Стартап дня: платформа, що дозволяє зіркам заробляти записуючи вітання — DWIZH

Рубрика «Стартап дня» — це трибуна для засновників проектів, на якій можна познайомити потенційних клієнтів та інвесторів зі своїм продуктом. Редакція зберігає пряму мову спікера.

DWIZH — платформа, яка спрощує комунікацію відомих особистостей з шанувальниками, дозволяючи зіркам заробляти на виконанні простих замовлень, на зразок запису вітань.

Засновники та команда стартапу

Фото: Владислав Савченко

Засновники стартапу — Віктор Назаренко і Владислав Савченко. Віктор Назаренко на даний момент є Product Owner і бере участь у всіх процесах — розробка, маркетинг, просування в соціальних мережах, взаємодія з партнерами тощо.

Віктор спочатку описав ідею проекту і показав її Владиславу Савченко, власнику компанії Powercode, яка розробила платформу і виступає в ролі ключового інвестора. Владислав надав потужності для розробки і запуску всього, що пов’язано з DWIZH. Крім цього Влад виступає в ролі експерта, оскільки бере участь у проекті як інфлюенсер.

Частина команди розробки

Наша команда розробки сформована в рамках IT-компанії Powercode і зараз складається з дев’яти фахівців (число співробітників змінюється, виходячи із завдань і пріоритетів). Хлопці працюють в поті чола, щоб проект ріс і розвивався швидше. Нас приємно радує зацікавленість в проекті кожного, незалежно від роду виконуваних завдань.

У продуктовій команді на даний момент три людини і ми активно шукаємо четвертого — харизматичного переговірника, який знає наш шоу-бізнес зсередини і вміє знаходити підхід до зірки будь-якого рівня. Якщо такий читає цю статтю, то ми просто впевнені, що він або вона знайде способи з нами зв’язатися.

Про що стартап

DWIZH — це платформа, яка спрощує комунікацію відомих особистостей (в рамках платформи ми їх називаємо «зірками») з шанувальниками. Зараз на сайті DWIZH (а в недалекому майбутньому і в мобільному додатку) кожен може замовити персональне відео від акторів, музикантів і блогерів.

Найближчим часом ми плануємо реалізувати додатковий функціонал, який дозволить відправляти особисті повідомлення представленим на платформі зірок, а також замовляти відео для реклами бізнесу або бренду.

Для зірок DWIZH — це програмне рішення, яке спрощує їх взаємодію з армією фанатів. Очевидно, що зараз майже всі відомі особистості використовують Instagram, Facebook і інші соцмережі для комунікації зі своєю аудиторією. І так, це зручно, якщо у тебе 1000 підписників. Але якщо їх 5 000 і ця аудиторія дуже активна? А якщо їх 50 000 або зовсім 500 000? У такому потоці коментарів і особистих повідомлень дуже легко загубитися і пропустити щось важливе. Якщо ж шанувальник відправить запит на відео через DWIZH, то будьте впевнені, що ваш улюблений артист або блогер його точно побачить.

І, звичайно, наша платформа — це інструмент для монетизації аудиторії. Зараз блогери в основному «живуть» за рахунок реклами і давайте будемо чесними — вони в ній просто тонуть. Реклами в постах і сторіс, «гівів», «розпаковок», рекламних інтеграцій вже зараз в надлишку. Іноді ловиш себе на думці: «а що у цього хлопця є в сторіз, крім рекламних постів?».

Ми пропонуємо альтернативу рекламу, яка на відміну від сервісів за підписаною моделю (наприклад, Patreon) дає можливість надати унікальний контент кожному шанувальнику. Крім того для обробки запитів не потрібні якісь особливі умови — досить мати мобільний телефон під рукою. Зірки можуть записувати відео просто сидячи вдома в будь-який зручний час, що є великим плюсом в умовах карантину.

Не виключаю, що у багатьох, хто ще не чув про подібних сервісах, може виникнути питання: навіщо взагалі потрібні ці персональні відео? А вся справа в тому, що це можливість дарувати і отримувати емоції! Шанувальник, який замовляє відеоавтограф від зірки для себе, отримує незабутні враження, побачивши кумира з особистим відеоповідомлення у себе в смартфоні. Людина, яка замовляє відеопривітання для когось на день народження, наприклад, відразу закриває іншу емоційну потребу — «бути найкращим», оскільки зазвичай іменинник після перегляду такого відео знаходиться в шоковому стані, забувши про інші подарунки. Все, що він може сказати якийсь час — це: «Як ??? Як ви це зробили? Це серйозно?? Це дійсно він (вона)? ». У свою чергу, зірки теж у виграші, тому що отримують непідробний, щирий і яскравий відгук від своєї аудиторії.

Яка модель монетизації?

Тут ми поки зупинилися на простій і зрозумілій схемі — комісія від успішно завершених замовлень. Ніяких передплат, оплат за реєстрацію тощо. Прозорі умови як для клієнтів, так і для виконавців замовлень.

Скільки часу пішло на MVP? Яких помилок припустилися?

На MVP версію пішло три з половиною місяці.

Як і багато стартапи, зіткнулися з тим, що не встигли зробити MVP в спочатку заплановані терміни. Завжди хочеться надати відразу ідеальний продукт і додати вже на старті всі бажані «фічі», але обмеженість ресурсів має місце. Так що довелося зупиняти себе в «списку бажань», щоб запуститися в жовтні, а не через рік.

Одна з ключових помилок, яку ми допустили — це зайвий оптимізм щодо ставлення вітчизняних зірок до стартапів. Ми розраховували на більшу чуйність з боку українського інфлюенсер-ком’юніті, але на самому початку відмови від співпраці обчислювалися десятками, а то й сотнями. Зараз, коли на сайті є досить значний список підключених зірок (як для початку), а також приклади виконаних замовлень, діалог вести набагато простіше.

Що ж стосується факапів у розробці, то ми, наприклад, приділили зайву увагу дизайну і роботі сайту на робочому столі, а мобільну версію допрацьовували за залишковим принципом. Перші показники аналітики розставили все на місця: 85% — відвідувань сайту з мобільних пристроїв, 15% — з ПК. Довелося швидко адаптуватися і позначити один чіткий пріоритет — мобільна версія сайту.

Як з’явилася ідея створити стартап?

Ідея спочатку прийшла Віктору. Він часто обмінювався відеопривітання з друзями, а потім взагалі почали робити з них цілу «відеострічку» для іменинників. Але поштовхом послужила звичайна «insta story», де один, тоді ще початківець хіп-хоп виконавець читав реп як привітання. Так власне і зародилася думка оформити це як сервіс, де креативні знаменитості вітають своїх шанувальників. Ідея здавалася новаторською, поки Віктор не почала «гуглити» і не знайшов західний аналог, який існував приблизно з 2017 року.

Звичайно, було прикро, що твою ідею вже встиг реалізувати хтось інший задовго до цього. Але з огляду на відсутність популярних аналогів на батьківщині, бажання реалізувати аналогічний проект для українських зірок нікуди не поділося. В силу особистих обставин повернутися до роботи над ідеєю Віктору вдалося тільки взимку 2020 року. За досить короткий час вдалося провести певну експертизу у напрямку, а також безпосередньо поспілкуватися з людьми, які записували відеопривітання, приймаючи заявки через інстаграм.

Так вдалося отримати чимало корисних инсайтів. У червні 2020 року Віктор підготував презентацію DWIZH і показав її Владу. На той час у проекту вже був свій домен, назва, дивний логотип і в принципі все. Маючи цікаву гіпотезу, майбутні партнери обговорили нюанси подальшої співпраці і почали роботу над новим проектом.

Хто ваші конкуренти, які у них досягнення?

Наш основний конкурент — Cameo. Cameo — це аналогічний сервіс, який почав «захоплення» західного ринку інфлюенсерів ще в 2017 році. Цікаво, у Cameo були спроби зайти на ринок СНД, але, судячи з усього, вони не увінчалися успіхом.

Однак це не заважає Cameo бути №1 в світі по даному напрямку. У Cameo зараз понад 40 000 зірок. Загальна кількість персональних відео на сайті перевалило за 1 млн ще в 2020 році, але і не варто забувати про інвестиції: за останніми наявними даними Cameo вже вдалося залучити понад $ 65 млн.

Чим ми відрізняємося від Cameo?

Загальним підходом до надання сервісу зірок. Cameo прагне до максимальної автоматизації процесів: зірка реєструється на сайті, отримує підтвердження і далі за інструкціями і рекомендаціями виконує замовлення. Виходить у неї це чи ні — це тільки її проблеми, які в цілому нікого більше не хвилюють. Так, звичайно, ми теж прагнемо автоматизувати і спростити шлях від входу в додаток до виконання перших замовлень, але специфіка аудиторії, з якою ми працюємо, є такою, що багатьом необхідно індивідуальний підхід і ми готові його дати всім, хто його потребує.

Наші фахівці розкажуть, допоможуть почати і знайдуть рішення в разі виникнення будь-яких проблем з сервісом. Це те, що ми робимо вже зараз. Від розповідей про «світле майбутнє» поки утримаємося, оскільки є чимало хороших ідей, серед яких доводиться постійно вибирати.

Ми починаємо з України та українських інфлюенсерів. І цілеспрямовано «б’ємо» в одну точку — по вітчизняному шоу-бізнесу і блогінгу. Зараз ми не «розпорошуємося» на весь світ, а прагнемо до того, щоб відбутися як сервіс на місцевому ринку. У нас невелика команда, яка може швидко реагувати на вітчизняні тренди і настрої. У великій міжнародній компанії з гнучкістю нерідко бувають проблеми, так що ми прагнемо використовувати по максимуму плюси проекту на поточному етапі.

Як тільки наше технічне рішення і, звичайно ж, ми самі будемо готові до того, щоб ефективно масштабуватися, то почнемо виходити на ринок СНД. Буде нечесно не згадати про конкурентів на пострадянському просторі — так, вони існують. Але одного, про який знають всі або хоча б багато, просто немає.

Яких конкурентів вже немає, чому у них не вийшло?

Якщо ми говоримо про Україну, то це Payphone X, але можна сказати, що вони пішли з українського ринку. Цей сервіс зібрав пристойний пул українських знаменитостей, а деякі з них виконали чимало замовлень. Крім цього ми вважаємо їх технічне рішення досить непоганим. Але як би там не було, на українському ринку є певні складності і, ймовірно, в Payphone вирішили, що простіше йти з наявним рішенням на захід.

Чому у них не вийшло? Я думаю, що все пов’язано зі специфікою місцевого ринку, з якої ми власне зараз самі працюємо:

1. Персональні відео — це новий продукт для України, тому потрібно докласти чимало зусиль, щоб потенційний клієнт хоча б дізнався про продукт, а про усвідомлення цінності ми взагалі поки тихо промовчимо.

2. Більшість наших інфлюенсерів дуже обережно ставляться до всього нового. Підключити блогера навіть з невеликою кількістю підписників — це цілий процес, на який зазвичай йде чимало людино-годин. А якщо мова про інфлюенсерів високого рівня, то майже всі якщо й не проти підключення, то хочуть отримати «welcome-бонус», який просто непідйомний для стартапу. Іноді так і хочеться сказати: «Хлопці, ми ж розробили рішення, яке спрощує вам життя. І так, ви будете заробляти, використовуючи його. Так що це потрібно вам так само, як і нам.»

3. Багато українських знаменитостей не бачать різниці між відеопривітанням для свого шанувальника і комерційним відео, яке може бути використане для реклами продукту або бізнесу. Звідси випливає велика різниця між ціною, яку замовник відео готовий платити, і винагородою, за яке зірка готова записати відео. Є певна впевненість, що той же Payphone не раз стикався з ситуацією, коли блогер виставляв ціну за відео в кілька тисяч гривень, тому що стільки коштує його сторіз з рекламою в Instagram.

4. Відсутність віри в сервіс з боку тих же зірок. Дуже багато відмов від знаменитостей відбувається зі словами «Ми читали/пробували/чули про аналогічні платформи. Там немає грошей, які б мотивували нас цим займатися». Так, записувати некомерційні відео за адекватні гроші для людей, який стежать за вами або вашою творчістю — це велика праця, особливо якщо у тебе вся інформація про замовлення приходить в додаток і витрачений час на одне відео близько 1 хвилини. Ми розуміємо … (Ні!).

Як ви оцінюєте ринок для вашого продукту?

Пандемія змінила правила гри для багатьох галузей. Ті, хто працював в офлайні, почали дивитися по-іншому на онлайн-ринок. Думаю, що багато хто з нас вже помітив, як за останній рік багато напрямків еволюціонували і як люди пристосовуються до нових умов. Наш продукт просто створений для того, щоб їм користуватися в умовах карантинних обмежень.

Саме замовлення і його оплата відбувається в онлайні, для запису відео не потрібні якісь специфічні умови (наприклад, оператор або студія звукозапису), відправити готовий результат можна через месенджер або опублікувати в соціальних мережах. Крім того, що краще може підняти настрій під час локдауна, ніж слова саме ту саму людину, за життям якого ти стежиш в соціальних мережах? На нашу думку, зараз просто ідеальний час для того, щоб «робити DWIZH».

Крім цього дуже багато вітчизняних представників шоу-бізнесу зіткнулися з обмеженнями, які позбавили їх можливості спілкуватися з шанувальниками як до «корони». І так, багато хто втратив джерела стабільного доходу від тих же концертів чи інших офлайн-заходів.

Що ж стосується ринку, то як в Україні, так і на території СНД є великий потенціал. Тут можна згадати як про глобальні тенденції, наприклад, інтенсивний розвиток того ж 4G, що істотно розширює і скасовує можливість користуватися онлайн-сервісами. І, звичайно ж, на окрему увагу заслуговують наші таланти, які можуть звести персональні відео в новий вид мистецтва. Упевнений, що нам вдасться їх об’єднати в один великий і яскравий DWIZH.

Скільки грошей/часу інвестовано?

Інвестували в проект обидва партнера, але більша частина, звичайно, за Владом. Суми віддамо перевагу не називати, але цілком очевидно, що ключовий cost — це на даний момент розробка, яка повністю виконана силами Powercode протягом останніх шести з невеликим місяців.

Чого вдалося досягти?

Стартап запущений в жовтні. Запуск відбувся без будь-яких критичних факапов. Ми провели стрес-тестування в грудні, переконавшись в тому, що DWIZH готовий до виконання понад півсотні замовлень протягом одного вечора.

Поки співвідношення CAC до LTV бажає кращого, але для нас це цілком очікувано. В рамках команди ми ставимося до поточного етапу як до beta-тесту, який проходить цілком прогнозовано і місцями навіть успішно. Зараз до DWIZH приєдналося понад 60 українських інфлюенсеров і їх число росте з кожним днем.

Наявність робочої платформи спрощує багато моментів. Наприклад, до платформи щотижня підключаються 3-5 нових зірок. Сподіваємося, що нам вдасться подвоїти цей показник вже в лютому і вийти на новий рівень вже до кінця весни.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ