Як ФОП зможуть отримати 8000 грн допомоги: проект постанови

30 березня 2021 року депутати на позачерговому засіданні парламенту прийняли в цілому проект закону №5300. За його нормами ФОП та наймані співробітники бізнесів, які постраждали від карантину, можуть претендувати на 8000 грн допомоги від держави. Як саме буде виплачуватися ця допомога і на яких умовах – повинен вирішити Кабмін. Такого проекту в порядку дня Кабміну поки немає, зате є проект постанови (фактично, правил, за якими будуть платити ці 8000 грн) на сайті СПО об’єднань профспілок України. Про це повідомляє «Ліга.Закон».

Хто зможе претендувати на 8000 грн допомоги?

Якщо коротко: фізособи-підприємці (ФОП), а також наймані співробітники деяких бізнесів, які постраждали від карантинних обмежень у червоних зонах (і які платили ЄСВ). Більше про те, які обмеження діють у різних регіонах України, і де зараз введений «червоний рівень» епідеміологічної небезпеки, можна прочитати на державному сайті, присвяченому коронавірусу.

Всього на цю допомогу планують виділити 2,9 млрд грн. Ці бюджетні кошти будуть перераховані Пенсійному фонду, а він вже буде пересилати Мінсоцполітики заявки на перерахування коштів за списками, сформованими в Мінцифри за заявками від самих ФОП та найманих працівників через «Дію».

Як і минулого разу, допомогу надаватимуть ФОП та найманим працівникам бізнесів, чий перший КВЕД є у переліку, встановленому Кабміном (щоб орієнтуватися, можна подивитися у постанові Кабміну №1236 від 9 грудня 2020 року, в доповненнях, але список, можливо, доповнять або змінять). Наприклад, на таку допомогу зможуть претендувати ФОП та співробітники компаній, чия діяльність пов’язана з роздрібною торгівлею (яка закривалася на карантин), спортивними клубами і фітнес-центрами, ресторанами, кіно і т.д. Але точний перелік КВЕД буде відомий, коли Кабмін прийме нову постанову про цю допомогу.

Ці 8000 грн виплачуватимуться одноразово.

Її не зможуть отримати наймані співробітники, які:

 • працюють у компаніях, які не платили ЄСВ на дату звернення;
 • працюють у компаніях, які за місяць до звернення працювали за іншим КВЕД, якого немає у списку Кабміну;
 • середня заробітна плата яких перевищує 30 000 грн в місяць і т.д.

Допомогу не зможуть отримати ФОП, які:

 • зареєструвалися менше трьох місяців тому;
 • основний вид діяльності яких (КВЕД) не відносився до переліку за місяць до звернення;
 • які одночасно є найманими працівниками і ФОП, і т.д.

Як можна буде подати заявку на 8000 грн допомоги?

Всі інші (якщо їх діяльність потрапила під карантинні обмеження) можуть звернутися за допомогою. Такі заявки, як і в минулий раз, подаються тільки через портал або мобільний додаток «Дія». За словами керівника з розвитку електронних послуг у Мінцифри Мстислава Баніка, подавати заявки можна буде як тільки буде підписано закон (президент на момент виходу матеріалу його вже підписав) і як тільки Кабмін прийме відповідну постанову.

У заяві потрібно буде вказати:

 • ім’я, прізвище користувача;
 • його податковий номер;
 • адреса проживання;
 • номер банківського рахунку (фізособи) за стандартом IBAN (зараз всі рахунки в українських банках оформлені за цим стандартом, так що можна просто скопіювати номер рахунку з Інтернет-банкінгу);
 • підтвердження відповідності користувача вимогам закону;
 • згоду на обробку персональних даних.

Цю інформацію перевіряють та користувачеві повідомляють про результат у додатку «Дія». Після перевірки гроші зараховують на рахунок, вказаний у заявці.

Відзначимо, це поки що – проект постанови Кабміну, тобто, правила виплати допомоги можуть змінюватися. Редакція  буде стежити за ситуацією.