Сем Альтман – екстра-продуктивний «вундеркінд» Кремнієвої долини

Сем Альтман – екстра-продуктивний «вундеркінд» Кремнієвої долини

В 26 років Сем Альтман продав свій стартап за $43.4 млн, а в 29 років очолював Y Combinator – найвідоміший «бізнес-інкубатор» Кремнієвої долини, фінансувавший в той час по 100 нових стартапів на рік.

Швидко пройшовши шлях від ботаніка до масового інвестора і заробивши $250-мілйонний особистий статок, Сем Альтман присвятив себе більш корисній людству справі. З 2019-го року очолює організацію Open AI і спрямовує мільярди доларів на розвиток штучного інтелекту, щоб ШІ став не «випущеним демоном» а «скарбом для всіх».


Banda.Media приводить історію Сема Альтмана, якого називають вундеркіндом Кремнієвої долини, зазначаючи його екстраординарну екстравертність і надзвичайну продуктивність

З юного гіка в стартапери

Сем Альтман народився в 1985 році в єврейській родині з чотирма дітьми. Його матір була дерматологом, батько – забудовником. До 10-річного віку Сем був настільки балакучою дитиною, що його матір, як вона любить розповідати журналістам, придумували способи відскіпатись від нього. Життя юного Альтмана, з його ж власних слів, різко змінилось в 8-річному віці, коли батьки подарували йому персональний комп’ютер. Він швидко навчився програмувати на Бейсіку і зацікавився математикою.

Згадуючи свої шкільні роки, Сем Альтман говорить, що був типовим ботаніком, якого цікавила наука і мрії польоту в космос. Як і інші тинейджери, майбутній голова Y Combinator в підлітковому віці витрачав купу часу на комп’ютерні ігри, компанію друзів і багато різноманітних активностей. Однак його вчителі не пам’ятаюсь, щоб Альтман виділявся бодай в чомусь, окрім того, що на заняттях публічно називав себе геєм і відстоював права сексуальних меншин.

«Сем отримував хороші оцінки, але під час навчання не робив нічого унікального. – пише про Альтмана студентська газета Школи Джона Берроуза, в якій він навчався. – Це знання може шокувати, оскільки ми постійно чуєм історії успішних людей, які в школі перемагали в кожному виді спорту, вчились краще всіх і запускали неприбуткову організацію для допомоги дітям з Кенії. З тверджень Сема, його життєвий успіх частково обумовлений тим, що від взнавав по трохи про більшість речей».

Після школи Альтман поступив у Стенфордський університет, де вивчав комп’ютерні науки. Там йому здавалось, що більшість студентів «приклеєні» до одного життєвого шляху. Їх спосіб мислення передався й йому. Навчаючись в Стенфорді, Альтман переконував себе в тому, що йому треба влаштуватись інтерном в фінансовий конгломерат Goldman Sachs і стати фінансовим банкіром. Однак скоро Сем зрозумів, що кар’єра – не те, що він насправді хоче. В віці 19 років він зрозумів, що його улюблена справа – створення стартів, і покинув навчання в Стенфорді, щоб повністю поринути в роботу над одним з них.

Loopt – невдача, що стала трампліном

«Бути юним і невідомим, і бідним – насправді найбільший подарунок долі в тому плані, що ти можеш ризикувати», – говорить Сем Альтман.

В 2005-му році, окрім юності, невідомості і бідності в нього була ще і четверта риса стартапера. В моєму мозку була відсутня зона хвилювання на рахунок того, що думають про мене люди. Це справжній подарунок. Більшість людей хочуть бути прийнятими в суспільстві і тому не йдуть на ризики, через які можуть виглядати ненормальними. Через це вони дико помиляються при оцінці ризиків», – згадує Сем.

З його слів, ідеї для власного стартапу зародилась в його голові, коли він вийшов з навчального класу в Стенфордському університеті і задумався: «де всі мої друзі?». Йому захотілось побачити на екрані свого смартфона карту, на якій були б відмічені його приятелі і інші цікаві люди, бажаючі спілкування. Сем, не жаліючи сил, прийнявся реалізувати ці задумки, не хвилюючись про попит на них.

Разом з двома однокурсниками він написав мобільний додаток Radiate, пізніше перейменований в Loopt, який дозволяв користувачу повідомляти про своє місцезнаходження друзям. Щоб швидше його просунути, влітку 2005 року Сем Альтман працював з такою самовіддачею, що захворів цингою, оскільки через нестачу коштів на протязі кількох тижнів харчувався тільки лапшою швидкого приготування і кофейним морозивом.

Як пише New Yorker, Сем добився зустрічі з американськими мобільниими операторами і заключив угоду про підтримку його геолокаційного мобільного додатку.

Також йому вдалось справити враження на венчурного інвестора Пола Грема і просунути Loopt в перший набір з восьми стартапів, отримавших фінансування від Y Combinator, запущеного Гремом в 2005-му. Додаток Альтмана з’явився в одному наборі з соц. мережею Reddit, вартість якої скоро зросла до багатомільярдних відміток. В ході подальшого спілкування на зустрічах Y Combinator Сем вразив Пола Грема настільки, що в 2009-му назвав його одним з п’яти найцікавіших стартаперів за останні 30 років. В цю п’ятірку кращих також ввійшов засновник Apple Стів Джобс, і творці Google Ларрі Пейдж, Сергій Брін та Пол Бкахайт.

Альтману вдалось переконати в перспективності свого стартапу і інших інвесторів. В Loopt було вкладено більше $30 млн венчурного капіталу, завдяки чому оцінка цього стартапу піднялась до $175 млн. Проте цей додаток так не зміг залучити достатню для свого виживання кількість користувачів.

«Ми оптимістично вважали, що місцезнаходження може стати надзвичайно важливим, – пояснив Альтман невдачу з Loopt в інтерв’ю New Yorker – Песимістичне бачення полягало в тому, що люди будуть брехати про своє перебування і просто споживати контент – саме це і сталось».

В 2012-му банківська компанія Green Dot Corporation запропонувала за Loopt $43.4 млн, і Сем Атльман поспішив продати свій стартап, не дивлячись на невдоволення декотрих інвесторів, отримавших негативне повернення вкладень

Заробив на угоді близько $5 млн, Сем Альтман інвестував більшу частину коштів в починаючі стартапи на Y Combinator і влаштував собі відпустку, довжиною в рік. Він подорожував по світу, зупинявся в дешевих готелях, набирався знань про нові технології і завів особистий блог з порадами про створення стартапів.

«Одне з найкращих прийнятих мною рішень – відпочити на протязі цілого року. Це те, що більшість людей може собі дозволити, але не дозволяють», – згадує Сем Альтман.

Від стартапа до масштабування Y Combinator

За ствердженням Альтмана, потерпівши невдачу з Loopt, він отримав здатність розпізнавати стартапи, які ось ось підскочуть в ціні, і міг примножувати свій капітал на вкладеннях в них. Але займатись інвестуванням йому не подобалось по двом причинам. По перше, він вважав неправильним нав’язувати свої гроші стартапам, здатним самостійно досягти успіху. По-друге, займатися інвестування в стороні від реальних справ йому було нудно – він хотів отримувати «прилив адреналіну» від керування командою.

За образом мислення і стилю життя Сем Альтман багато в чому схожий на іншого видатного кінгмейкера в індустрії стартапів, Наваля Равіканта. Наприклад, Альтман, як і Равікант, практикує 1,5 – 2 годинне сидіння повній без дії. Сем описує це так: «Я сиджу і нічого не роблю. Не фокусуюсь на мантрі, не фокусуюсь на дихання, але довго з закритими очима сиджу в тиші і дякую всесвіту… Я стаю набагато більше задоволеним, вдячним, щасливим і спокійним».

Після невдачі з Loopt Альтман хотів спробувати створити з нуля ще один власний бізнес, але йому відкрилась можливість впливати одразу на тисячі стартапів.

В 2014-му творець Y Combinator Пол Грем, якому на той момент виповнилось 50 років, вирішив передати контроль над своїм «бізнес-інкубатором» більш енергійному керівнику. Його вибір випав на 29-річного Сема, який вразив Грема своїм вмінням заключати угоди і стратегічно мислити.

«Альтман вражає тим, що він розумний екстраверт, – пояснював свій вибір Пол Грем. – Уявіть розумну людину в Кремнієвій долині. Ви уявите не того, хто по-справжньому хороший в спілкуванні з людьми. Ви уявите когось замкнутого».

Як пише Vox, для Сема Альтмана не складно витрачати по 25 годин в тиждень на телефонні переговори з багатьма різними людьми і оперативно відповідати на електронній пошті і повідомлення в месенджерах. На посаді президента Y Combinator, він щодня був в тісному контакті з сотнями бізнесів і ставав для багатьох стартапів особистим коучем і ментором. Ключова порада Альтмана засновникам компанії: краще закохати в свій продукт 100 користувачів, ніж просто сподобатись мільйону – сотня відданих фанатів зможе забезпечити бізнесу кращий ріст.

В 2013 році Y Combinator обрав з тисячі заявок 99 перспективних американських стартапів і надав кожному з них $97 000 в обмін на 7% акцій. З приходом Альтмана в 2014-му амбіції інкубатора зросли в десять разів. Сем визначив для Y Combinator захмарну ціль – фінансувати 1000 стартапів в рік, і прийнявся застосовувати ініціативи для її досягнення.

Першим ділом, Альтман збільшив розмір фінансування компаній до $120 000 в обмін на 7% акцій. Також він створив $700-мільйонний фонд YC Fellowship по наданню найбільш раннім стартапам з ідеєю і прототипом по $20-тисячному грошовому гранту і навчання.

В жовтні 2015-го року Альтман запустив YC Research – неприбуткову дослідницьку лабораторію, ціль якої – знаходити перспективні напрямки інвестування шляхом вивчення таких сфер, як базовий дохід, майбутнє комп’ютерних вимірювань, освіта і будова нових міст.

В підсумку Сем розширив сфери інвестування Y Combinator, зокрема в ядерну енергетику і біотехнології. За 4 роки він збільшив масштаби «бізнес-інкубатора» приблизно в 2,5 рази – в 2018 році Y Combinator профінансував 250 стартапів, а загальна ринкова вартість 1867 компаній, яким він допоміг в розвитку, перевищила позначку в $100 мільярдів.

Приборкання ШІ при головуванні OpenAI

«ШІ, скоріш за все, знищить світ, але спочатку він породить великі компанії», – переконаний Сем Альтман.

З його слів, про необхідність взяття процесу розробки ШІ під контроль він вперше задумався в 2012 році під час одноденного походу, на якому обговорював з друзями перспективи ШІ і дійшов висновку, що приблизно через 13 років може з’явитись технологія, яка відтворить роботи людського мозку. В результаті люди можуть опинитись в тотальній покорі у володіючої «супер-мозком» корпорації або уряду, а то і зовсім стати зайвою ланкою – «домашньою твариною» штучного інтелекту.

Сему Альтману вдалось переконати в своїх занепокоїннях відомого винахідника Ілона Маска, разом з яким вони в 2015 році запустили для контролю над розвитком ШІ некомерційну організацію OpenAI. В неї пообіцяли інвестувати $1 млрд багато інших відомих діячів Кремнієвої долини, включно з Грегом Боркманом, Рідом Хоффманом, Пітером Тілем і Джесікою Лівінгстон. Ще $1 млрд зобов’язалась вкласти корпорація Microsoft.

OpenAI стартувала як неприбуткова дослідницька лабораторія. І спочатку обіцяла безкоштовно ділитись з суспільством своїми розробками. Але вирішила робити гроші після того, як Маск пішов з цієї компанії в 2018 році, а Альтман, навпаки, покинув посаду президента Y Combinator, щоб стати головою OpenAI і повністю сконцентруватись на її роботі.

В 2019 році OpenAI оголосила, що їй необхідні мільярди доларів «для крупно масштабних хмарних вирахуваннях, залучення  і утримання талантів і побудови суперкомп’ютерів для ШІ». Для прискорення притоку інвестицій OpenAI реструктурувала себе в унікальний гібрид комерційної і некомерційної організації. В відповідній заяві організація пояснила, що після появи в неї гігантських заробітків, її інвестори отримають повернення свої вкладень в 100-кратному розмірі, а решту прибутку залишиться в «некомерційній OpenAI».

З слів Альтмана, ШІ відбере в більшості людей робочі місця і через 10 років буде заробляти стільки грошей, що зможе щорічно виплачувати дорослому американцю по $13500. Втім, більшість експертів називають схожі заяви Сема спекуляціями.

«Найвідоміші розробки OpenAI – генератор зображень Dall-E, генератор англомовних текстів GPT-3, і боти, які здатні вигравати в людей в такі ігри, як Dota 2. Але OpenAI ні на крок не наблизилась до створення ШІ-технологій, які описував Альтман. Дарон Аджемоглу, економіст Массачусетського технологічного інституту, вважає неймовірно помилковим його оптимізм щодо можливостей ШІ. Алгоритми хороші тільки в виконанні дуже-дуже вузьких задач», – пише CNBC.

Критики вказують на явну схильність Альтмана до оверхайпа в описі технологій ШІ. На початку 2019 року він анонсував перший продукт OpenAI – генератор текстів GPT-2 – як винахід по значимості співставляємий з блокчейном. Розробники GPT-2 тоді лякали журналістів тим,  що цей інструмент здатний наповнювати інформаційний простір якісними фейковими новинами, спамом і пропагандою. Однак в 2020 OpenAI відкрила доступ до в сто раз більшому генератору текстів GPT-3, і нічого страшного не сталось. Експерти розкритикували цей генератор за нездатність створювати довгі зв’язні тексти, «розуміти» семантику і вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки.

Сем Альтман – тайм лайн

1985 – народився в Чикаго, США

2005 – 20 років – кидає Стенфордський університет і стає співзасновником і СЕО стартапа Loopt

2011 – 26 років – стає партнером в Y Combinator

2012 – 27 років – продає Loopt за $43.4 млн банківській компанії Green Dot і створює інвестиційну фірму Hydrazine Capital

2014 – 29 років – обраний президентом Y Combinator

2015 – 30 років – разом з Ілоном Маском створює організацію OpenAI з досліджень штучного інтелекту

2019 – 34 роки – звільняється з Y Combinator, щоб повністю сконцентруватись на керівництві OpenAI

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ