Інвестор і стартап: ризики раннього інвестування

Євгеній Савельєв партнер юридичної фірми Avitar, спільно з фондом GR Capital розповідає про ризики, які повинен враховувати інвестор приймаючи рішення про вкладення коштів в стартапи на ранніх стадіях розвитку проекту.

Євген Савельєв.

Для стартапа виділяють три ранніх етапи залучення інвестицій:

 • pre-seed (передпосівна стадія),
 • seed (посівна стадія),
 • Series A.

Потім йдуть пізні етапи : Series B, Series C, Series D і т.д.

Поділ інвестування на етапи є зручним як для інвесторів, так і самих стартапів: їм набагато простіше знати один одного, сфокусуватися на сегменті який цікавить, та не витрачати час на тих, хто їх не влаштовує.

Не дивлячись на те, що в процесі інвестування різні ризики виникають в різні періоди розвитку проекту, часто випливають один з іншого і перетинаються між собою, інвестору для прийняття єдино правильного рішення необхідно не тільки знати про те, які бувають ризики, але і проаналізувати, наскільки стартап готовий керувати ризиками на ранньому етапі, та які методи мінімалізації він готовий використовувати.

Умовно, ризики інвестування можна поділити на декількох областей:

 • продуктивні ризики;
 • Ризики, повязані з людськими чинниками;
 • Фінансові і адміністративно-організаційні ризики;
 • Маркетингові ризики;
 • Юридичні ризики.

Продуктивні ризики

Ризики, повязані з самим продуктом, ще називають технічними ризиками. Оскільки продукт стартапа, майже завжди є продуктом іноваційним, дуже важко оцінити ступінь ризику в випадку, якщо при створенні продукту ” щось піде не та”.

Прродуктивні ризики – це цілий ланцюжок: від недосягнення певних параметрів продукту до повного технічного нездійснення проекта через помилки при розробці, проектуванні, виборі базових технологій і т.д.

 • Як інвестор може передбачити продуктивні ризики, не будучи розробником?

На ранньому етапі продуктивні ризики оцінити дійсно не легко, а на етапі pre-seed по суті немає чого оцінювати. Наголос в цьому випадку потрібно ставити на аналіз технічної команди стартапа і методи їхньої роботи: чи є потрібний досвід у всіх членів команди, чи є дорожня карта розвитку продукту і наскільки логічно вона побудована, чи правильно вона співвідноситься з комерційними планами команди і т.д.

Також можна поцікавитися, які показники стартап вважає важливим для відслідковування задоволеності продуктом клієнтів і які нормальні значення цих показників.

На Series А у компанії вже, як правило, можна вимагати статистику користування продуктом. До цього моменту в компанії вже повинен бути ряд інших інвесторів, з якими можна поспілкуватися про їх власні висновки про продукт. Також можна проаналізувати статистику користування сайтом чи відгуки в App Store і Play Market.

В загальному можна сказати, що сам продукт завжди розробляється в ході багатьох ітерацій, різноманітного ряду тестів, різних версій продукту і тут важливо не вимагати ідеалу з першого разу, а раціонально оцінювати стадію розвитку компанії. Часто має сенс не доводити продукт до ідеалу, а тестувати його на ринку з метою оптимізації витрат і отримання відгуків по ходу розробки.

Якщо в компанії є прямі конкуренти, можна протестувати продукт компанії і порівняти з готовим рішеннями на ринку самому чи за допомогою технічних спеціалістів.

Ризики, повязані з людським чинником.

Ризики, повязані з людьми, ще називають командними. Працююча команда – це більше, чим група професіоналів.

Проблеми з наймом людей, формування команди розробників, ключові домовленості з працівниками, наявність базової політики і процедур, надійний захист прав інтелектуальної власності у відношенні компанії, членів команди і консультантів, грамотно оформленні обовязки компанії перед співробітниками, формальні і неформальні взаємні обіцянки, особисті якості фаундерів, лідів, розробників, а також характер і темперамент кожного із членів команди – на все це звертає увагу інвестор, так як будь яка дрібниця може повернутися судовими позовами.

З людьми повязані і управлінські ризики. Це – можливі помилки в управлінні компанії, наслідком яких будуть перебої в роботі команди, порушення часових термінів, помилки в відносинах всередині компанії і з третіми особами і т.д.

 • Яка команда повинна бути у стартапа, щоб бути привабливою і надійною для інвестора?

У команди стартапа обовязково повинен був релевантний досвід і експертиза в тому, що вони роблять. Також важливо, щоб основні посади були вже сформовані і заняті професіоналами – СЕО, операційний директор, СТО, а також sales/marketing-директор. Тобто це кістяк на якому можна будувати і розширювати команду. Очевидно. що великим плюсом для фаундерів буде підприємницький і стартаперський досвід.

 • Як інвестор може по впливати на ризики пов’язані з людським фактором?

Першочергово потрібно провести бекграунд-чек: де працювали фаундери, за що відповідали і що робили в рамках свого досвіду, з ким співпрацювали і як себе повили в тих чи інших ситуаціях. Потрібно дати запит на референси, щоб зрозуміти,з ким доведеться співпрацювати.

Після інвестування – постійне спілкування з командою, проведення неофіційних зустрічей, менторінг, підтягування слабких місць і т.д. Все це буде впливати на успіх проекту і мотивацію – як інвестора, так і фаундера.

Фінансово та адміністративно-організаційні ризики

Не дивячись на те, що фінансування проекту може проходити в декілька етапів, на ранніх стадіях необхідно передбачити і підстрахувати себе документально від фінансових ризиків , які можуть виникнути на більш пізніших етапах. Наприклад, це ризик невиконання учасниками проекту своїх зобов’язань по фінансуванню, в тому числі зобов’язань про вклад власних коштів.

Організаційно-адміністративні ризик пов’язані з коректним оформленням продукту, а також в отриманні необхідних ліцензій, допусків, дозволів, сертифікатів і тому подібного.

 

Одним із ризиків, на який не завжди звертають увагу, є ризик, повязаний з вибором корпоративної структури компанії і місця оформлення володіння бізнесом, інвестицій і податків.

 • Що є більш привабливий для інвестора? ФОП чи ООО?

Це повинна бути юридично прозора структура,в рамках якої не буде проблем з розширенням бізнесу і команди, а також формально погоджені взаємовідносини між всіма учасниками бізнесу. Відповідь тут має враховувати декілька чинників: географію бізнесу, поточну і потенційну структур витрат, географію і побажання майбутніх інвесторів.

 • Як інвестор може мінімізувати фінансові та організаційно-адміністративні ризики?

Мінімілізувати ризики можна шляхом встановлення чітких прав і обов’язків кожної сторони, а також юридичного оформлення даних відносин. в цих договорах потрібно визначити мотивацію та відповідальність обох сторін, щоб фаундеру і інвестору було комфортно працювати як фінансово, так і організаційно. Максимально все обговоривши наперед, сторони можуть вирявнити очікування і мати чітку дорожню карту дій на різні випадки.

Ринкові ризики

Оскільки продукт є новим та інноваційним, стартапу дуже важко досліджувати відповідний ринок і його інфраструктуру. Які і офіційні та неофіційні правила встановлені на ринку? Хто є конкуретом і за яким критеріями?Як спрогнозувати попит на продукт? Хто буде потенційним клієнтом?

 • Що таке ринкові ризики при інвестуванні?

Це зовнішні ризики, які  диктуються ринком і конкурентним середовищем. Для ї мінімілізації потрібно розуміти, на якому саме ринку буде працювати компанія, його розміри, його динаміка, яка специфіка і особливості, які правила_ офіційні та неофіційні. Також важливо враховувати конкуренцію – насичений ринок чи ні, які прямі та непрямі конкуренти на ньому є, що вони роблять і чим виділяється серед них ваша компанія.

Основних ризики два. Перший – це конкуренція, оскільки вашу компанію може просто “винести” на окраїни ринку. Другий – попит, тобто чи готовий ринок до вашого продукту і чи буде на нього очікуваний вами попит.

 • Чому важливо враховувати ринкові ризик на ранніх етапах інвестування?

Зазвичай на ранніх етапах інвестування окрім команди, ідеї, базового продукту, ринку нічого немає. Тому, якщо брати основу раннього аналізу, то саме ринок займає важливе місце. Це фактично платформа, на якій буде здійснюватися операційна діяльність, тому важливо оцінити, чи потрібен ваш продукт, вистачить на нього місця на ринку, чи буде ринок зростати, чи буде ваш товар залишатися актуальним.

Потрібно враховувати динаміку ринку в минулому і прогнозувати майбутнє, оскільки від цього аналізу залежить як продукт буде розвиватися і чи взагалі є сенс його запускати.

 • Що потрібно зробити інвестору, щоб мінімалізувати ринкові ризики?

Мінімілізувати ринкові ризики доволі складно, оскільки це зовнішні фактори, але аналіз в дечому може допомогти. Якщо ви вже інвестували в компанію, необхідно постійно моніторити і аналізувати конкурентів і рикові тренди в цілому, готовність до змін і гнучкість – одним словом, бути на крок попереду.

 • Як інвестор може передбачити ринкові ризики, якщо самого ринку даного продукту ще немає?

Якщо є продукт, значить має бути конкретна проблема,яку він має вирішувати. Потрібно аналізувати, наскільки ця проблема є актуальною в цілому і наскільки необхідним є її рішення.

Якщо проблема потребує рішення, то чи є пропозиція стартапу адекватною для її вирішення. Наприклад, проблема – доставка продуктів. Рику немає. Чи є проблема? Є. Можна її вирішити_ Так. Але якщо доставка буде занадто дорогою чи довгою, то ринок її не прийме.

Юридичні ризики

Ситуація, яка пов’язана з будь-яким ризиком, рано чи пізно виходить в правове поле і стає причиною юридичних конфліктів. Тобто, всі перераховані вище ризики в певній мірі є юридичними.

Юридичні ризики – це ризики пов’язані з законодавством та юридичними документами, які забезпечують відповідність законодавству.

Це зміна в законодавстві, некоректно оформлених документів, не виконаних обмовлених договором обов’язків, оформлення відносин з сторонніми організаціями, події і урядові рішення, які не можуть контролюватися учасниками проекту і. т.д.

Окрім вище перерахованого, до юридичних ризиків в ІТ потрібно віднести:

 • ризик втрати прав на продукт,
 • неоформлені чи некоректно оформлені відносини між власниками, а також відносини з партнерами і підрядниками,
 • непередбачені податкові ризики,
 • ризики невідповідності продукту закону.

До ризиків юридичних також відносять Ризик інтелектуальної власності, який торкається всіх аспектів інноваційного бізнесу.

Для більшості інвестицій на ранніх етапах перевірка прав власності на ІВ має вирішальне значення. Інвестору важливо мати гарантії, що компанія заключила відповідний договір про передачу прав ІВ і нерозголошення інформації з усіма особами, які працювали над продуктом.

Також важливо підтвердити, що в тій мірі, в якій компанія використовує інтелектуальні власність третьої сторони, компанія має достатні права на достатній період часу для реалізації проекту. І, нарешті, в залежності від ситуації інвестор може захотіти переконатися, що в компанії є свобода дій у відношенні патентів, які належать третім сторонам.

 • Як інвестор на ранніх етапах інвестування може передбачити ризик втрати права власності на продукт?

На сьогоднішній день існує не так багато інструментів для того, щоб оцінити даний ризик на етапах раннього інвестування. Якщо у стартапа вже є юридичне обличчя, необхідно перевірити документи, по яким передавалися права власності на продукт цьому юридичному обличчю, а далі, знову же, по офіційними документам прослідкувати увесь шлях прав на продукт.

Крім того, інвестор має переконатися, що на цій основі немає судової тяганини.

На більш пізніх стадіях інвестування , інвестор не робить це своїми силами, а залучає юристів і аудиторів, які перевіряють як, кому і в якій формі передавалися права на продукт.

В підсумку хотілося б сказати декілька слів про ризики для репутації інвестора. Ствердження про те, що інвестор, у випадку невдачі, втрачає тільки гроші – міф. Для інвестор втратити хорошу репутацію працюючи з ненадійним проектом дуже високий. Саме тому для інвестора особливо важливо оцінити всі можливі ризики проекту до прийняття рішення про фінансування на його ранніх етапах.

 

 

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ