норми про обов’язкову додаткову фінансову та іншу звітність компаній, обов’язкове формування організації членів, невідомі членські внески.

Олександр Конотопський, СЕО Ajax Systems

У «Дія Сity» дуже крута концепція з правильними людьми на чолі. Проектний офіс очолює Денис Олейников, який вже має досвід побудови ПВТ у Білорусі. Вже зараз досягнуто консенсусу між продуктовими та аутсорсинговими компаніями.

Те, що було на останній презентації, виглядає ідеально – є контрактори, відмінні податки, британське право, захист від рейдерських захоплень і так далі. Умови для ведення бізнесу будуть точно кращими в Європі, якщо не в світі. Ajax Systems будуть резидентами «Дія Сity», як і багато інших українських і зарубіжних компаній з Польщі, Білорусі, Прибалтики, для яких подібні умови будуть привабливими.

Сергій Мільман, засновник і головний виконавчий директор компанії YouControl

Особисто мені не близька ідея створення «бульбашки», в якій тільки обраним буде добре. Умови роботи без рейдерства, обшуків та вимагання повинні бути нормою в українському суспільстві, а не ексклюзивною можливістю для певної групи. Це ілюзія вважати, що ви будете в безпечному будиночку «Дія Сity» і вам байдуже на безчинство судів або ігнорування державними органами зобов’язань, покладених на них законами. Ви все одно продовжуєте жити в цій країні і стикатися з цими проблемами.

Реалізувати можливість користуватися держпослугами онлайн – це чудова ініціатива. Але доступ до них не повинен бути виборчим. Там, де є вибірковість, там немає стабільності. Це нестійка модель.

Костянтин Васюк, виконавчий директор Асоціації «IT Ukraine»

Сама по собі концепція дуже імпонує. Мінцифри дивиться далеко вперед і дійсно хоче драйв IT-індустрію. У цьому контексті проект «Дія Сity» – цікавий та амбіційний експеримент. Слід сказати, що запропонувати айтішникам альтернативу настільки кардинально нову, але при цьому ефективну і просту, дуже складно. Все поки що добре в діючій моделі роботи більшості сервісних і продуктових IT-компаній. «Дія Сity» пропонує преференції для окремої групи ринку. Але хіба це може бути «добровільним вибором», «рівними умовами», про які ми чуємо в публічному просторі? ”

Якщо ж говорити про те, як реально підтримати подальше зростання галузі, то в першу чергу важливо зберегти свободу вибору форми взаємодії між фахівцем і компанією, забезпечити максимальне невтручання держави і розвивати систему IT-освіти. І звичайно, уважно читати не тільки соціальні мережі, а й тексти законопроектів по «Дія Сity», в тому числі, вже зареєстровані у ВРУ. Зараз відкрите питання про подачу альтернативного законопроекту, розробленого з урахуванням пропозицій всіх сторін діалогу і збереженням балансу інтересів держави і галузі нової економіки – української IT-індустрії.

Іван Бабійчук, голова Наглядової Ради Львівської ІТ-Кластера, VP Engineering, EduNav

Загалом я підтрмую проект «Дія Сity», влада справді хоче зробити краще для індустрії, але не завжди бажання співпадає з хорошим результатом. Пропоновані владою законопроекти потребують доопрацювання, я б не рекомендував з ними поспішати, а звернутися до представників ІТ-галузі і врахувати їхні пропозиції та зауваження.

Зокрема, всіх хвилює питання нового регулятора галузі від влади, що може призвести до непрозорості та корупційних моментів. Тому моя пропозиція — повернутись в робочу групу і пропрацювати всі моменти цих законів з асоціаціями, представниками галузі та різних типів компаній — не лише аутсорсних українських та глобальних з представництвами в Україні, але і продуктових. Такі великі зміни які пропонує «Дія Сity» мають бути системними, прозорими і працювати на благо цілої індустрії в країні незалежно від того хто знаходиться при владі.

Віталій Родімюк, CEO bvblogic, представник Івано-Франківського IT-Кластера

  • Відсутні стимули та гарантії для розвитку ІТ-індустрії в цілому.
  • Суттєве збільшення регуляторного навантаження на функціонування галузі, створення нових регуляторних органів та надання їм невиправдано широких повноважень.
  • Відсутність «декларативного принципу» набуття статусу резидента «Дія Сity».
  • Ризик стосовно подальшої співпраці компаній із IT-спеціалістами, зареєстрованими ФОП-платниками єдиного податку.
  • Неповнота видів діяльності у сфері ІТ та допуск в режим «Дія Сity» компаній, які не належать до ІТ-індустрії.
  • Недосконалість правової концепції «гіг-працівник».
  • Відсутність додаткових гарантій щодо мінімізації ризику необґрунтованої втрати статусу резидента «Дія Сity».
  • Зміни, що запропоновані в Кримінальний та Кримінальний процесуальний кодекси, не гарантують вирішення питання щодо безпеки бізнесу від зловживань правоохоронних органів.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ