Як і чому українському підприємцю відкрити бізнес в Естонії в он-лайні

В Естонії вже багато років діє державна програма e-Residency: підприємець з будь-якої країни може запустити бізнес в Естонії он-лайн і вести його в тій ж країні. Бонуси від того – вкрай простий процес реєстрації, м’які місцеві податки та вихід на європейські ринки. В даному матеріалі, на прикладі 1Office, BANDA.MEDIA розповідає, як можна почати бізнес в Естонії всього за добу, і яка вигода підприємцю.


Що таке електронне резиденство Естонії?

Державна програма e-Residency працює в Естонії з 2014 року і користується популярністю: тільки за перші 7 місяців 2021 року вона виросла на 8373 нових е-резидентів. Українські підприємці також часто до неї звертаються: Україна серед лідерів по реєстрації електронного резиденства в Естонії, разом з Фінляндією, Німеччиною, Китаєм та Британією. Вже більше 3000 українців отримали статус е-резидента, і відкрили більше 600 компаній в Естонії.

Що за програма?

Фактично, вона дозволяє громадянину будь-якої країни швидко і без особливих бюрократичних «валакіт» зареєструватись он-лайн в статусі е-резидента Естонії (тобто цифровий паспорт Естонії).

А цифровий паспорт дозволяє вести в Естонії бізнес, оплачувати в ній податки і працювати по законодавству ЄС.

Як отримати е-резиденство?

Якщо коротко – отримати такий статус може будь-хто. Для цього потрібно подати он-лайн заявку, сплатити мито. Після перевірки даних – забрати свій цифровий паспорт в будь-якому посольстві Естонії. Все, що для цього потрібно, детально описано на сайті програми. Відвідувати Естонію фізично не треба, а весь процес реєстрації займає біля 20 хвилин.

Якщо ж детально, то треба:

 • Зайти на сайт програми і створити обліковий запис. Від буде створений з допомогою посилання на email, яке буде працювати годину. Пароля при цьому не потрібно
 • Заповнити он-лайн заявку на отримання цифрового ID Естонії. Для цього:
  • Необхідно надати копію українського закордонного паспорту та кольорове паспортне фото, зроблене на раніше ніж за пів року до подачі. Можна це зробити самостійно, але воно має відповідати вимогам фото для документів, як показано в відео-інструкції.
  • Написати про те, навіщо користувачу потрібний статус е-резидента
  • Подати резюме про освіту і досвід роботи
  • Дані своєї банківської карти
 • Після заповнення заявки необхідно вказати локацію, де користувач зможе забрати свій паспорт (найближче посольство Естонії)
 • Якщо з заявкою все ОК, її оброблять приблизно за 20 днів. Статус заявки можна відслідковувати на сайті e-Residency. Ще кілька тижнів піде на друк ID-карти і її пересилку користувачу.

Якщо ж в користувача вже є цифровий паспорт Естонії, компанію в цій країні можна зареєструвати он-лайн всього за 1 день і вести справи повністю віддалено. Для цього треба буде  зареєструвати компанію в Естонії (сплатити держ. мито 190 євро) і відкрити рахунок в місцевому банку, який компанія буде використовувати для роботи. Або ж використати для цього один з міжнародних фінтех-сервісів, типу TransferWise, Payoneer або Revolut.

Якщо ж підприємцю не хочеться у цьому всьому розбиратись – є сервіси, які беруть на себе весь процес реєстрації.

Наприклад, сервіс 1Office, який бере на себе всі моменти по:

 • Віддаленій реєстрації компанії і підключення її в естонський комерційний реєстр
 • Відкриттю рахунку в естонському банку для фінансової діяльності компанії
 • Бухгалтерському обліку, роботі з рахунками з допомогою мультивалютного інструменту виставлення рахунків
 • Організації віртуального офісу з посадами компанії, її ділового календаря
 • Іншим бухгалтерським і юридичним процесам, які можуть знадобитись новому естонському резиденту в роботі з бізнесом

Якщо ви також хочете спробувати зареєструватись і вести бізнес в Естонії – можна подати заявку, і експерти 1Office допоможуть вам на кожному етапі цього шляху.

Аналогічні послуги 1Office надає в шести різних країнах: Естонії, Фінляндії, Швеції, Великобританії, Латвії та Литви. Це – компанія з 13-річним досвідом роботи на міжнародному ринку, яка допомагає підприємцям з більш ніж 60 країн відкривати свою справу віддалено за кордоном. 1Office працює з різноманітними цифровими підприємцями: від цифрових номадів до власників інтернет-магазинів і стартапів.

Бонуси від ведення бізнесу в Естонії

Естонія – одна з найбільш сучасних країн у всьому, що стосуються електронного уряду і цифрових послуг. Тут над цим почали працювати ще з 90-х років минулого століття, перевели громадян на електронні паспорти, всі державні послуги перевели в он-лайн і запустили інтернет-реєстрацію компанії. Ожин з найвідоміших інвесторів Кремнієвої Долини, Тім Дрейпер, писав про розвиток Естонії в своїй останній книзі так: «влада країни змагалась за реальних і віртуальних громадян так, як бізнеси за клієнтів».

Тому громадянин будь-якої країни світу, будучи е-резидентом Естонії, може вести тут бізнес з будь-якої країни світу платити тут податки, здавати світність і підписувати документи.

Податки

Податкова система Естонії – прозора, зрозуміла іноземцям і м’яка, порівняно з іншими європейськими країнами. Наприклад, тут можна не платити податок на прибуток, якщо він залишається нерозподіленим – і його можна реінвестувати в свій бізнес. До розподілених дивідендів застосовується податок на прибуток в розмірі 20%. Також, що особливо важливо для компаній з багатьма співробітниками в штаті  – тут можна не платити податки з зарплат співробітників-нерезидентів, які працюють за межами Естонії. В Україні, наприклад, з зарплат співробітників платять податок на дохід фіз. осіб та ЄСВ. Детальніше про податкову систему Естонії можете прочитати в блозі компанії 1Office.

Рівень життя

Ще 1 перевага в веденні бізнесу в Естонії6 якщо в підприємця тут є компанія, це дозволить подавати на вид на житло, тобто, з часом в нього буде шанс жити й працювати в будь-якій країні ЄС. Естонія – хороший вибір для віддаленої роботи, Таллін навіть потрапив на 1 місце в рейтингу кращих міст для ремонту, складеного Big 7 Travel. Адже приблизно 99% публічних сервісів доступні он-лайн цілодобово, а вартість життя – відносно низька, адже житло в центрі столиці можна орендувати за $500. Ще один плюс: Digital Nomand Visa – віза для цифрових кочівників, яку в Естонії запустили в 2020 році.

Стартап-екосистема

В Естонії дуже розвинута стартап-екосистема, до такої системи, що навіть з’явився термін #EstonianMafia (за прикладом американської PyPal-мафії, тобто вихідців з PayPal, які запускають власні компанії і розвивають стартап-середовище). В Талліні проводиться більшість стартап-івентів, в тому числі, головна стартап-конференція року – Latitude59.

Більше того, якщо компанія хоче вийти на європейський і міжнародний ринки, бізнес в Естонії полегшить  це завдання, адже для європейських партнерів компанія з представництвом в ЄС виглядає надійніше.

По всім іншим причинам багато українських компаній обирають саме Естонію. Ось історія компанії PRNEWS.IO, керівництво якої оформили е-резиденство і почало бізнес в Естонії:

«Рішення обрати Естонію, як країну для відкриття офісу PRNEWS.IO в ЄС було очевидним. Ідеальна бізнес-інфраструктура, повна діджиталізація всіх процесів: від відкриття компанії до підписання договорів з клієнтом віддалено. Для PRNES.IO це все – істотні переваги.

Велика спільнота стартапів, з досвідом співпраці з крупними компаніям, контактами інвесторів і головне – практичним досвідом виходу на ринки США та Європи. Все це робить Естонію прекрасною локацією для розвитку бізнесу  і введення досвіду колег по залученню капіталу.

Через те, що країна невелика, всі знають одне одного через 3 потиснуті руки, що істотно полегшує процес нетворкінгу і пошуку клієнтів.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ