В Нафтогазі заявили, що проблему боргів на ринку газу може вирішити реструктуризація

Комплексним рішенням проблеми боргів на газовому ринку може стати реструктуризація. Про це заявила Директор департаменту по борговим зобов’язанням НАК “Нафтогаз Україна” Тетяна Федорова, в ході дискусії про борги на ринках газу, організованої Центром економічного відновлення.

Зі слів Федорової, проблему боргів на ринку можна поділити на три складових, в залежності від природи виникнення боргу. Перша – борги Оператора ГТС та “Укратрансгазу”, друга – борги телекомуненерго та третя – проблема боргів “Нафтогазу”.

“Проблема Оператора ГТС та “Укртрансгазу” винекла, виключно, через несанкціонованний відбір (газу операторами газорозподільчих мереж з газотранспортної системи – ред.).

Вона пов’язана з тим, що державний орган, Нацкомісія, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) не виконала свої обов’язки. Комісія зобов’язана формувати свої тарифи на основі собівартості – чіткого покриття всіх витрат, зв’язаних з діяльністю. А вартість газу, яка закладається в тариф операторів ГТС – об’єктивно нижче, чім та, по якій можна купити газ. Фактично, вони не мають джерела грошей та просто відбирали газ з труби” – вважає Федорова.

Проблема між “Нафтогазом” та телекомуненерго, з думки голови департаменту по борговим зобов’язанням НАКа, пов’язана з неточностями в законодавстві.

“В рішеннях Кабміну, щодо покладання спеціальних обов’язків при продажі газу населенню, є норма про те, що НАК зобов’язаний продавати газ тепловикам тільки в випадках, якщо ті за нього розрахуються. Але іншими своїми рішеннями, відключати тепловиків заборонено – то в період опалювального сезону, то в період карантину” – пояснює Федорова.

Третя проблемя, зі слів представниці “Нафтогазу”, стосуються норм прибутковості. При відсутності лічильника у побутових споживачів, вони сплачують фіксовану суму, умовно, за 1 кубометр газу, але при цьому можуть використовувати більше. Таким чином, облгази не можуть зібрати всі належні гроші з населення і отримуються борги, адже НАК, в свою чергу, виставляє облгазам рахунки саме за відбірний газ.

“Ці три проблеми пов’язані з тим, що, по-перше, вже прийняті нормативи не виконуються державними органами, по-друге, деякі нормативні документи, наприклад, постанови КМУ, суперечать іншим постановам, а по-третє, що стосується норм споживання, ми бажане видаємо за дійсне” – вважає Федорова.

“Щоб я рекомендувала? Передивитись ті акти, які суперечать один одному. Також, необхідно обов’язково підняти тарифи – потрібно змусити держоргани працювати так, як вони повинні відповідно до законодавства. Що стосується великих боргів, якщо ми говоримо про комплексне рішення проблем, то як варіант, можна розглядати не пробачення “тіла”, адже це все ж таки реальна заборгованість за продаж товару, а реструктуризацію. Операторам підняти тарифи і тоді вони зможуть, хоча б частково, погасити за рахунок компенсації та майбутніх періодів” – пояснює Федорова.

Раніше повідомлялось, що в парламенті планують законодавчо врегулювати борги на ринку газу, серед основних варіантів рішення – списання боргів, або ж їх погашення. Зі слів голови парламенського комітету з питать енергетики та ЖКГ , Андрія Геруса, в НАК “Нафтогаз України” мають своє бачення вирішення проблем з боргами на ринку газу.

Детальніше про те, як в парламенті планують вирішити проблему боргів на газовому ринку – читайте в інтерв’ю OilPoint з Андрієм Герусом.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ