Камери фіксації порушень ПДР: де вони знаходяться, як відстежувати у дорозі? Добірка сервісів

В Україні вже працює 92 камери автоматичної фотофіксації порушень ПДР. Вони відстежують порушення швидкісного режиму, деякі також вміють розпізнавати проїзд на червоне світло, перетин подвійної суцільної і смуги руху громадського транспорту. До 2024 року у МВС планують збільшити кількість камер до 1500. Між тим, у відомстві стверджують, що вже фіксують значне зниження кількості порушень на українських дорогах.

Ми зібрали джерела і сервіси, які покликані допомогти водіям орієнтуватися у досить хаотичній системі фотофікаціі порушень ПДР у Києві та Україні. І зібрали сервіси, які допоможуть відслідковувати камери, не відволікаючись від дороги.

Список камер МВС

Перелік камер з адресою розташування і дозволеною швидкістю можна подивитися на сайті МВС. Цей список опублікували ще влітку 2020 року – на той момент у Києві працювали 45 камер (судячи з фотографій, опублікованих Нацполіцією), проте у списку їх усього 20. Примітно, що майже рік по тому ця цифра не змінилася.

Камери зі списку можна побачити на інтерактивній мапі МВС. Правда, її інтерактивність залишає бажати кращого. Все, що вона здатна показати – все ту ж адресу і приблизне розташування камери. Ніякої додаткової інформації. Тобто, щоб дізнатися швидкісне обмеження конкретної камери, доведеться повернутися до вищезгаданого списку.

Додаток «Штрафи ПДР»

Щоб полегшити українцям оплату штрафів, у липні 2020 року МВС випустило Android-додаток «Штрафи ПДР».  iOS-версія з’явилася через півроку. А ще через півроку у неї додали можливість оплати штрафів за допомогою Apple Pay.

Крім штрафів, у додатку можна знайти мапу камер фіксації порушень, яку заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Гончаров назвав «найбільш актуальною». Щоб її подивитися, не обов’язково реєструватися у додатку за номером авто і техпаспорту – мапа відкрита для всіх користувачів у вкладці «Мапа камер».

Ця мапа ще менш інформативна. Кількість відображуваних камер на ній залежить від масштабу перегляду мапи: чим сильніше наблизитися – тим більше камер побачиш.

Тобто, не можна подивитися, скільки камер знаходиться у конкретному районі або навіть де знаходиться їх скупчення (з цифрою на іконці, як це зазвичай роблять нормальні картографічні сервіси, щоб не захаращувати екран). Потрібно саме максимально наблизити мапу і пройти у такому режимі по всьому маршруту – лише у такому випадку можна більш-менш точно вивчити місця розташування камер. Що вкрай незручно для користувача.

Якщо дозволити програмі МВС відслідковувати свою геопозіцію (але можна і заборонити), з’явиться можливість подивитися розташування камери відносно свого місцезнаходження. Функція, безумовно, цінна, але на юзабіліті мапи практично не впливає.

Загалом, мапа у додатку «Штрафи ПДР» може і найбільш актуальна, але користуватися нею варто, хіба що, в ознайомлювальних цілях. На дорозі вона практично марна.

Навігатор Waze

Популярний навігатор дозволяє відстежувати камери прямо в дорозі. Він також може попередити водія про наближення до однієї з таких камер заздалегідь і навіть попросити скинути швидкість. Цю функцію додали незабаром після анонса МВС про запуск нової системи фотофіксації порушень ПДР влітку 2020.

Скріншот: kitaec.ua

Щоб включити інформування про камери на навігаторі, потрібно перейти у налаштування -> оповіщення та звіти -> звіти -> фоторадари й активувати чекбокси «Показувати на мапі» і «Попередити про наближення».

Інші сервіси

У App Store можна знайти й інші додатки, які дозволяють відстежувати камери контролю швидкості. Не будемо зупинятися на кожному з них докладно.

Камери контролю швидкості (iOSAndroid) – навігатор, орієнтований конкретно на камери фіксації порушень ПДР. Додаток працює у 42 країнах світу, у тому числі в Україні.
Переваги: ​​показує всі можливі камери, включаючи камери на світлофорах і призначені для користувача камери. Що стосується стаціонарних камер. додаток дійсно нарахував у Києві всього 45 таких. Є оповіщення про наближення.
Недоліки: у додатку є реклама, щоб її прибрати – необхідно купити преміум-підписку за $ 2,49 на рік.

  • SpeedUA — ще одна мапа з камерами, без функції навігатора. Розробник Роман Флінта пропонує просто включити додаток у фоновому режимі і покласти телефон у кишеню. Якщо авто почне наближатися до камери, телефон попередить водія звуковим сигналом і вібрацією.
    Переваги: ​​за словами розробника, додаток споживає менше заряду батареї, ніж популярні навігатори.
    Недоліки: власне відсутність навігації, реклама.