Інфляція повертається: НБУ підвищив облікову ставку до 7,5%

У Нацбанку кажуть, що на це вплинуло підвищення мінімальної зарплати. Розповідаємо подробиці.

Що трапилося?

Правління Нацбанку підвищило облікову ставку (відсоткова ставка, за якою НБУ надає кредити комерційним банкам. – Прим. Ред.) до рівня 7,5% річних. Про це заявив голова НБУ Кирило Шевченко під час монетарного брифінгу.

«Цей крок спрямований на поступове уповільнення інфляції у другому півріччі 2021 року і повернення її до мети 5% вже у першому півріччі 2022 року», – розповів Шевченко.

Прогноз НБУ передбачає збереження облікової ставки на рівні 7,5% до кінця року.

Що це означає?

Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками відсоткових ставок за вкладами і позиками. Чим вище ставка, тим дорожче кредити і депозити у національній валюті.

Коли інфляція і ризики макроекономічної нестабільності посилюються, центральний банк вживає заходів для стабілізації. НБУ підвищує облікову ставку і змінює монетарну політику. Це означає, що видавати кредити ризиковано, тому значення грошей в економіці зростає.

При зниженні інфляції облікова ставка теж знижується. А це у свою чергу знижує ціну депозитів і кредитів.

Чому ставку підвищили?

В НБУ назвали кілька причин інфляції. Одна з них – підвищення мінімальної зарплати з 1 січня 2021 року, коли «мінімалка» збільшилася відразу на 20% – з 5 до 6 тис. Грн. До кінця року вона повинна «вирости» ще на 500 грн.

ВВС Україна згадує, що таке вже було в 2017 році, коли уряд Гройсмана вирішив підняти «мінімалку» вдвічі – з 1,6 до 3,2 тис. Грн.

У лютому 2017-го споживчі ціни зросли більш ніж на 14%, а ціни в промисловості – майже на 39%. Протягом року ситуація дещо стабілізувалася завдяки жорстким заходам Нацбанку.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ