Як правильно вивести кошти з Payoneer та сплатити податки: гайд для фрілансерів

Наталія Лозко, засновник та СЕО IT Accounting (офіційний партнер Payoneer) для Banda.media розповість, як фрілансеру з України легально виводити зароблені гроші на рахунок в український банк.

Співробітництво з іноземними клієнтами підвищує рівень доходів. Але для того, щоб працювати з іноземними клієнтами, необхідно потурбуватися і про правильне оформлення такого доходу як із бухгалтерської сторони так і юридичної.

Одним із інструментів отримання платежів від іноземних клієнтів є платіжна система Payoneer. В 2012 році Payoneer отримала ліцензію від європейської комісії, що дало їй статус фінансової установи для проведення фінансових операцій з контрагентами. Payoneer дозволяє приймати платежі від клієнтів з усього світу, зберігати та перераховувати гроші на банківський рахунок та робити перекази в середині мережі.

Чи легальне використання Payoneer в Україні

У відповідності до українських законодавчих актів, а також пояснень НБУ, використання платіжної системи Payoneer в Україні легальне. Деякі витяги із законодавства України на цей рахунок:

  • резиденти України мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції (ст.4 п.3 Закону України “Про валюту та валютні операції”);
  • резиденти України – фізичні та юридичні особи – мають право заключати угоди з резидентами і /чи нерезидентами та виконувати обов’язки, пов’язані з цими угодами, в національній чи іноземній валюті, в тому числі відкривати рахунки в фінансових установах інших країн (ст.2.1.1 Закону України “Про валюту та валютні операції”).

Якщо ви плануєте отримувати підприємницький дохід через Payoneer, та ще не зареєстровані в цій платіжній системі, то для отримання оплати від клієнта вам необхідно оформити бізнес-акаунт ( для ФОП ця можливість з’явилася порівняно недавно).

“При цьому, врахуйте, що, якщо у вас вже є акаунт фізичної особи, відкрити акаунт для ФОП можна тільки після закриття акаунта на фізичну особу. На даний момент в системі немає можливості мати два акаунта: і на фізичну особу і на ФОП”

Перед тим, як ваш клієнт перерахує на бізнес-акаунт гроші, йому потрібно виставити відповідний рахунок з вашими реквізитами Payoneer.

“Коли гроші поступлять на бізнес-акаунт Payoneer їх необхідно вивести в свій поточний валютний рахунок ФОП в українському банку. Зверніть увагу, що кошти потрібно виводити на відповідний рахунок в іноземній валюті в українському банку”.

Тобто, якщо вам перерахували на Payoneer кошти в американських доларах, то виводити їх на свій поточний рахунок ФОП потрібно в них же.

На сьогоднішній день виведення коштів з Payoneer виглядає так:

Як правильно заповнити податкову декларацію для ФОП 3-групи єдиного податку

З доходів фрілансера потрібно платити податки. Якщо фрілансери оформиться як ФОП 3-ї групи, він повинен здавати податкову декларацію раз в квартал. Заповнити її можна в онлайн чи паперовому варіанті. Онлайн – зручніше, але в такому випадку вам буде потрібен електронний підпис. Сформувати податкову декларацію по єдиному податку можна в електронному кабінеті платника податків, розділ – “Ведення звітності”. Можна подати і через інші онлайн-сервіси.

Спочатку необхідно вибрати форму декларації – F0103307 за підзвітний період:

Скріншот із електронного кабінету платника податків – це офіційний сервіс податкової

ФОП 3-ї групи заповнює податкові декларації зростаючим принципом: перший квартал, півріччя, три квартали та рік. В даному випадку ми показуємо приклад заповнення декларації за 3 квартал підзвітного року у ФОП 3-ї групи спрощеної системи обкладання податками.

В рядках 1-8 податкової декларації потрібно вказати вид декларації, а також період звіту і реєстраційні дані ФОП. Потім, в розділі І “Загальні показники підприємницької діяльності” необхідно вказати фактичне число співробітників за підзвітний період, якщо такі були, та перерахувати КВЕД, за якими у ФОП надходили доходи в підзвітному періоді.

Далі, в розділі IV “Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи” в рядку 06 необхідно відобразити показники доходу за поточні три квартали на загальну суму зростаючим підсумком. Наприклад, якщо в півріччі був дохід – 200 000 грн., а в третьому кварталі дохід – 100 000 грн., в податковій декларації за 3 квартал потрібно вказувати – 300 000 грн.

Далі розрахувати єдиний податок в розділі V “Визначення податкових зобов’язань по єдиному податку”. В рядках 11, 12 вказати єдиний податок за всі три квартали зростаючим підсумком – 15 000, рядок 13 – вказати єдиний податок за минулий підзвітний період(півріччя) – 10 000 грн. І в підсумку в рядку 14 – сума єдиного податку, яку необхідно заплатити в бюджет в цьому підзвітному періоді – 5000 грн. Дані за показниками підприємницької діяльності на цьому рядку завершені.

Додаток 1 для розрахунку ЄСВ

Звітувати по ЄСВ потрібно за підсумками року. Вперше вказувати дані по ЄСВ в єдиній звітності потрібно в додатку 1 в складі декларації ФОПам 3-ї групи необхідно за IV квартал 2021, термін подачі – до 9 лютого 2022 року.

Як подавати податкову декларацію по єдиному податку

  • В електронному вигляді. Через декілька хвилин після відправлення вам надійде квитанція №1 про те, що на сервер податкової надійшов ваш звіт. Якщо квитанція №2 приходить із статусом “прийнято” – значить в податковій зауважень немає. “Не прийнято” – з описом, що саме не так з вашою декларацією. Ви просто виправляєте помилки та відправляєте звіт ще раз.
  • В паперовому вигляді. Заповнюєте два однакових екземпляра та несете в податкову особисто, або відправляєте замовленим листом з описом вкладеного, але не пізніше, чим за п’ять днів до останнього дня подачі, в такому випадку Декларація буде вважатися зданою.

Які податки платити ФОП 3-ї групи в єдиному податку

ФОП на 3-й групі єдиного податку повинні виплачувати наступні податки та збори:

  • єдиний податок – 5% від отриманого доходу – оплата щоквартально;
  • єдиний соціальний внесок – 22% від мінімальної заробітної плати (на даний момент ця сума складає – 1320 грн. в місяць), оплата щоквартально чи щомісячно на вибір.

Які первинні документи повинен мати ФОП 3-ї групи на єдиному податку, який надає послуги нерезидентам України

Для ФОП, який надає послуги в сфері ІТ, для підтвердження джерела надходження свого підприємницького доходу та відображення його в своїх подальших звітах, необхідно мати наступні документи:

  • виписка банка (небанкової фінустанови) з поточного рахунку ФОП, за відповідний підзвітний період, в якій відображений цей дохід;
  • рахунки-фактури, за якими була здійснена оплата ФОП за надані послуги.

Відповіді на питання, які часто задають

Чи можна вивести кошти напряму на свої особисті українські банківські карти фізичної особи (“ПриватБанк”, monobank і т.д.)?

Такий варіант виведення грошових коштів можливий, але тільки в такому випадку вам буде необхідно звітувати в податковій як фізична особа, та виплачувати з цього доходу податки по доходу фізособи (18% НДФЛ та 1.5% ВС), а також заповнювати відповідні податкові декларації фізичної особи за підсумками підзвітного року.

При яких умовах рух на банківських рахунках може зацікавити фінмоніторинг банку?

У фінансового моніторингу банків – достатньо великий перелік пунктів, за якими операції по рахункам можуть викликати підозру, не залежно від суми транзакцій. Однак, зазвичай при стандартних транзакціях, якім не викликають підозру фінмоніторинга банка, банк дає запит на первинні документи (інвойси), які підтверджують джерело походження даних коштів, по транзакціям від 400 000 грн.

Які наслідки уваги фінмоніторинга банка?

Якщо фінмоніторинг банка звернув увагу на перекази та запросив документи, які підтверджують джерело походження коштів і якщо отримання цих коштів визнають доходом, дається запит на оплату податків на цей дохід. Якщо таких документів немає чи не можливо надати їх банку, наступними його діями є блокування даного рахунка та передача інформації в Державну податкову інспекцію.

Чи обов’язково одразу продавати валюту із свого валютного рахунка в українському банку?

Ні. На даний момент вимоги обов’язкового продажу іноземної валюти відмінили. ФОП може зберігати іноземну валюту на своєму валютному рахунку в українському банку та продати її в будь який час.

В чому відмінності при роботі з Payoneer та виводі коштів на рахунок в українському банку для ФОП 3-ї групи і 2-ї групи єдиного податку?

  • ФОП 2-ї групи єдиного податку при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності можуть займатися продажем товарів не заборонених категорії для спрощеної системи оподаткування.
  • ФОП 3-ї групи єдиного податку при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності можуть займатися продажем товарів не заборонених категорій для спрощеної системи оподаткування, а також надання послуг та іншої діяльності.

Використання інноваційних продуктів при виводі свого бізнесу на міжнародний рівень розширює можливості бізнесу та стає сходинкою в його подальший розвиток. Ми наполегливо рекомендуємо працювати легально, у відповідності дійсного законодавства, декларувати свої доходи та платити з них всі необхідні податки.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ