“Податкова амністія”: українці зможуть задекларувати активи, з яких не платили податки

30 березня 2021 року парламент у першому читанні ухвалив проект закону №5153 (він же – законопроект про податкову амністію). Він дозволяє фізособам добровільно декларувати майно і кошти, з яких вони повинні були платити податки або збори, але не робили цього.

В Україні ідея «нульової декларації» обговорюється вже давно: суть в тому, щоб фізособи змогли вивести з тіні свої доходи і майно, з яких не платили податки. З такого майна потрібно буде заплатити податок, але в майбутньому не доведеться пояснювати, звідки ці активи взялися.

Згідно з нормами законопроекту №5153, українцям дадуть період з 1 липня 2021 року до 1 липня 2022 року, щоб провести одноразове і добровільне декларування активів. Це можуть бути цінні папери, валюта, рухоме і нерухоме майно (в тому числі, незавершене будівництво), частки в майні юридичних осіб в Україні і за кордоном, і т.д.

Законопроект передбачає таку одноразову сплату з цих активів:

  • 5% з валюти та інших активів, які перебувають в Україні;
  • 9% з валюти на рахунках за кордоном;
  • 2,5% з номінальної вартості держоблігацій України і т.д.

У той же час, згідно з проектом закону, можна не декларувати:

  • квартиру загальною площею до 120 кв м;
  • нежитлові приміщення некомерційного призначення до 60 кв м;
  • земельну ділянку, розмір якої не перевищує норми безоплатної передачі (для особистого сільського господарства – 2 га);
  • особистий автомобіль та інші активи, сумарна вартість яких на дату закінчення декларування складе не більше 400 000 грн.

Таку декларацію можна буде подати і анонімно, через нотаріуса, порядок такого декларування буде визначати Кабмін.

30 березня у парламенті розглядали відразу чотири альтернативні законопроекти про податкову амністію, депутати підтримали проект, поданий Адміністрацією Президента. Автори проекту розраховують, що такі норми допоможуть вивести економіку з тіні: за даними Мінекономіки, у 2019 році рівень тіньової економіки становив 29% від обсягу офіційного ВВП, а в I кварталі 2020 року – 31%.

Нагадаємо, що у цьому випадку мова йде про добровільне декларування. Але до цього часу у партії «Слуга народу» говорили про те, що планують вводити обов’язкове декларування – через рік-два після податкової амністії.