Від 5000 грн. – з паспортом. За які грошові операції українці повинні звітувати з документами, я за які ні

28 квітня в Україні вступив в силу закон про фінансовий моніторинг. З цього моменту будь які операції на суму більше 5000 грн. передбачають обов’язкову ідентифікацію платника: хочете перерахувати комусь 10 000 грн. – зобов’язані розкрити свою особу та надати документи, які її підтверджують. Правда в абсолютній більшості випадків вертифікація особистості при таких платежах проводиться автоматично.

Крім того, в деяких випадках банки можуть вимагати у своїх клієнтів документи про походження коштів на їх рахунках. І навіть блокувати ці рахунки, якщо з документами виникає проблема. Хоча аналітики банків самі вирішують, які операції підозрілі, а які ні, в Законі є чіткі норми та ліміти, на які вони повинні орієнтуватися. І клієнти банків – також насамперед, щоб знати свої права.

Скільки грошей можна перевести без ідентифікації? В яких випадках банк може вимагати документи про походження коштів? Та за що можуть заблокувати рахунок. Banda.media зібрала відповіді НБУ на найпоширеніші питання українців про грошові перекази, обмеження та правила, установлені законом про фінмоніторинг.

Я хочу перерахувати 10 000 грн. родичу чи знайомому. Мені обов’язково робити через касу з документами?

Якщо ці гроші є у вас на банківському рахунку, НБУ рекомендує просто зробити безготівковий переказ. Такі платежі здійснюються без обмежень по сумі. Тому не варто нікуди йти з документами. При цьому ідентифікація відправника проводиться автоматично, адже в банка, в якому ви відкрили рахунок, вже є вся інформація.

Якщо ж у вас тільки готівка, то переказ можна зробити через відділення банку, надавши паспорт, або через термінал з функцією прийому готівки та вертифікації платника. Наприклад, якщо у вас рахунок в “ПриватБанку” та ви перераховуйте кошти через термінал цього ж банку, то банк зможе вертифікувати вас за номером телефону.

Я хочу перевести готівку на суму більше 5000 грн. у відділенні банку. Чи повинен я підтверджувати походження коштів та мету переказу? Та надати якісь документи на них?

Нічого такого.

НБУ підкреслює, що ніколи не вимагав від громадян підтвердження походження коштів на невеликі суми. Тому вам не знадобиться ні довідка про доходи, ні інші документи. Потрібен лише паспорт, щоб ідентифікувати платника.

Це стосується не тільки іншим людям чи оплат за товари і послуги, але і переказ коштів на власні рахунки.

Звітувати про походження потрібно лише у випадку операцій на суму більше 400 000 грн. це може бути договір та акти про виконану роботу, довідка про доходи та інші документи, які можуть підтвердити законність отримання вами цієї суми грошей.

Я допомагаю родичам та переказую їм гроші. Мої платежі повинні бути менше 5000 грн.? І як часто я можу робити ці перекази, щоб не звітувати про походження коштів?

Безготівкові платежі з карти на карту можна, як і раніше, робити на будь яку суму. Власники банківських рахунків вже ідентифіковані, тому НБУ не рекомендують дробити такі платежі на суми до 5000.

” Національний банк ніколи не вимагав, щоб клієнти банків надавли інформацію про походження коштів по звичайним операцієм на невеликі суми”, – підкреслюють в НБУ.

Регулятор нагадує, що невеликі операції громадян не є об’єктом фінансового моніторингу. Простими словами – будь які операції до 400 000 грн. вважаються низько ризикованими, та обов’язковому аналізу не підлягають.

В той же час, потрібно розуміти, що банк, який вас обслуговує, може зацікавитися операцією на суму менше 400 000 грн., якщо це – нетипова конкретно для вас фінансова поведінка. Наприклад на ваш рахунок протягом багатьох років надходило не більше 50 000 грн. в місяць. І раптом ви хочете відправити комусь 150 000 грн. за раз. Така операція може привернути увагу аналітиків банку.

А якщо я оплачую товар в інтернет-магазині на суму 40 000 грн. переказом на карту з доставкою поштовим оператором – мені потрібно надавати якісь документи?

Ні, при такому грошовому переказі вам потрібно вказати лише номер карти отримувача. Це один з винятків в законі, коли ідентифікувати платника на суму більше 5000 грн. не обов’язково.

Якщо я хочу зробити переказ на суму більше 400 000 грн., та в мене немає документів про походження цих коштів, мій рахунок заблокують, а гроші на ньому – заморозять?

Тільки якщо мова йде про нетипову для вас операцію.

Банк, в якому ви відкрили рахунок, вже має всю інформацію, необхідну для вашої ідентифікації та верифікації. Крім того, він щоденно спостерігає за рухом по вашому рахунку. Він знає які у вас доходи, та які витрати. І якщо така операція для вас типова – скоріш за все, банк навіть не спитає у вас документи. А тим більше не стане блокувати рахунок.

Якщо ж дана операція не відповідає вашим фінансовим можливостям, банк попросить документи, підтверджуючі походження коштів. І якщо ви зможете пояснити, що, наприклад, отримали спадок, операцію проведуть. Ви зможете спокійно використовувати ці кошти. В іншому випадку банк має повноваження діяти на свій розсуд – або заморозити лише суму, на яку немає документів, або заблокувати рахунок цілком.

Мені потрібно отримати переказ із закордону на валютний рахунок. Які ліміти та обмеження?

Ніяких. Якщо у вас є валютний рахунок, значить ви вже ідентифіковані по ньому – в банка вже є ваші документи. Відповідно, ніяких лімітів по сумі зарахованих коштів на такий рахунок державою не встановлено.

Так ж само ви можете отримувати SWIFT-платіж. Ніяких обмежень. Хоча, якщо вашому банку дана операціє видасться нетиповою, він може запросити пояснення суті операції. Скоріш за все можна обмежитися словесними поясненнями – документи для цього вам не потрібні.

Мені потрібно перерахувати 10 000 грн. готівкою через міжнародну систему грошових переказів. Чи повинен я себе ідентифікувати?

Так, при таких операціях вертифікація платника обов’язкова. Потрібно мати з собою паспорт та пояснити, що це за платіж. Наприклад, вказати в реквізитах, що це допомога родичам.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ