Контракт на розробку програмного забезпечення з ІТ командою: як уникнути штрафів від Держпраці в Україні

Валерій Сталіров, СЕО компанія ІТ-юристів STALIROV&CO‎, для Banda.media підготував чек-лист із 5 найбільш поширених помилок в контрактах з ІТ-спецалістами.

Валерій Сталіров. Власне фото.

Кожна третя перевірка Держпраці закінчується встановленням порушень трудового законодавства. Найбільш поширене порушення – неоформлення співробітників. Згідно з даними “Опендатабот”, за результатами 10429 рейдів в 2020 році накладено штрафів на 314.6 млн. грн. За перших пів року 2021 року інспектори виписали штрафів на 99.4 млн.грн. І це тільки початок.

Помилки в договорах з розробниками програмного забезпечення і спроби замаскувати трудові складнощі закінчуються штрафами. Щоб перевірка пройшла без фінансових втрат, заздалегідь перевірте договори надання послуг по розробці програмного забезпечення.

Пункти, які описуються нижче, будуть вважатися помилками, якщо співробітники ІТ-компанії зареєстровані як ФОП та виконують роботу як незалежні спеціалісти.

  1.  Регулярний характер роботи в офісі

Якщо співробітник вимушений щоденно приходити в офіс, у нього є своє робоче місце та улюблена кружка в зоні відпочинку, відносини між ІТ-компанією та спеціалістом – трудові.

” Зовсім друге діло, коли співробітник ФОП самостійно планує свою роботу та виконує його в коворкінгу, на Балі чи на дивані дома. Саме таку ідею варто закріпити в договорі. Але це зовсім не значить, що ФОП не може приходити в офіс. В договорі опишіть, в яких випадках член команди може зайти “поспілкуватися”: ” виконавець присутній в офісі замовника для участі в нарадах, презентаціях результатів роботи та отримати нові вказівки на подальше співробітництво”.

2. Графік роботи з 10.00 до 19.00

Згадування режиму роботи – це явна ознака наявності трудових відносин. А от незалежний співробітник може працювати коли хоче, хочь в ночі в п’ятницю та ранок суботи. Єдине обмеження для нього – дедлайни.

3. Виконання роботи на обладнанні ІТ-компанії

Кожного ранку програміст приходить в офіс, включає ноутбук та працює за ним до вечора. Потім виключає і йде додому. Так виглядають класичні трудові відносини з програмістом.

Протилежний приклад – співробітник використовує своє обладнання, Щоб проілюструвати це в договорі напишіть : ” виконавець самостійно організовує надання послуг, в тому числі використовувати свою техніку та обладнання. Але у випадку необхідності, замовник може надати виконавцю послуг доступ до свого хмарового сховища, таск-трекарам та іншим програмних продуктів”.

   4. Оплата по контракту $2000 кожне 5-те число кожного місяця.

І число і цифра винагороди вигадані. А ось помилка реальна та поширена. Систематична оплата праці, та ще два рази в місяць, це дзвіночок Управління Держпраці. Щоб уникнути наслідків та розвіяти сумніви перевіряючих, не треба встановлювати в договорі чіткий графік платежів.

Та не забувайте регулярно підписувати акти прийому-передачі робіт. Крім того, напишіть, що “член команди сам несе відповідальність за правильне ведення бухгалтерського та податкового обліку”.

5. Вихідні дні, відпустка, лікарняний, зарплатня.

Такі блага є тільки у співробітників, які працюють з вами по трудовому договору. В контрактах з ФОП викреслюємо слова вихідний, відпустка, лікарняний, а зарплатню замінюємо на винагороду.

Ось чим відрізняється трудовий договір з розробником і договір на розробку програмного заб#езпечення з ФОП. Від того, як ви відобразите режим співробітництва в договорах з командо, буде залежити результат перевірок.

В березні 2021 року ІТ-компанія  ТОВ СІ ЕС ІНВЕСТМЕНТС виграла справу в апеляції завдяки детально пропрацьованому договору підряд на розробку програмного забезпечення. Суд відмінив штраф 125 190 грн, так як в договорі хоч і передбачена періодичність надаваних послуг, але без фіксації конкретного графіку роботи, без урахування робочого часу та необхідності дотримуватися визначеного трудового розпорядку.

Члени команди ФОП повинні мати свободу дій, нести особисту відповідальність та працювати на результат. Якщо такі положення відобразити в контракті, то й перевірок ІТ-компаній боятися не варто.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ