«Я шукаю IT-підприємців, які не бояться мріяти». Артур Асатрідіс про майбутнє України

 

 

Атмосфера страху як гальмо інновацій

В ідеальній реальності кожен українець відчуває себе вільним. Вранці прокидається в прекрасній квартирі, п’є каву на балконі під спів птахів і будує великі плани на день і на майбутнє. Хоче змінити світ на краще, придумати стартап, який спростить людям життя, і представляє себе на обкладинці крутого видання через три, ну максимум через п’ять років. А потім йде і втілює свої мрії.

У реальному світі все відбувається зовсім по-іншому. Більшість українців ненавидять понеділки, прокидаються під противний звук будильника і біжать займатися нецікавими справами, щоб заробляти гроші. Чому так відбувається? Я думаю, вся справа в тому, що суспільство в Україні живе в атмосфері страху.

 

Щоб людина могла сміливо фантазувати про масштабні проекти, їй  потрібно бути впевненим хоча б в найближчому майбутньому. Знати, що завтра вона  не втратить все з незалежних від неї обставин.

Складно сприймати життя як пригоду, коли постійно переживаєш, чи не прийде який-небудь бандит і не відбере те, заради чого ти довго працював.

Чому ми не вміємо мріяти

Читаєш, наприклад, що банда з поліцейських і СБУшників в Києві вистежувала і викрадала IT-підприємців заради викупу, і замислюєшся: навіщо ставити високі цілі, якщо тобі можуть і не дати їх досягти? Краще відкрити бізнес, який дозволить заробляти тут і зараз, а не вкладатися в довгостроковий проект і чекати п’ять років, поки інвестиції повернуться.

Стенфорд

Я довго не міг зрозуміти, що такого особливого в Кремнієвій долині. Чому саме там народжуються круті ідеї? А потім приїхав в Стенфордський університет, відчув атмосферу свободи і зрозумів: там люди ще на етапі студентства знають, що будуть змінювати світ. Вони впевнені, що захищені законом, що живуть в країні з низьким рівнем корупції і що їх уряд зацікавлений в активному розвитку бізнесу в США і не буде вставляти палки в колеса. Тому вони не бояться мріяти.

У нас люди живуть зі зворотним установкою. Коли на співбесідах питаєш кандидатів про мрії, вони часто не знають, що відповісти. Або кажуть: «Купити машину». Їх просто не навчили мріяти.


Читати також:«Навіть дрібний інвестор має знати, що закон його захищає» – Голова НКЦПФР


Чому варто вибирати довгий шлях

Ця атмосфера страху і тиску сформувала український IT-ринок. 85% компаній займаються аутсорсингом і тільки 15% – продуктовими рішеннями.


Читати також:  10 книг, які навчать вести бізнес: добірка від Володимира Многолітнього з Генесіс


Вибираючи модель бізнесу в IT-індустрії, власники розуміють, що аутсорс – найпростіший і ефективний спосіб заробити і забезпечити своє завтра. Потрібно тільки зареєструвати аккаунт в Upwork, знайти замовлення, найняти кількох програмістів – і все, швидкі гроші гарантовані.

Щоб зайнятися продуктовим бізнесом, потрібно вкладати багато грошей і часу

Для того щоб зайнятися продуктовим бізнесом, потрібно поставити перед собою глобальну мету, вкладати багато грошей і часу. Наприклад, основателі Jooble на старті в 2006 році вклали в компанію $ 50 тисяч, і наступні два роки вона не приносила доходу. А сервіс Megogo до окупності йшов вісім років.


Читати також:  «Бути гречкою». З початком карантину українці стали проводити на 22% більше часу на сервісі Megogо


Ці та інші    компаніїщо стали успішними,  експериментували, змінювали напрямок, пробували, помилялися і знову пробували. Те ж саме буде відбуватися з вами, якщо ви підете по довгому шляху. Але тільки такий шлях дасть вам можливість втілити свою мрію і відчути себе реалізованими і вільними.

Зараз я СЕО мобільної платформи для ігор і спілкування UpGames і інвестиційно-консалтингової компанії Asatria. Мій бізнес розвивається і приносить дохід. Але так було не відразу.

Артур Асатрідіс

Я пройшов довгий шлях, не боявся ризикувати і не робив ставку на модель бізнесу, яка принесе швидкі гроші. Наприклад, коли в 2008 році ми запускали PokerStars, люди в СНД взагалі не знали, що таке покер, і думали, що це щось на зразок гральних автоматів. Півтора-два роки у нас пішло тільки на те, щоб аудиторія почала розуміти: покер – інтелектуальна гра, яка не має нічого спільного з «Одноруким бандитом».


Читати також:  В Україні легалізували азартні ігри (у другому читанні)


Той же шлях ми пройшли в 2012 році, коли разом з партнерами запускали перші в Україні барбершопи Chop-Chop. Ніхто не розумів, навіщо платити за стрижку в п’ять разів більше, ніж в районній перукарні. Нам потрібно було задати тренд, зробити барбершопи модними. Все вийшло, але на це пішло півтора року.

На старті кожного проекту навколо мене були люди, які говорили: «Займися чимось більш прикладним і затребуваним, чимось, що відразу принесе дохід. Який покер? Які барбершопи? Кому це треба?»  Але я вірив в те, що роблю, і не відступав. Хоча і не чекав швидкого ефекту.

Ти ніколи не знаєш, скільки часу знадобиться. Іноді для того, щоб «злетіти», потрібно півтора-два роки, а іноді – п’ять-десять років. Grammarly з’явилася в 2009 році і лише в 2019-му стала першим українським «єдинорогом» – оцінна вартість компанії перевищила мільярд доларів. У засновників Jooble пішло 13 років на те, щоб їх сайт пошуку роботи став другим в світі за відвідуваністю.


Читати також:  Капіталізація Grammarly Ukraine зросла до $ 1 млрд.


 

Зростання відбувається, коли твій продукт задає новий тренд або вписується в уже існуючий. Наприклад, останнім часом є тренд на технології з штучним інтелектом. Один мій знайомий займається такими розробками вже п’ять років. Коли він починав, ці ідеї звучали як щось з фантастичних оповідань. Але зараз це вже частина життя.

Як невміння мріяти пов’язано зі звільненнями людей під час кризи

Невміння мріяти відбивається на всьому житті людини, а якщо подивитися глобально, то і на житт  країни. Через те, що люди не вміли мріяти і не відчували себе в безпеці, вони запускали бізнес в аутсорс. Тепер, коли почалася криза, вони не можуть прогодувати своїх співробітників і звільняють їх. Це не дивно, адже в IT-аутсорс 80-90% всіх витрат – зарплати розробників.

В кінці березня-початку квітня наша компанія Asatria провела дослідження і з’ясувала, що більше половини українських IT-компаній вже на початку квітня стали звільняти співробітників.

Я думаю, що це не найкраще рішення і можна знайти вихід, обійшовшись без звільнень. За багато років в бізнесі я зрозумів, що найкраща стратегія – довіряти членам команди і бути з ними відкритим. Тоді вони йдуть назустріч і загоряються спільною метою.


Читати також: Навіщо ми інвестуємо в українські стартапи і на які дивимося – Genesis Investments


Команда UpGames

Ми в UpGames знайшли такий вихід із ситуації: в перші дні карантину наш топ-менеджмент істотно урізав собі зарплату. Ми показали, що готові чимось пожертвувати заради того, щоб компанія залишилася на плаву. Це спрацювало, наш приклад наслідувала вся команда. Кожен зрозумів, що якщо ми зменшимо собі зарплати, то зможемо найняти нових фахівців – тих, хто залишився чи залишиться без роботи під час карантину. В результаті зараз ми здатні найняти ще десять чоловік, а значить, і нагодувати їх сім’ї.

Як Asatria може допомогти IT-підприємцям

Зараз я шукаю людей і компанії, які не бояться мріяти і ставити амбітні цілі навіть в такій нестабільній країні, як Україна. Ми в Asatria знайшли інвестора і разом з ним плануємо запропонувати фінансові інвестиції українським компаніям, щоб вони могли зберегти робочі місця і хороших співробітників. Хочемо працювати з компаніями, які готові змінювати себе, довіряти співробітникам, рухатися вперед і розвиватися.

Я вірю, що в Україні багато таких людей. За 12 років життя в цій країні я відчув: в українців є енергія змін. Не кожен народ здатний підняти дві революції за 10 років і не в кожного є настільки велике бажання щось змінювати.

Я спостерігаю за молодими людьми в Україні і бачу, що варто тільки трохи привідчинити для них вікно можливостей – і свобода проривається назовні. Їм цікаво все нове, цікаво придумувати і створювати. Вони готові йти по довгому шляху заради своєї мрії. А це найголовніше.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ