У Євросоюзі з 2015-го року регулюють комісію за еквайринг: реального зниження цін відслідкувати не вдалось

У 2015 році Євросоюз ввів у дію Регламент про комісії, аби знизити комісію за використання банківських карт для європейських продавців та споживачів.

Агентство EY та Copenhagen Economics на замовлення Єврокомісії провели дослідження, згідно якому, завдяки держрегулюванню емітенти втратили дохід 2,95 млрд євро в рік, рітейл отримує 1,2 млрд євро в рік, і лише 900 млн економлять покупці.

.                      .                       .

Хто виграв від зниження комісії?

Ефект зміни комісійних для зацікавлених сторін, 2015-2017 роки

Ефект зміни комісійних для зацікавлених сторін, 2015-2017 роки

Євросоюз у 2015 році установив граничний розмір міжбанківської комісії 0,2% для дебетових карт і 0,3% — для кредитних.

Згідно дослідженню, у результаті цього обмеження банки-емітенти втратили 2,95 млрд євро у рік. Частина цієї економії була передана продавцям, які скоротили свої витрати на приймання платежів за картами на 1,2 мільярди у рік.

Оцінити вплив зниження інтерчейнджа на ціни на основі реальної статистики важко і практично неможливо через невеликий розмір комісій, але за оцінками Copenhagen Economics споживачі в ЄС економлять біля 900 млн євро у рік.

“Ми помітили, що частина потенційної вигоди для споживачів зводиться на ні через збільшення прибутку продавців та інших зборів, наприклад, комісії платіжних систем як Mastercard та Visa”, — відмічається у дослідженні.

Також у дослідженні говориться про підрахунок вигоди для споживачів. На прикладі 5 країн було підраховано, що реальна економія для однієї європейської сім’ї склала б трохи менше 7 євро — 6,76 євро у рік, з урахуванням, що споживач отримав би всю свою вигоду від зниження комісії.

Також автори дослідження провели опитування рітейлерів відносно зниження цін, згідно якому:

  • 59% ритейлерів повідомили про зниження цін;
  • 70% повідомили про інвестування коштів у покращення купівельного досвіду;
  • Жоден з рітейлерів не зміг показати конкретний приклад зниження ціни після зниження комісії.

При цьому, рітейл зумів отримати кошти для інвестицій у розвиток свого бізнесу та покращення купівельного досвіду.

Чому це важливо: 19 лютого 2021 року депутати у першому читанні підтримали проект закону №4364 про платіжні послуги. Цей проект закону вводить ряд правил для роботи платіжних послуг в Україні, і до другого читання у ньому може з’явитись норма про те, що держава може обмежувати комісію за обробку карткових платежів.