Коротко про космічний туризм: доступність, безпека, вплив на екологію

ЩО необхідно знати про космічний туризм: доступність, безпека, вплив на екологію

В липні компанії «Virgin Galactic» та «Blue Origin» відправили своїх керівників в космос. Водночас всі заявили: ось він, космічний туризм – вже близько і доступний практично кожному. Видання Vox зібрало шість головних питань про новий формат дозвілля (поки тільки для заможних), редакція BANDA.MEDIA зробила стислий переклад.


Що туристи отримають від польотів в космос?

Перше і головне – вид з ілюмінатора. По суті людина зможе побачити Землю, як в кіно або фотографіях з МКС. Як відомо, кораблі Blue Origin підіймаються трішки вище над Землею, ніж Virgin Galactic, але досвід по суті буде таким ж, пишуть в Vox. Єдине, в компанії Безоса ілюмінатори просто величезні – оглядовість буде краща. Опитані Vox експерти запевняють, що «вид з вікна», як би слабо це не звучало, дійсно захоплює і нічого схожого людина ніколи не побачить на Землі: неймовірні враження.

Друге – недовготривала, але все ж таки невагомість. Говорять, що вона достатньо слабка, але «політати» всередині корабля буде можливо. Щоправда, тільки кілька хвилин: кожний з коралів в космосі знаходиться зовсім небагато по часу.

Важлива відмінність: час в дорозі в кожного свій. Місія Blue Origin займає 10 хвилин, у Virgin Galactic – 1,5 години. Кінцевий досвід однаковий.

Як би це не звучало смішно, але опитані експерти Vox говорять не тільки про прямо власний досвід, але й зовнішньому впливу польоту в космос. Мова про ексклюзивність такого польоту. Сьогодні відправитись на Мальдіви, попірнати з акулами або відправитись до Сахари може велика кількість людей. А ось викласти фото з космосу в Instagram – тільки той, хто перший встиг і виклав велику суму грошей. Політ підкреслює ваш статус.

Це взагалі безпечно?

На даний момент чіткої відповіді щодо цього немає. З одного боку, зараз туристів трохи готують до польотів, перевіряють фізичний стан і т.д. Немає й обмежень по віку: в місії Blue Origin були учасники від 18 до 82 років.

З іншого боку, політ в космос – велике навантаження на тіло, і можливо це не для всіх. Експерти говорять про навантаження 6 G – на 20-30 секунд тіло отримує навантаження, наче на ньому зверху ще 6 таких ж по вазі тіл, а це не просто. Крім того, вплив радіації. Можливо, взнавши всю інформацію про складність такого польоту – більшість відмовиться.

Вартість

Офіційно свої квитки зараз продає тільки Virgin Galactic – $450 000 за 1 квиток. Крім того, треба витримати чергу в кількасот людей, які завчасно купили квитки.

Blue Origin та SpaceX квитки не продають.

В будь-якому випадку мова йде про сотні тисяч доларів за кілька хвилин в космосі. Це все рівно дешевше ніж раніше: квитки тоді вартували десятки мільйонів доларів.

Політ в космос VS екологія

Звичайно, такі польоти шкодять. В першу чергу через те, що на борту всього декілька людей, а вуглецевий слід від такого польоту величезний в перерахунку на одного пасажира. Якщо таких польотів буде багато, а тільки Virgin Galactic обіцяє по 400 польотів в рік – негативний вплив на екологію буде величезним. Впливати буде обране паливо, його виробництво та доставка.

І це лише те, що відомо. Є і інші речі, про які інформації не так то і багато зараз. Наприклад, за деякими даними, 1000 польотів в космос можуть підняти в Антарктиці температуру на 1 градус по Цельсію. Опитані Vox експерти кажуть, що вплив на світ буде величезним, неповоротним і краще б такого виду туризму не існувало.

Сьогоднішні польоти в космос – просто розвага?

Журналісти Vox намагались дізнатись, чи є хоч якась користь для наукової спільноти від таких польотів: чи можуть вчені і дослідники отримати нову для себе інформацію. Направді, користі не так то й багато. Наприклад, Virgin Galactic поставили рослини, щоб зрозуміти вплив на них мікро-гравітації. Але поки для NASA, як найбільш передового космічного агентства, користі практично немає.

І тим не менш, для космічної індустрії це важливий прорив. По-перше, завдяки багаторазовому використанню ракет самі запуски здешевіють, що означає збільшення доступності і швидкості подальших досліджень космосу. Це свого роду трамплін для більш дальніх і складних місій. По-друге, що незвичайно, космічний туризм може перетворитись в на земні польоти: на ракетах SpaceX можливо буде вилетіти з одного місця і приземлитись в іншому за 30 хвилин, замість багатогодинного польоту на літаку. Але це поки тільки плани.

Хто регулюватиме космічний туризм?

Вже зараз всіма питаннями космічного туризму займається Федеральне авіаційне управління США (Federal Aviation Administration або FFA). Але тільки тому, що іншого органу для таких операцій раніше не існувало. Це і не дивно – раніше ж і не існувало космічного туризму.

Зараз, наприклад, FFA слідкує за безпекою космодромів і регулює безпечні зони польоту навколо них: щоб умовний дрон не запустили над ракетою. А ось питання екологічного впливу чи безпека пасажирів – не компетенції FFA. Так, агентство скаже, що людей відправити в космос можна, але воно не каже, що це безпечно: пасажир діє на свій страх і ризик.

Хто та як буде займатись питаннями регулювання – поки невідомо.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ