На закупівлі ноутбуків для вчителів хотіли вкрасти 300 млн. грн.

Служба безпеки України, Міністерство освіти та науки та Міністерство цифрової трансформації України знайшли корупційну змову при проведені тендерів на ноутбуки для вчителів. На тендерах на закупку ноутбуків для вчителів шахраї під виглядом Мінцифри намагалася вкрасти 300 млн. грн. у вигляді відкатів. Деталі схеми та подальшу долю програми “Ноутбук кожному вчителю” розповіли на прес-конференції представники відомств.

Що за тендери

Державна субвенція МОН “Ноутбук кожному вчителю” покликана забезпечити сучасними ноутбуками вчителів по всій Україні. На неї виділили 980 млн. грн. із державного бюджету. В рамках субвенції планується закупити для вчителів більше 60 000 ноутбуків по очікуваній вартості в 20 000 грн. за одиницю. За даними Мінцифри, така вартість була розрахована за результатами консультації  з вендорами після аналізу ринку і є гарантією, що комп’ютери будуть високої якості.

Вимоги до техніки описані в наказі МОН. Для ноутбуків це:

  • 2-ядерний процесор з частотою ядра 1.0 GHz.
  • не менше 8 GB оперативної пам’яті.
  • HDD не менше 500GB чи SSD не менше 128 GB.
  • розмір діагоналі – не менше 14 дюймів, з розширенням не менше 1920 х 1080.
  • тип матриці – IPS.
  • батарея ємністю не менше 3000 mAh (30 Wh)/
  • попередньо установлена ОС, антивірус та пакет офісних програм.

Слідкувати за тим, як розподілиться субвенція – скільки ноутбуків отримає конкретна область та інші деталі тендеру – можна на дашворді. За даними Міністерства Цифрової трансформації Михайла Федорова, цей дашборд вже зекономив державі 8 млн. грн. та дозволив виявити тендери, які розроблялися під конкретних постачальників.

Що трапилося

Після того, як були оголошені тендери на закупку 57 000 ноутбуків, в СБУ виявили ознаки організації корупційної схеми. Ряд осіб, які представилися чиновниками, почали домовлятися з ІТ-компаніями, які імпортують та поставляють техніку про те. хто переможе на закупках в кожній області. За перемогу в тендері просили відкат.

Шахраї домовилися з вендорами про завищення цін на 30%. Це близько 300 млн. грн від виділеної субвенції. Їх хотіли вкрасти. Як відзначив Ілля Вітюк, виконуючий обов’язки Департаменту кібербезпеки СБУ, на ці гроші можна закупити тисячі ноутбуків для вчителів.

“На жаль, бізнес в Україні звик до відкатів. Тому підприємці – по крайній мірі деякі з них – попередньо погодилися на цю схему, – зазначив Вітюк.

В Мінцифри та СБУ не розкривають, хто були ці люди та який вплив вони мали на результат тендерів, а також які компанії були готові отримати перемогу за відкат. Всі три відомства провели переговори з близько 30 компаніями-постачальниками та закликали їх відмовитися від участі в цій схемі. В іншому випадку. всі причетні будуть притягнуті до відповідальності (від 7 до 12 років позбавлення волі за ч.5, ст.191 ККУ).

Чому в Україні ще можливі такі схеми

В Україні державні закупки вже давно намагаються вивести із тіні. Певних успіхів в цьому досягли, завдяки таким системам держзакупівлі, як Prozorro. Однак схеми досі живуть. Як таке можливо?

За словами Вітюка, через світову кризу напівпровідників для того, щоб закупити велику партію ноутбуків за конкурентною ціною, необхідно зробити попереднє замовлення у вендорів. Ті, в свою чергу, повинні забезпечити їх поставку в Україну. Таким чином, перелік потенційних учасників тендера дуже обмежений – ними можуть стати тільки ті вендори, у яких є реальна можливість забезпечити такі поставки.

Ці компанії в підсумку можуть домовитися між собою про завищення ціни. Але для цього потрібний посередник – особа, або група осіб, які організують вендорів: хто з вендорів в якому регіоні переможе та на скільки завищать ціни. Крім того, щоб схема спрацювала, треба забезпечити змову представників всіх органів, які це контролюють – а це всі обласні ради в яких проводяться закупи, Мінцифри та МОН.

В СБУ підкреслили, що схема ще не була запущена – зафіксовані лише наміри її організувати. Таким чином, відомство спрацювало на випередження. Якби схема почала б реалізовуватися, то державному бюджету вже був би нанесений збиток. Однак цього не сталося.

Що далі

Поки тендери завершилися лише в Дніпропетровській та Волинській областях, однак їх результати будуть відмінені. Всі решта тендерів активні, але відправлені на перевірку. Процес закупівлі буде проходити під особистим контролем міністра Михайла Федорова.

У випадку, якщо СБУ вдасться виявити склад злочину у діях вищезгаданих осіб-організаторів афери, їм буде висунуто підозру. Поки продовжуються перевірки по відношенню цих людей, деталі слідства не розголошуються.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ