Як дефіцит чіпів за $1 зупинив виробничі лінії сотень компаній

Цифрова індустрія в 2020 і 2021 роках переживає один із найбільших дефіцитів напівпровідникової продукції за останні десятиліття.

Bloomberg випустив матеріал про те, як нестача чіпів для виведення зображення на екран або контролерів харчування, чия вартість менше $ 1, призводить до зупинки виробничих ліній автоконцернів та компаній виробників навігаційних систем.

.                               .                                .

Ви не зможете випустити автомобіль, якщо не вистачає хоча б одного 10-центового чіпу

Сотні різних типів мікросхем становлять світову кремнієву промисловість. Найпродуктивніші з них, як наприклад продукція Qualcomm або Intel, продаються від $ 100 до більш ніж $ 1000 доларів за штуку. На цих високопродуктивних чіпах працюють потужні комп’ютери та смартфони.

На відміну від цих процесорів, мікросхема драйвера дисплея звичайна: її єдина мета – передати основні інструкції щодо висвітлення екрана вашого телефону, монітора або навігаційної системи.

Проблема для всієї індустрії (і все частіше інших підприємств, частково пов’язаних з технологіями) полягає у тому, що не вистачає якраз ось таких маленьких драйверів. Фірми, які їх виробляють, не можуть встигнути за зростаючим попитом, тому ціни підвищуються. Це сприяє скороченню постачання та збільшенню витрат для виробництва телевізорів і ноутбуків, а також автомобілів, літаків, холодильників та багато чого іншого.

«Ви не можете продовжувати роботу через відсутність будь-якого елементу. Якщо у вас є все інше, але у вас немає драйвера дисплея, ви не зможете створити свій продукт», – каже Стейсі Расгон, яка займається напівпровідниковою промисловістю у компанії Sanford C. Bernstein.

Через проблеми із жменькою, здавалося б, незначних компонентів, як мікросхеми керування живленням або контролерів дисплея, це каскадом поширюється світовою економікою.

Такі автовиробники, як Ford Motor Co, Nissan Motor і Volkswagen AG, вже скоротили виробництво, у результаті чого, за оцінками, втрачена виручка галузі в цьому році складе більше $ 60 млрд.

Дефіцит спровокований прорахунком щодо наслідків пандемії

Терміни поставки чіпів з моменту розміщення замовлення

Дефіцит чіпів виник через аналітичні прорахунки щодо наслідків пандемії коронавірусу. Коли Covid-19 почав поширюватися з Китаю в інший світ, багато компаній очікували, що споживання скоротяться, а купівельна спроможність клієнтів впаде.

Виробники стали закривати заводи та повідомили постачальникам про припинення відвантаження компонентів, включаючи чіпи, які насправді ставали все більш необхідними.

«Я скоротила всі свої прогнози. Я використовувала фінансову кризу в якості моделі. Але насправді попит виявився стійким», – каже Расгон.

Споживачі, які застрягли вдома, не тільки продовжили купувати електроніку – вони почали нарощувати попит. Вони купили більш якісні комп’ютери та великі дисплеї, щоб працювати віддалено. Вони купили своїм дітям нові ноутбуки для дистанційного навчання. Вони купили 4K-телевізори, ігрові приставки, піноутворювачі молока, фритюрниці і занурені блендери, щоб зробити життя в карантині більш приємним. Пандемія перетворилася у тривалу чорну п’ятницю.

Виробники знову відкрили заводи і спробували звернутися із замовленнями до виробників мікросхем, як TSMC і Samsung. Але виявилося, що черга на виробництво і відвантаження вже давно розписана наперед, а виробники чіпів самі ледве справляються із замовленнями своїх все ще лояльних клієнтів.

У реальності пандемія викликала такий високий попит, що партнери-виробники не можуть зробити достатню кількість драйверів дисплеїв для всіх панелей, які входять у комп’ютери, телевізори та ігрові консолі, а також для всіх нових продуктів, в які компанії ставлять екрани, наприклад, холодильники, інтелектуальні термометри і автомобілі.

Коли все буде в нормі?

Все вказує на те, що ситуація, швидше за все, погіршиться, перш, ніж все повернеться в норму. Рідкісний зимовий шторм у Техасі зупинив виробництво в США, а пожежа на ключовому заводі в Японії зупинить виробництво на місяць. І ці чинники в обставинах, що склалися, серйозно вплинуть на завантаження інших виробників, які й так перевантажені.

Samsung Electronics попередила про «серйозний дисбаланс» у галузі, а компанія Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) заявила, що не може задовольнити попит, незважаючи на те, що фабрики завантажені більш ніж на 100%.

Точної дати назвати не може ніхто, але бізнес-аналітики з великої фінансової організації J.P. Morgan заявляють, що у реальності проблеми з поставками чіпів триватимуть як мінімум до першої половини 2022 року.