Що потрібно знати, якщо ви хочете зареєструвати ФОП (але не дуже у цьому розбираєтеся)

Старший юрист сервісу для підприємців «Таксер» Юрій Крюков розповідає, що потрібно знати фрілансерам, які хочуть оформитися та працювати як ФОП. Ці поради допоможуть будь-яким користувачам, які б хотіли працювати таким чином.

Багато, якщо не всі, фрілансери починають свою кар’єру, працюючи «в тіні». Дійсно, виконуючи одну-другу підробітку на місяць у якості чи то хобі, то чи роботи, не замислюєшся про правильне оформлення своєї діяльності з точки зору законодавства. Але з часом кількість замовлень зростає, хобі перетворюється у повноцінну 40-годинну роботу, а питання оформлення так і залишається десь у довгому ящику, перейшовши з категорії «занадто рано про це думати» до категорії «це складно або дорого».

Юрій Крюков, фото надане автором

У цій статті я хочу показати, що бути підприємцем і вести свою діяльність у повній відповідності з українським законодавством – просто. Для цього навіть не потрібно нікуди ходити – всі кроки, від реєстрації до звітності та сплати податків можна робити онлайн.

Для початку давайте порівняємо дві опції: робота «в тіні» і робота у якості підприємця. Звичайно, вести свою діяльність легально – важливо, але це не єдина перевага офіційного оформлення.

Виконавець Фізична особа (без оформлення підприємця) Фізична особа-підприємець (єдиний податок 3 група)
Податки не сплачуються 5% від суми доходу, 22% ЄСВ від мінімальної зарплати (зараз – 1320 грн / місяць)
Звітність не подаеться звіт один раз у квартал
Переваги не сплачуються податки і не здаються звіти;
гроші перераховуються відразу на особисту картку.
офіційно отриманий дохід, який можна показати для відкриття візи, отримання кредиту;
йде страховий стаж;
Недоліки нелегальність;
потенційні штрафи (ведення підприємницької діяльності без реєстрації до 34000грн, ухилення від сплати податку на доходи);
неможливість офіційного підтвердження доходу.
необхідно щоквартально здавати звіт у податкову;
ФОП несе відповідальність за несвоєчасну здачу звітності, за несвоєчасну сплату податків і т.д.

Основна перевага роботи підприємцем – можливість офіційно підтвердити свій дохід. Це може знадобитися для отримання візи, кредиту. Друга перевага – страховий стаж, який впливає на розмір пенсії.

Розмір податку для підприємця 3 групи (про це нижче) – 5% від загальної суми доходу. Крім цього сплачується єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від самостійно обраної суми, яка не повинна бути менше поточної мінімальної зарплати (22% від 6000 грн = 1320 грн / місяць).

Підприємницька звітність – декларація платника єдиного податку – подається раз на квартал.
Багато цього не знають, але українська спрощена система оподаткування одна з найліберальніших у Європі, з низькою податковою ставкою і простою звітністю.

Вже готові стати підприємцем? Читайте далі подібну інструкцію, як зареєструватися онлайн. Все ще сумніваєтеся? Читайте далі, щоб дізнатися, як сучасні сервіси автоматизують взаємодію з державою.

Реєстрація

Офіційний термін для позначення індивідуального підприємця, який використовується у законодавстві, – фізична особа – підприємець. Саме тому вам знайомі скорочення ФОП (ФОП), що зустрічаються всюди від меню, до чеків з магазину.

Реєструючись, підприємець може вибрати з двох систем оподаткування: загальної та спрощеної:

 • на загальній системі ведеться облік витрат та податок сплачується з прибутку (18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору з різниці між доходами і витратами).
 • на спрощеній системі податок сплачується тільки на дохідну частину, а всі витрати ігноруються (тому вона і спрощена). Якщо ви фрілансер, то, швидше за все, видатків у вас практично немає, тому і вибір між системами оподаткування простий – вам потрібна спрощена.

Спрощена система розбита на 4 групи платників єдиного податку:

 • 1 група підходить тільки продавцям на ринках.
 • 4 група – фермери.

Решті дві групи – друга і третя – відрізняються між собою лімітом на щорічний дохід і, що набагато більше істотно для фрілансерів, можливістю працювати з юрособами та отримувати дохід з-за кордону (зовнішньоекономічна діяльність).

Якщо ваші замовники – українські юрособи, або ви отримуєте гроші з-за кордону (фріланс-біржі, прямі валютні перекази), то ваш вибір – 3 група. Розмір податку для підприємців 3 групи – 5% від доходу. Максимальний річний дохід – 7 002 000 грн (1167 мінімальних зарплат).

Визначившись з системою оподаткування і групою, потрібно знайти код, що визначає вашу сферу діяльності. Для цього використовується спеціальний довідник (КВЕД – класифікатор видів економічної діяльності).

Для вашої зручності, я вибрав список найпопулярніших КВЕДів, під які потрапляє практично будь-яка діяльність у сфері IT:

 • 62.01 Комп’ютерне програмування;
 • 62.02 Консультування по питанням інформатізації;
 • 62.03 діяльність із керування комп’ютерним устаткуванням;
 • 62.09 Інша діяльність у сфері інформаційних технологій і комп ‘ютерних систем;
 • 63.11 Оброблення даних, размещения информации на веб-вузли і пов’язана з ними діяльність;
 • 63.12 веб-портал.

Для product/project менеджерів:

 • 63.99 Надання других інформаційних послуг, н.в.і.у.;
 • 70.21 Діяльність у сфері зв’язків із громадськістю;
  70.22 Консультування по вопросам комерційної діяльності й керування;

Для маркетологів:

 • 73.11 Рекламні агентства;
 • 73.12 Посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації.

Для дизайнерів:

 • 74.10 Спеціалізована діяльність із дизайну.

Безпосередня державна реєстрація ФОП здійснюється онлайн через портал «Дія».

Детальніше:

 • зареєструйтеся на порталі «Дія» за допомогою електронного підпису; якщо ви – клієнт «ПриватБанку», то можете згенерувати і завантажити електронний ключ онлайн);
 • виберіть «Відкриття ФОП» і пройдіть процедуру онлайн реєстрації;
 • після відправки заяви про реєстрацію ФОП, реєстрація буде завершена;
 • статус заяви можна перевірити там же в особистому кабінеті.

Процедура реєстрації займає 2-3 дні. Інформація про зареєстроване ФОП стане доступною публічно на сайті Міністерства юстиції України та у розділі «Реєстри» на сайті Державної податкової служби України.

Банківський рахунок

Отримувати оплату за надані послуги на ваш особистий рахунок не можна, для цього використовується спеціальний підприємницький рахунок для ФОП, а для отримання доходів від нерезидентів у доларі або євро необхідно відкрити підприємницький рахунок у відповідній валюті.

Кількість рахунків , які може відкрити підприємець, також як і кількість валютних рахунків необмежена. Якщо ви – клієнт «ПриватБанку», то відкрити підприємницький рахунок можна онлайн, без відвідування банку.

Звітність

Підприємці третьої групи подають декларацію платника єдиного податку один раз у квартал. У цій декларації вказується дохід від підприємницької діяльності, отриманий за поточний звітний період. Форма декларації заповнюється та відправляється онлайн за допомогою електронного підпису. Тут можна подивитися порівняльні ціни й умови на оформлення ЕЦП у різних центрах сертифікації.

Податки

На третій групі єдиного податку підприємець сплачує єдиний податок раз у квартал у розмірі 5% від доходу, отриманого на свій підприємницький рахунок і єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від самостійно визначеної суми, яка дорівнює або перевищує мінімальну встановлену зарплату.

Що означає «від самостійно визначеної суми»? Самостійно обрана підприємцем сума впливає на відрахування до пенсійного фонду і фонду тимчасової непрацездатності. Чим більша сума, тим більше відрахування, а й тим більше виплат у разі непрацездатності (наприклад, декретну відпустку) і виходу на пенсію. Однак, більшість підприємців намагаються заощадити на податках і вказують мінімальну зарплату (зараз – 6000 грн) і платять 22% від неї.

Єдиний податок сплачується у місцеву територіальну громаду, тому для різних міст / районів / сіл використовуються різні банківські реквізити, які регулярно змінюються. Актуальні реквізити для сплати єдиного податку та єдиного соціального внеску можна подивитися у довіднику

Податки можна сплачувати онлайн або зі свого підприємницького рахунку, або в інтернет-банкінгу, або у системах онлайн-подачі звітності та сплати податків. Сплата податків та відправка звітів – всього дві дії, які ФОП необхідно виконувати регулярно.

Сподіваюся, що допоміг тим з вас, хто сумнівався у реєстрації, або, навпаки, вже давно замислювався про це, але відкладав прийняття рішення. Приєднуйтесь до 200 000 IT-підприємців України!

Автор: Юрій Крюков, старший юрист сервісу для підприємців Taxer

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ