У податковій збій програми: ФОП пишуть борг з податків, хоча вони їх заплатили

Починаючи з середини січня ФОП стикаються з проблемою: податкова не бачить їх платежі і пише в особистому кабінеті платника борг. Інспектори розводять руками і пропонують просто чекати.

До чого призведе ця проблема для ФОП і що робити? Редакція banda.media розбиралася в ситуації.

Суть проблеми

1 січня 2021 року змінилися рахунки для сплати ЄСВ та Єдиного податку. Зміна реквізитів відбувається щорічно, проте цього разу щось пішло не так. ФОП платять податки за новими реквізитами, але податкова їх не бачить і, відповідно, не враховує. При цьому платежі не повертаються, як це буває, якщо рахунок неактуальний.

Термін сплати ЄСВ за 4 квартал 2020 року закінчився 19 січня 2021 року. В результаті багато ФОП, які вчасно зробили платіж, бачать в особистому кабінеті борг і не знають, як з цим бути.

Примітно, що з цією проблемою некоректного розлучення платежів стикаються платники податків з регіонів України. У Києві проблеми немає або вона не так поширена.

«Ми обслуговуємо ФОП по всій Україні. В основному ця складність в регіонах, — коментує податковий консультант Олена Матвійчук з Wedoitbm.

ФОП зараз в паніці через моторошну плутанину по оплатах податків. Ми регулярно проводимо переговори з податківцями, у них відповідь така: виписки обробляються, а всі неточності в кабінеті через неоновлену програму. «Апгрейт програми очікується найближчим часом, чекайте».

За її словами, проблема актуальна як для платежів з ЄСВ, так і за єдиним податком.

Тетяна Чернёнок, бухгалтер, яка консультує ФОП з питань оподаткування, в коментарі зазначає, що у деяких підприємців платежі все-таки пройшли, але із запізненням.

«Наприклад, у моїх клієнтів з Одеси ЄСВ сплачено було в один день 13.01.21 на одні і ті ж реквізити, але податкова зарахувала 18 січня і 1 лютого. Зараховувати платежі 3 тижні — це не нормальна робота податкової служби», — каже Чернёнок.

З цією проблемою зіткнулися багато її клієнтів, по всіх областях. Швидко платежі зараховує тільки Київ.

Чому це відбувається?

Тетяна Чернёнок вважає, що проблема може бути пов’язана з адмінреформою і новими ОТГ (громадами).

У зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої населених пунктів і утворенням нових районів і територіальних громад обласні ДПС відкрили нові рахунки для зарахування податків до місцевих бюджетів. Це могло створити додаткове навантаження на обробку платежів і привести до того, що податкова розводить платежі по місцевим бюджетам з затримкою.

Чим це небезпечно і що робити?

Стривоженим ФОП інспектори рекомендують просто чекати і не хвилюватися — адже штрафів в карантин немає (не рахуючи адмінштрафів). Однак для ряду підприємців таке очікування — не вихід.

«Через недоїмки (податкового боргу – ред.) Виникають різні ситуації: комусь банк може відмовити в кредиті, або ФОП не може торгувати алкоголем через те, що плата за ліцензію не дійшла, — коментує Тетяна Чернёнок.

Якщо відправили платіж і його досі не зарахували, раджу писати лист з копією платіжки і вимогою зарахувати платіж».

Лист пишеться в довільній формі. Тетяна рекомендує такий текст:

«Я, ТОВ Петренко І.П., оплатив ЄСВ (єдиний податок) такого числа в такій сумі на нові реквізити. Прошу зарахувати мою оплату. Квитанція (платіжка) додається».

Надіслати лист можна через розділ «Листування» в кабінеті податкової. Або «Укрпоштою» на ім’я інспектора з повідомленням про доставку, а якщо є можливість — має сенс занести особисто в свою районну інспекцію.

Олена Матвійчук рекомендує все перевірити ще раз.

«Якщо ви оплатили, але не бачите гроші в своєму кабінеті, є три варіанти розвитку подій:

1. Податок відправлений на неправильні реквізити, але в такому випадку платіж повинен відразу повернутися.

2. Податок відправлений на правильні реквізити, але не того податку. Потрібно уважно перевірити свій кабінет платника.

3. Податківці не рознесли виписки і тому в кабінеті платник не має даних. Що робити?

Чекати. Податкова обіцяє все рознести і усунути неполадки, правда, коли – неясно. Ще можна дзвонити в податкову, в відділ платежів і просити, щоб перевірили і дали інформацію. Але зараз, у зв’язку з таким ажіотажем діалог може і не відбутися ».

Читайте також: