Що таке економічний паспорт українця і як він працюватиме: проект закону

На сайті Верховної Ради зареєстровано законопроект №6394, який був внесений до парламенту адміністрацією президента. Він описує роботу економічного паспорта українця та Фонду майбутніх поколінь. Banda.Media розповість, що це таке, для кого і як це працюватиме.

Що таке економічний паспорт та Фонд майбутніх поколінь

Ідея авторів закону полягає у формуванні так званого Фонду майбутніх поколінь із засобів ренти за користування надрами для видобутку корисних копалин загальнодержавного значення. Активи такого фонду зберігатимуться у державному банку. Ці кошти пропонується використовувати для нарахування українцям, які народилися в Україні після 1 січня 2019 року, та для виплати після досягнення ними 18-річного віку.

Для обліку таких виплат вони хочуть створити Єдиний соціальний реєстр — саме за даними цього реєстру гроші зараховуватимуться на рахунки учасників, і саме він становить основу так званої «системи економічного паспорта». Для них не буде створено індивідуальних документів: для ідентифікації учасників будуть використовуватися дані свідоцтва про народження або інші дійсні документи.

Тобто «економічний паспорт» — це не якийсь новий документ для українців, які народилися після 1 січня 2019 року, а запис у новому держреєстрі, який дозволить їм отримувати платежі від держави у майбутньому.

Як працюватиме реєстр та Фонд майбутніх поколінь

Фонд «Майбутні покоління» — некомерційна юрособа, створена Кабінетом Міністрів, єдиною метою якої є накопичення грошових внесків держави на рахунки учасників фонду (українців, які народилися після 1 січня 2019 року). Цей фонд формується із внесків із державного бюджету, які у свою чергу надходять із орендних платежів за користування надрами країни. Він розпочне працювати з 2023 року.

Щорічно на рахунок одного учасника фонду планується нараховувати дві мінімальні зарплати, які встановлюються на 1 січня календарного року, у якому нараховуються кошти. Тобто, наприклад, якби фонд уже діяв, внесок на 2021 рік на одного учасника становитиме 12 000 грн. (6000 грн. мінімалки х 2). Такі внески акумулюються на рахунку кожного учасника та виплачуються ним після досягнення 18-річного віку.

Учасник фонду зможе отримати таку виплату, якщо він є громадянином України та на момент досягнення 18-річного віку проживав в Україні останні п’ять років. Ці гроші потім можуть бути витрачені на:

  • навчання;
  • придбання власного житла в Україні;
  • лікування тяжких захворювань або критичних станів здоров’я, які підтверджені в установленому порядку, будь-коли до досягнення 18-ти років;
  • перерахування коштів на власний рахунок у системі недержавного пенсійного забезпечення.

Дані щодо збору та обліку державних внесків для учасників фонду збиратимуться у Єдиному соціальному реєстрі. Хто адмініструватиме такий реєстр і який буде порядок його дій, визначить Кабінет міністрів.

Також Парламент зареєстрував законопроекти No6395 та No6396, які вносять зміни до Бюджетного та Податкового кодексів для реалізації цієї ініціативи.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ