Робота в UX-дизайні: 5 відмінностей аутсорс від продуктових команд

Максим Нестерук, керівник дизайн відділу в компанії AllRight, розповідає, чим відрізняється робота UX-дизайнерів на аутсорс від продуктових команд і пояснює, у яких випадках варто задуматися про перехід.

Максим Нестерук. Фото — автора

Термін User Experience позначає призначений для користувача досвід. Призначений для користувача досвід не можна створити, але можна спроектувати продукт, який буде враховувати болі й потреби користувачів. Саме такий підхід називається UX-дизайном.

UX-дизайнер – фахівець, який вирішує завдання бізнесу за допомогою знань про цілі, жахах, звичках, психології і навіть дрібної моторики користувачів.

Розробка сучасних продуктів рідко обходиться без UX-дизайнера – такий фахівець потрібен, щоб створити зрозумілий прототип, перевірити гіпотези, провести тести й описати призначені для користувача сценарії. Стартапи і компанії роблять вибір з двох варіантів: делегувати дизайн на аутсорс або збирати внутрішню дизайн команду. Тому на ринку праці перед UX-фахівцями постає вибір: аутсорс команда або продуктова компанія.

Я 7 років працював на аутсорс, а потім перейшов на in-house позицію у компанію AllRight. Зараз працюю над продуктом для навчання дітей англійської. Порівнюючи цей досвід, розповідаю, чим відрізняються процеси на аутсорс і у продукті зсередини.

Відмінність №1: Кінцевий користувач

Аутсорс: кінцевий клієнт дизайнера – бізнес клієнт, а не реальний користувач. Вся увага команди сфокусована на тому, чого хоче замовник і як йому догодити. Набагато важче піклуватися про кінцевих користувачів, коли доводиться робити те, що потрібно замовнику, і довго погоджувати з ним ту чи іншу функцію.

Продукт: фокус уваги зміщується на кінцевого користувача. Для всієї команди у пріоритеті зрозуміти, чого хоче людина по той бік екрану, і дати йому це. Потрібно з’ясувати як він думає, чому поводиться певним чином і що йому зручніше. Всі хочуть зробити продукт краще для кінцевого клієнта, щоб ним користувалися більше і показники бізнесу зростали.

Відмінність №2. Зворотній зв’язок від користувачів \ підтримка

Аутсорс: фактично немає можливості контактувати з кінцевим користувачем. На початку розробки можна зібрати респондентів для інтерв’ю, але не вийде покращувати продукт під їх подальші запити. Підтримка великого існуючого продукту і робота зі зворотним зв’язком користувачів – дуже рідкісна практика.

Продукт: команда постійно аналізує вплив дизайну на поведінку користувачів, що, у свою чергу, впливає на показники бізнесу. Нові дизайн-рішення тестуються. Є можливість організувати інтерв’ю з реальними користувачами продукту або провести кількісне дослідження. Таким чином дизайнери розуміють, що дійсно важливо клієнтам, і роблять сайти або додатки ще зручніше для них.

Відмінність №3: Ієрархія та відповідальність

Аутсорс: ієрархія у дизайні чіткіше – є Junior, Middle, Senior фахівці, які працюють з арт-директором або керівником відділу дизайну. У аутсорс простіше новачкам, тому що зона відповідальності сильно обмежена вимогами проекту. Кожен співробітник чітко знає, які завдання він повинен виконувати, і рідко виходить за рамки цих обмежень.

Продукт: у такі команди шукають більш самостійних співробітників, яким дають як більше можливостей, так і більше відповідальності. Менше градація за рівнями і завданням – продуктовий дизайнер універсальний і незалежний у рамках своєї частини продукту. У продуктовій команді набагато легше проявити ініціативу і запропонувати підтверджену дослідженнями гіпотезу, яку вся команда втілить у життя.

Відмінність №4. Залученість у проект

Аутсорс: рівень залучення іноді дуже низький. Позначається фізична й емоційна віддаленість від замовника. Через орієнтації компанії на певні ниші, наприклад інтернет-магазини, лендінги, CRM системи, або мобільні додатки, завдання часто бувають типовими і короткостроковими. У них не потрібно глибоко занурюватися, або на це не виділено бюджет. Наприклад, якщо стоїть завдання зробити сайт для продажу наручних годинників, дизайнер просто подивиться, як виглядають магазини конкурентів і з урахуванням брифу до побажань клієнта намалює макети. Після здачі проекту не завжди зрозуміло, чи буде робота по ньому тривати. Часто про нього просто забувають.

Продукт: залученість у роботу набагато вище. Продукт не може раптово «закінчитися» і немає гнітючого відчуття, що це «до кінця місяця» або «поки клієнт платить». Це надовго, без обмежень. Немає відчуття витрачених даремно сил. У дизайнерів є можливість вивчити аналітику продукту і провести дослідження. Наприклад, продуктовим дизайнерам того ж сайту продажу наручних годинників потрібно буде розбиратися, як люди носять годинник, як часто вони їх купують, як вони їх вибирають, собі або на подарунок і т.д. Продукт змушує дизайнера вивчати будь-яке завдання набагато глибше, а не поверхово.

Відмінність №5. Ризики нестабільності

Аутсорс: це великий ризик. Буває, що у компанії немає замовників, а у дизайнерів – роботи. Цей ризик є постійно – будь-який проект на будь-якій стадії може несподівано закритися і від дизайнерів майже завжди це не залежить. Не всі компанії ці ризики покривають і якщо немає роботи, дизайнери можуть чекати наступного проекту без зарплати. Крім того, без активного проекту дизайнери не розвиваються і страждають.

Продукт: набагато менше ймовірність, що продукт закриється, якщо компанія стабільна і справи йдуть добре. У дизайнерів у продуктових командах набагато менше ризиків раптово залишитися без роботи.

Коли дизайнеру варто задуматися про перехід

Важливо зрозуміти, що у роботі приносить задоволення найбільше і зрозуміти, наскільки вдається досягати бажаного на поточному місці.

У продуктову команду точно потрібно допитливому дизайнеру, якому цікаво розібратися в задачі, докопатися до істини і знайти відповіді. Для багатьох задач на аутсорс підходять швидкі шляхи вирішення, але у продуктовій команді підхід глибше. Багато результати роботи продуктових команд виходять від тих рішень, які не лежать на поверхні.

В аутсорс буде комфортніше тим дизайнерам, які не люблять глибоко вникати у зворотній зв’язок про роботу. Якщо після того, як проект зроблений, далі цікаво швидше почати новий проект з чистого аркуша, аутсорс підходить.

Подумайте, що для вас є критерієм «робота зроблена добре». Якщо це задоволений замовник і більше проектів у портфоліо – це аутсорс. Якщо кінцевий користувач, чиє життя стало краще від зручного сервісу або програми – продукт.

Не можна сказати, що якийсь із варіантів роботи однозначно краще для всіх дизайнерів. Відштовхуйтеся від робочих звичок та очікувань від результатів своєї роботи. І пробуйте різні варіанти – тільки так можна зрозуміти, що допомагає реалізовуватися найсильніше.

Автор: Максим Нестерук, керівник дизайн відділу компанії AllRight

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ