«Влада ніяк не підготувалася»: підприємці – про можливий локдаун

Через другу хвилю коронавірусу багато країн вводять (або розглядають) локдауни – обмеження в роботі транспорту, розважальних і торгових центрів, ресторанів, щоб стримати епідемію. В Україні такі заходи брали в березні 2020 року, і зараз, з ростом числа хворих на добу їх знову обговорюють.

Ми запитали у кількох українських підприємців про те, як вони оцінюють ймовірність локдауна в Україні або окремо в Києві (1), і як це вплине на їх роботу (2).

.              .               .

Дмитро Деркач, співвласник мережі кінотеатрів «Планета Кіно»:

Складно щось прогнозувати і оцінювати ймовірність другого локдауну. Все можливо. На жаль, за час першого локдауну я не побачив, щоб наша влада зробили щось, що б допомогло нам перемогти цей вірус, лікарні не були обладнані, не були підготовлені додаткові медичні кадри.

Держава просто закрила всі бізнеси, не виділяючи жодної підтримки людям, які залишаються без зарплати. У США і Європі співробітники закритих компаній отримують допомогу від держави, компаніям, які закрилися, давали податкові канікули і безвідсоткові позики з бюджету.

У нас нічого подібного не було і не буде при другому локдауні. Я не розумію, як в таких умовах знову закриватися. Багато людей втратять роботу, залишаться без грошей, компанії збанкрутують, держава не буде отримувати податки. Відповідно, коштів на боротьбу з вірусом буде ще менше.

Я вважаю, що другий локдаун (знаючи безрезультатність першого локдауну в нашій країні) – це безглуздий, нелогічний крок, який погубить величезну кількість бізнесів і призведе економіку України до розвалу.

У нас – 9 кінотеатрів у 6 містах України, близько 600 співробітників. Ми насилу пережили перший локдаун, намагалися утримати всю команду, платили частину зарплат.

При другому локдауні в нас уже не буде можливості платити навіть невелику частину зарплат. Величезна кількість людей залишиться без роботи. Я не впевнений, що кінотеатри зможуть пережити другий локдаун.

І це при тому, що є дослідження, які доводять, що локдауни – це неефективні заходи. Також є дослідження, які доводять, що в кінотеатрах дуже важко заразитися ковідом.

Максим Плахтій, директор квиткового оператора Karabas.com:

  1. Імовірність локдауну – максимально велика. Нам всім потрібно бути до нього готовим.
  2. Наш бізнес у період локдауну буде повністю зупинений. Для сфери масових заходів це – дуже сильне потрясіння, не всі компанії будуть здатні пережити цю кризу. У березні ми сподівалися, що карантин буде відносно швидким, але зараз вже зрозуміло, що нас чекають ще більші потрясіння.

Ілля Кенігштейн, засновник мережі коворкінг Creative States:

1. Імовірність локдауну оцінюю як очевидну: в березні всіх позакривали, коли у нас було умовно 200 хворих на добу, а зараз ми прагнемо до 10 000. Єдина відмінність від березня в тому, що ми зараз більше знаємо про цю хворобу.

Але я вважаю, що насправді локдауну не хоче ні уряд, ні населення, ні бізнес. Уряд, можливо, просто змушений буде його ввести. Але потрібно враховувати, що наш локдаун не порівняти з Ізраїлем або Великобританією, у нас – це швидше карго-культ, показуха, адже майже ніхто нічого не дотримується.

2. Якщо введуть локдаун, це безумовно сильно вплине на наш бізнес, як уже відбувалося в першій хвилі. Через 2,5 місяця першого карантину ми в цілому втратили 10-15% резидентів. Після першого карантину ми відновилися: резиденти поступово повернулися, плюс ми сильно виростили продажу, пішли в реальний сектор.

Зараз, думаю, обдурить той, хто скаже, що у нього в бізнесі – все супер, ми бачимо, як у багатьох областях вже відбувається падіння, і ми – не виняток, хоча тримаємося. І мені шкода бачити, що зараз відбувається на ринку коворкінг. Очевидно, що локдаун кепсько вплине на цю галузь. Особливо враховуючи, що у нас держава як завжди залишить бізнес напризволяще, не зробить підтримки.

Я дуже злий на наш уряд, тому що він не зробив жодних висновків із першої хвилі і в результаті знову доведеться розраховувати тільки на себе.

.               .              .

Матеріал буде доповнюватися.

Читайте також:

«Бізнес може не відновитися»: Multiplex і «Планета Кіно» виступили проти локдауну

Друга хвиля коронавірусу: що це значить для України

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ