Три банки обіцяють знизити комісію для торговців, приймаючих оплату картою

В Україні хочуть законодавчо знизити комісію за еквайринг, тобто суму, яку ритейл і ресторани платять банкам за проведення карткових платежів. Банки виступають проти державного регулювання цієї комісії, в той же час обіцяють знизити основний платіж в цій сумі: інтерчейндж.

2 квітня 2021 роки три найбільші банки, що працюють в сфері еквайрингу – «Ощадбанк», «ПриватБанк» та «Райффайзен Банк Аваль» – звернулися до парламенту, НБУ, Кабміну і бізнесу зі спільною заявою. Ці банки заявляють, що знизять комісію інтерчейндж до 2023 року (якщо такий крок дозволить АМКУ).

Вони планують з 1 липня 2021 роки знизити цю комісію до 1,2%, з 1 липня 2022 року – до 1% і з 1 липня 2023 року – до 0,9%. Відзначимо, що в проекті закону, проти якого виступають банки, передбачається поступове зниження для інтерчейндж: спочатку до 1%, і до 0,5-0,75% до 2023 року.


Про який платіж йде мова? Весь бізнес, який приймає оплату картами від покупців, платить за цю послугу (еквайринг) банкам приблизно від 1,6% до 3% за платіж. В цьому платежі близько 60-75% – це інтерчейндж. Це – комісія, яку банк, якому належить платіжний термінал (банк-екваєр), сплачує банку-емітенту (тобто, банку, чиєю карткою розрахувався користувач).

У той же час, банки у спільній заяві закликають не знижувати законодавчо комісію за еквайринг (тобто комісію, яку торговець платить банку-екваєру).

Нагадаємо, раніше «ПриватБанк» заявляв, що повинен буде відключити послуги на кшталт Apple Pay і Google Pay для користувачів, якщо держава законодавчо знизить комісію за еквайринг.