Останній лист Джеффа Безоса у ролі директора Amazon до акціонерів

Джефф Безос залишає посаду CEO Amazon у кінці 2021 року, передає управління головному виконавчому директору компанії з хмарних технологій Енді Ясси. Нещодавно він опублікував свій останній лист акціонерам у ролі CEO. Редактор підготувала скорочений переклад.

.                               .                                .

У першому листі Amazon до акціонерів від 1997 року я говорив про надію на створення довговічної франшизи, яка заново винайде роботу з покупцями за допомогою інтернет-можливостей. Я зазначив, що Amazon виріс з 158 до 614 співробітників, і що ми перевищили 1,5 млн користувацьких акаунтів. Ми тоді тільки що вийшли на біржу при ціні в $ 1,5 за акцію. Я написав, що це для нас день 1.

З тих пір ми пройшли довгий шлях і працюємо важче, ніж раніше, щоб служити нашим користувачам і радувати їх. У минулому році ми найняли 500 000 співробітників, зараз у всьому світі у нас працює 1,3 млн осіб. У нас у всьому світу – більше 200 млн користувачів Prime. Більш 1,9 млн дрібних і середніх бізнесів продають на нашій платформі, ці угоди становлять майже 60% наших продажів. Користувачі підключили до Alexa близько 100 млн розумних пристроїв. Amazon Web Services обслуговує мільйони користувачів і завершила 2020-й рік з $50 млрд обороту.

У 1997 році ми ще не винайшли Prime, маркетплейс, Alexa або AWS. Вони тоді не існували навіть на рівні ідей. З кожною ми пішли на великий ризик, і у кожну вклали піт і майстерність.

На своєму шляху ми створили $ 1,6 трлн для акціонерів. Хто вони? Це – і ваш рада, і мої акції Amazon, які зробили мене багатим. Але більше семи восьмих акцій, за якими стоїть $ 1,4 трлн, належать іншим людям. Це – і пенсійні фонди, і університети, це Мері і Ларрі, які надіслали мені ось такий лист, як раз в той момент, коли я сідав за написання цього:


Скріншот з блогу Amazon

Такі історії мені надсилають весь час. Я знаю людей, які використовували гроші, зароблені на акціях Amazon, щоб оплатити коледж, вирішити якісь надзвичайні ситуації, купити будинок, поїхати у відпустку, почати свій бізнес, підтримати благодійність – і цей список можна продовжити. Я пишаюся тим, що ми створили цінність для акціонерів. Але я також знаю, що це не найцінніше з того, що ми створили.

Створюйте більше, ніж споживаєте

Якщо ви хочете добитися успіху в бізнесі (та в житті), потрібно створювати більше, ніж ви споживаєте. Ваша мета повинна бути у створенні цінностей для всіх, з ким ви спілкуєтеся. Будь-який бізнес, який не працює за такою моделлю, навіть якщо на поверхні і здається успішним, недовго протримається у цьому світі.

Пам’ятайте, що ціни на акції – це не про минуле. Вони – пророкування майбутніх потоків готівки, які зі знижкою продаються зараз. Фондовий ринок живе прогнозами. Але я переключусь ненадовго і буду говорити про минуле. Скільки цінності ми створили для акціонерів у 2020 році? Це – досить просте питання, адже на нього відповідають будь-які бухгалтерські програми. Наш чистий прибуток у 2020 році склав $ 21,3 млрд. Якби компанія не торгувалася на біржі, маючи замість тисяч власників одного, у 2020 році він заробив би цю суму.

А що з співробітниками? Ми можемо подивитися на витрати із зарплат. Те, що для компанії – витрата, для співробітника – прибуток. У 2020 році співробітники заробили 80 млрд. Плюс ще 11 млрд бонусів і податків з зарплат, що у цілому становить $ 91 млрд.

Скільки заробили продавці? У нас працює внутрішня команда Selling Partner Services, яка як раз може відповісти на таке питання. За їхніми оцінками, у 2020 році треті сторони-продавці заробили від продажу на Amazon від $ 25 до $ 39 млрд, і щоб дотримуватися помірної оцінки, я зупинюся на $ 25 млрд.

Що ж стосується користувачів, розділимо їх на просто користувачів і користувачів AWS.

Що стосується звичайних користувачів, ми пропонуємо низькі ціни, великий вибір і швидку доставку. Але уявіть, що ми все це ігноруємо у даній статті, і оцінюємо тільки один показник: ми економимо користувачеві час.

Користувачі здійснюють 28% покупок на Amazon за 3 хвилини або навіть менше, і ще половина покупок завершується за час менше, ніж 15 хвилин. Порівняйте це з походом за покупками в звичайний магазин: потрібно їхати туди на машині, паркуватися, оглядати полки, чекати у черзі, шукати машину, їхати додому. За даними досліджень, типова поїздка в магазин займає близько години. Якщо припустити, що звичайна купівля в Amazon займає 15 хвилин, і економить вам пару поїздок у звичайний магазин в тиждень, це – економія більше 75 годин на рік! Це важливо. Адже ми, жителі XXI століття, дуже зайняті.

Щоб перевести це в гроші, давайте оцінимо економію у $ 10 за годину (це помірна оцінка). 75 годин множимо на $ 10 на годину і віднімаємо вартість Prime. Для кожного учасника Prime виходить сума в $ 630. У нас 200 млн учасників Prime, що означає $ 126 млрд цінності для них, створеної у 2020 році.

За AWS це порахувати важче, оскільки робоче завантаження кожного користувача різне, але ми все ж спробуємо, тримаючи у розумі, що ця оцінка буде з великою похибкою. Різні оцінки економії від роботи у хмарі на противагу фізичній присутності розрізняються, але розумна оцінка становить 30%. Дохід AWS у 2020 році склав $ 45 млрд, а значить, ми створили додаткову цінність для користувачів на рівні $ 19 млрд. Що їм своїми силами обійшлося б в $ 64 млрд, за допомогою AWS обходиться в $ 45 млрд.

Складність цього підрахунку в тому, що пряме зниження витрат – це найменший з ефектів переїзду в хмару. Більший ефект – це виросла швидкість розробки софту. Немає розумного способу оцінити цю частину цінностей для користувачів, але можна з упевненістю сказати, що вона перевищує пряму економію. Щоб залишатися помірним, візьму ту ж суму і напишу, що для користувачів AWS у 2020 році ми забезпечили $ 38 млрд додаткової цінності.

Якщо підсумувати:

  • Акціонери – $ 21 млрд;
  • Співробітники – $ 91 млрд;
  • Продавці – $ 25 млрд;
  • Користувачі – $ 164 млрд.

Всього – $ 301 млрд.

Ці цифри показують, чому люди хочуть на нас працювати, чому продавці продають з нашою допомогою, чому у нас купують покупці. Ми створюємо для них цінність. І це створення – не гра з нульовою сумою. Це – не переміщення грошей з однієї кишені в іншу. Основа будь-якого створення цінності – інновація. І створення цінності найкраще сприймати як її метрику.

Звичайно, наше ставлення до цього вимірюється не тільки в доларах і центах. Гроші не розповідають всієї історії. Наші відносини з акціонерами, для прикладу, досить прості. Вони вкладають у нас гроші і володіють акціями стільки, скільки захочуть. Якщо хочуть, вони беруть участь в щорічних зборах і голосують.

Наші відносини з співробітниками сильно відрізняються. У нас є процедури, яких вони дотримуються, і стандарти, яким вони відповідають. Ми вимагаємо навчання і сертифікації. Співробітники повинні з’являтися на роботі вчасно. Ми постійно з ними співпрацюємо і це взаємодія – багатошарова, вона не просто про роботу і виплату за неї.

Якщо ви читали деякі новини останнім часом, у вас може скластися враження, що ми не дбаємо про співробітників. У цих новинах пишуть, що наші співробітники – нещасні, що з ними поводяться як з роботами. Це не так. Вони – освічені і розумні люди, які за своєю волею вибирають, де працювати. Коли ми опитуємо фулфілмент-центри, 94% їхніх співробітників говорять, що порекомендували б Amazon одному в якості місця роботи.

Співробітники можуть йти на незаплановані перерви під час своєї зміни, щоб розім’ятися, випити води або сходити в туалет, або поспілкуватися з менеджером і це не відбивається на їх продуктивності. Ці неформальні перерви додаються до 30-хвилинного обіду і 30-хвилинної перерви, які є в їх робочому розкладі.

Ми не встановлюємо нереальних робочих цілей. Ми встановлюємо досяжні цілі, приймаючи до уваги, скільки людина працює в компанії і які його робочі показники. Робоча ефективність вимірюється протягом тривалого часу, оскільки, як ми знаємо, робочі показники за день або за годину можуть змінюватися під впливом безлічі різних речей. Якщо співробітник – на шляху до невиконання мети, з ним спілкується менеджер і забезпечує йому навчання.

Ми повинні заробити звання кращого роботодавця і найбезпечнішого місця роботи

Незважаючи на все те, чого ми досягли, мені ясно, що нам потрібно краще бачення для успіху наших співробітників. Ми завжди хотіли бути  найклієнтоорієнтованою компанією у світі. І ми не будемо це міняти, саме це призвело нас до успіху. Але я беру на нас ще одне зобов’язання: ми станемо найкращим роботодавцем світу і найбезпечнішим у світі місцем роботи.

У своїй новій ролі голови ради я зосереджуся на наших нових ініціативах. Я – винахідник. Це те, що приносить мені найбільше радості, і те, що у мене найкраще виходить. Те, де я створюю найбільше цінності. Я буду радий попрацювати над тим, щоб ми досягли звання кращого роботодавця і найбезпечнішого місця роботи. У деталях ми в Amazon завжди гнучкі, але в питаннях бачення ми вперті і неустанні. Ми ніколи не зазнавали поразок, якщо вирішували дійти до мети, не потерпимо і зараз.

Ми глибоко вивчимо питання безпеки. Наприклад, близько 40% робочих травм в Amazon пов’язані зі скелетно-м’язовими ушкодженнями, викликаними повторюваними діями. Нам потрібно придумати рішення, які зменшать такі ризики для нових співробітників. Одна з таких програм називається WorkingWell, ми запустили її за участю 859 000 співробітників в Америці і Європі. Ми навчаємо співробітників того, як працює тіло, як піклуватися про нього проактивно, і які є правила безпеки.

Кліматична обіцянка

Не так давно більшість вірила, що потрібно вирішувати проблеми клімату, але також вони вірили, що це буде дорого коштувати і погано позначиться на робочих місцях і економічному зростанні. Ми вже знаємо, що це не так. 53 компанії з різних галузей підписали The Climate Pledge (обіцянку діяти так, щоб боротися з людським впливом на зміну клімату – ред.). Такі компанії як Best Buy, IBM, Infosys, Mercedes-Benz, Microsoft, Siemens і Verizon пообіцяли, що перейдуть на безвуглецеву роботу до 2040 року.

Підписанти Climate Pledge беруть на себе амбітні зобов’язання. Uber до 2030 року збирається перейти на роботу з нульовим рівнем викидів у Канаді і Європі, Henkel планує використовувати 100% енергії на виробництві з поновлюваних джерел. Amazon також йде шляхом до 100% енергії з відновлюваних джерел до 2025 року. Amazon – це найбільший корпоративний покупець зеленої енергії у світі. У нас 62 великих виробничих проекти з вітрової та сонячної енергії, 125 дахів з сонячними панелями. Ці проекти здатні генерувати більше 6,9 ГВт і виробляти понад 20 млн МВт · год енергії на рік.

Я особисто виділив $ 10 млрд на гранти, які допоможуть проектам у цій області. Ми підтримаємо вчених, активістів, громадські організації у боротьбі зі зміною клімату і захисту навколишнього світу.

Диференціація – це виживання, а всесвіт вимагає типовості

Це мій останній лист до акціонерів у ролі CEO Amazon, і мені залишилося написати про одну дуже важливу річ. Сподіваюся, вся наша команда прийме її близько до серця.

Ось абзац з книги Річарда Докінза «Сліпий годинникар». Він – про основи біології:

«Відстрочка смерті – це те, над чим доводиться працювати. Будучи наданому самому собі, тіло прагне прийти у стан рівноваги з навколишнім середовищем (і саме це трапляється, коли воно вмирає). Якщо вимірювати показники начебто температури, кислотності, вмісту води або електричного потенціалу в живому організмі, ви зазвичай виявите, що вони сильно відрізняються від показників навколо.

Наприклад, наші тіла зазвичай гарячіші навколишнього середовища, а у холодному кліматі вони повинні намагатися підтримувати цю різницю. Коли ми вмираємо, така робота зупиняється і різниця температур починає зникати, у кінці-кінців наша температура зрівнюється з оточенням.

Не всі тварини так само важко працюють, щоб уникнути стану температурної рівноваги, але всі працюють у цьому ж ключі. Наприклад, у сухій місцевості рослини і тварини працюють над тим, щоб утримувати в собі воду, борючись з природним для води процесом перетікання з них у сухий світ навколо. Якщо вони не впораються з цим, вони помруть. Узагальнюючи: якщо живі організми не працюють активно над тим, щоб цьому опиратися, вони в кінці-кінців зіллються з оточенням і перестануть існувати як автономні одиниці. Саме це відбувається, коли вони помирають».

І хоча цей уривок у книзі – буквальний, він тим не менше є фантастичною метафорою, дуже підходящою для Amazon. Я б навіть сказав, він відноситься до всіх компаній і всіх організацій, і всього нашого життя. У якому напрямку світ впливає на нас, щоб зробити нас нормальними? І скільки зусиль потрібно докласти, щоб залишатися особливим?

У мене є знайома одружена пара, у якої є внутрішньосімейний жарт. Час від часу чоловік дивиться на дружину з удаваним обуренням і питає: «Ти не можеш просто бути нормальною?». Вони обидва сміються над цим і, звичайно, суть жарту в тому, що індивідуальність дружини – саме те, за що її любить чоловік. Але також вірно, що якщо б ми були нормальними, життя для нас була б легше і вимагало б менше зусиль.

Цей феномен проявляється на всіх рівнях. Демократія – це ненормально. Історична норма – це тиранія. Якби ми перестали постійно і важко працювати над тим, щоб зберігати цю відмінність, ми б різко прийшли у рівновагу з тиранією.

Ми всі знаємо, що індивідуальність і оригінальність цінна. Нас всіх вчать бути самими собою. Але що я насправді прошу у вас: подумати, скільки енергії потрібно на підтримку індивідуальності. Світ хоче від вас типовості і тягне вас у неї мільйоном способів. Не дозволяйте цьому статися.

За свою індивідуальність потрібно платити ціну, і вона того варта. У казках нас вчать «бути собою», розповідаючи, що як тільки індивідуальність героя проявиться і засяє, усі його неприємності закінчаться. Але ця версія є неправдивою. Бути собою – це важливо, але не чекайте, що це буде легко і без зусиль.

Світ постійно намагається зробити Amazon типовим, привести нас у рівновагу з середовищем. Це буде коштувати нам значних зусиль, але ми можемо і повинні з цим боротися.

.                                      .                                         .

Як завжди, я прикріплюю лист до акціонерів від 1997 року. Він закінчується так: «Ми в Amazon вдячні нашим користувачам за їх бізнеси і довіру до нас, вдячні один одному за важку працю, і вдячні нашим акціонерам за підтримку і наснагу». Це до сих пір актуально. Я б хотів окремо подякувати Енді Ясси, за те, що він погодився взяти на себе обов’язки CEO. Це важка праця і величезна відповідальність.

Звернення до всіх вас: будьте ласкаві, оригінальні, робіть більше, ніж споживаєте, і ніколи, ніколи не дозволяйте всесвіту злити вас з оточенням. Для нас все ще – день 1.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ