Всі говорять про фільм “Дюна”: що потрібно знати перед походом в кіно

16 вересня в український прокат виходить екранізація роману Френка Герберта “Дюна”. Щоб ви краще орієнтувалися в тому, що відбувається на екрані Banda.media підготувала для вас невеликий гайд по світу “Дюни”.

Як влаштований світ “Дюни”

Події першої книги “Дюна” відбувається в далекому майбутньому , коли людство відкрило між зіркові перельоти та розселилося на багато планет. Політичний устрій цього світу трохи нагадує “Гру Престолів”. Вважається, що роман Герберта мав вплив на “Пісню льоду й полум’я” Джорджа Мартіна (як і на інші поп-культурні феномени, включаючи “Зіркові війни”). Цікавий факт про цей світ: тут під забороною роботи та штучний інтелект через повстання машин в минулому.

В цьому майбутньому всесвітом керують аристократичні будинки, а над всіма ними – падишах-імператор. Події першої книги сконцентровані на протистоянні двох знатних родів: будинку Атрейдес та будинку Харконнен. Дуже умовно їх можна порівняти із Старками та Ланністерами із “Гри престолів”: Атрейдеси – мужні, благородні люди честі та обов’язку. Харконнени – в основному до “карикатурності” погані хлопці. Розібратися, хто із них хто в трейлері просто: якщо герої викликають симпатію це – Атрейдеси чи їх васали, якщо бачимо жорстокі обличчя, катування та колони які марширують – це Харконнени.

Основні події першої книги розгортаються на планеті Арракіс (яку також називають Дюною): вона майже повністю вкрита пустелею та тільки на ній добувають найцінніший ресурс цього всесвіту – спайс. Він потрібний для між зіркової навігації, прискорює мислення та має багато інших корисних властивостей. На смак він як кориця. Якщо його вживати довго, очі в такої людини стануть темно-синіми.

Збирати спайс складно, цим займаються спеціальні апарати-харвестери, на які періодично нападають піщані черв’яки – гігантські червоподібні істоти, які живуть під землею та можуть атакувати все, що привабило їх увагу на поверхні. Щоб не провокувати черв’яків, місцеві навіть вигадали спеціальний спосіб ходи по піску.

Власне, гігантська пустеля, великі черв’яки та люди із синіми очима – це особливість всесвіту Дюни, за якими вона безпомилково упізнається на скріншотах, в іграх, артах та ілюстраціях.

Основний конфлікт цього світу: хто буде контролювати Арракіс ( і звичайно найбільше джерело найціннішої речовини у світі). Він ускладняється тим, що на Арракісі є свій народ – фремени, свободолюбне плем’я, яке живе на планеті вже тисячу років, та не дуже привітливо ставиться до завойовників. Вони споживають спайс та носять спеціальні дистиляційні костюми, які збирають вологу – stillsuits (вода на пустельній Дюні – настільки цінний ресурс, що її виділяють навіть із трупів). В трейлерах фременів просто впізнати по максимально закритим костюмам та синім очам. Ще вони вміють приручати пустельних черв’яків та їздити на них.

Це – далеко не всі головні діючі сили цього всесвіту. Згадаємо ще, Бене-Гессеріт – політично-релігійний орден, який стоїть особняком та має безпосередній вплив на події книги та фільму. Яке – розповідати не будемо, щоб не спойлерити.

Головні герої

Головний герой першої книги – Пол Атрейдес, син діючого голови будинку, герцога Лето. Це він разом з своєю мамою леді Джесікою (вона представниця ордену Бене-Гессеріт) на Арракісі:

Тут і далі – фото з трейлерів фільма “Дюна”

Решту основних діючих осіб , якщо судити по трейлеру ті самі, що і в книзі. Це герцог Лето Фтрейдес з офіційною наложницею Джесікою ( в якої є становище, влада, але не офіційний статус дружини герцога):

Закоренілі супротивники будинку Атрейдес – Харконнени, яких очолює барон Владімер Харконнен. В трейлері його видно буквально секунду, побачити його можна тільки один раз – це загрозливий товстун на кріслі що левитує на 1:53-54

Представники будинку Атрейдес – зброяр та першокласний боєць Дункан Айдахо, воїн та бард Гурні Халлек, Велінгтон Ює – особистий лікар герцога Лето. А також: фріменка та воїтельниця Чані, імператорський планетолог Ліет Кайнс.

Деталі фільма “Дюна”

Всесвіт Дюна – детально прописаний та своєрідний світ, який важко сплутати з іншими фантастичними всесвітами. Якщо судити з трейлерів, команда, яка працювала над фільмом підійшла до першоджерела відповідально. В трейлерах ми можемо бачити безкраї піски Арракіса, блискучий спайс, орнітоптери (популярні на планеті літальні апарати), силові щити на людях та будівлях, ножі-щури із зуба піщаних черв’яків.

Перенести книгу на екран буквально – неможливо. Наприклад, як і в екранізації “Дюни” 1984 року режисера Девіда Лінча, в фільмі 2021 року очі людей які довго вживають спайс – яскраво-сині.

У книзі цей ефект описаний як blue within blue: насичений темно-синій колір, який заливає білки та радужку того, хто довго вживає спайс. Очевидно, що передати такий колір в екранізації було б складно: потрібні були або спеціальні лінзи, або пост-обробка, та це б відбилося на ефекті від акторської гри.

Але, якщо судити з того, що ми побачили в трейлерах, режисер віднісся до першоджерела бережно. Адже за словами самого Дені Вільнева, його ще в дитинстві “Дюна” захопила та вразила з перших сторінок. Сподіваємося., що фанатів цього книжного всесвіту вразить її нова екранізація.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ