Як продавцям з Amazon, eBay і Etsy перевести бізнес на ФОП

Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, CEO ТОВ «Е.С.Консалтінг», розповіла про правила реєстрації бізнесу з продажу хендмейд на західних маркетплейсах.

Олександра Томашевська. Фото – автора.

На сьогоднішній день Україна у четвірці країн-лідерів з продажу хендмейд на Etsy, попереду – тільки Великобританія, Франція і Німеччина. Зростання частки українських продавців спостерігається також на майданчиках Amazon Handmade, eBay. Наші підприємці генерують надходження валютної виручки в Україну в сумі понад $ 350 млн на рік, і, згідно з прогнозами, кількість продавців на міжнародних маркетплейсах у перспективі збільшиться в рази.

Потрібно відзначити, що вже навіть наша країна стала всерйоз розглядати потенціал бізнесу, що розвивається у сфері е-commerce з точки зору надходжень податків до бюджету. З недавніх пір посилені процедури фінансового моніторингу, та суб’єктами первинного фінансового моніторингу зараз є не тільки банки, але і оператори поштового зв’язку. Все частіше підприємцям доводиться відповідати на питання про походження коштів на рахунках. Є навіть негативні сценарії блокування банківських рахунків, за якими проходили значні суми виручки від продажів за кордоном.

Тому розглянемо варіант трансформації схеми ведення е-commerce бізнесу замість фізичної особи – на приватного підприємця на єдиному податку і по пунктах визначимо, що зміниться.

Як перевести бізнес на ФОП на ЄП

Крок 1 . Реєстрація в якості підприємця на єдиному податку.

Не будемо вдаватися у подробиці реєстрації або описувати базову інформацію про оподаткування таких суб’єктів. Досить сказати, що спрощена система оподаткування цілком підходить для ведення такого бізнесу, і для початку продажу товарів на експорт оптимальний варіант – друга група єдиного податку.

Основний вид діяльності, який ми рекомендуємо вказувати при реєстрації, 47.91 «Роздрібна торгівля, яку здійснюються фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет». Зокрема, цей клас КВЕД включає торгівлю будь-якими товарами за допомогою мережі Інтернет, що у нашій бізнес моделі нас повністю влаштовує. Інші КВЕДи додаєте відповідно до типу вашого бізнесу: торгівля сувенірною продукцією, декором, прикрасами і т.п.

Крок 2 . Відкриття рахунків у банку.

Оскільки ви тепер підприємець, вам знадобляться рахунки в банку, відкриті саме на підприємця. Рахунки потрібні в іноземній валюті, у доларах, а також у національній. Просто зареєструватися підприємцем і продовжувати приймати кошти на свій особистий рахунок – неправильно і не допоможе при проходженні процедур фінансового моніторингу. Згідно з порядком функціонування рахунків у банках, виручка від бізнес-транзакцій суб’єкта господарювання повинна надходити на бізнес-рахунки.

Мінус у тому, що як підприємець ви не зможете скористатися своїми грошима саме у валюті, вам доведеться продати валютну виручку за курсом міжбанку. Плюс у тому, що дохід у вигляді валютної виручки – це ваш підприємницький дохід, який ви офіційно задекларуєте у річній декларації про доходи.

Крок 3 . Виплата валютної виручки на валютний рахунок підприємця.

На цьому етапі у нас є кілька сценаріїв. На відміну від схеми виведення коштів на особистий банківський рахунок, для якої можуть бути використані багато сервісів, для виплати виручки на рахунок підприємця нам потрібно зробити переказ за системою SWIFT на реквізити вашого валютного рахунку, IBAN.

Якщо ви працюєте через зручний для таких операцій майданчик, наприклад, Westernbid, вивести кошти на валютний рахунок буде просто. У кабінеті клієнта ви формуєте інвойс на своє ім’я із зазначенням реквізитів валютного рахунку (приклад нижче). Цей інвойс підходить як для валютного нагляду банку, так і для податкової інспекції під час перевірки. Надання цього документу в банк закриває угоду з експорту з точки зору валютного нагляду. Це означає, що якихось додаткових документів створювати не потрібно.

Зображення – автора

Якщо обрана схема виведення коштів – Payoneer, то інвойс вам доведеться створити вручну, але принцип той же. Безумовно, ви несете витрати на комісію сервісів з виведення коштів. При розбіжності сум отриманої виручки і виведених коштів –  проблема вирішується коригуванням вартості позицій в інвойсі.

Чи всі гроші ви будете виводити на рахунок підприємця – вирішувати вам.

У чому немає необхідності, так це в укладанні зовнішньоекономічного договору, контракту з нерезидентом. В е-commerce покупцем і вантажоодержувачем товару є фізична особа, тому укладення контракту, який підписується сторонами у звичайному діловому обороті між підприємствами, не застосовується.

Крок 4 . Оформлення відправки товару. Якщо у статусі звичайної фізичної особи громадянину України дозволяється відправляти посилки вартістю до $ 10 000, то для бізнес-суб’єкта (підприємця або компанії) обмеження жорсткіше: вартість одного поштового відправлення без митного оформлення не повинне перевищувати € 150. Тому при відправленні товарів поштою потрібно враховувати цей фактор.

Сувора вимога зберігати усі квитанції на відправку товарів стосується тільки підприємств, які ведуть повноцінний бухгалтерський облік, тому якщо ви не зберете усі транспортні накладні – відповідальності у вигляді штрафів або додаткових податків немає.

Для довідки відзначимо, що відправка поштою товарів вартістю до € 150 за кордон не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Підсумки

Для переведення процесів вашого е-commerce-бізнесу у формат діяльності приватного підприємця на спрощеній системі оподаткування вам слід:

  • зареєструватися приватним підприємцем, перевірити отримання статусу платника єдиного податку;
  • відкрити два рахунки у банку: в іноземній і національній валютах;
  • формувати інвойс під суми коштів, що виводяться;
  • продавати валютні надходження на міжбанку і переводити гривні на особисту картку;
  • зберігати документи, що підтверджують відправку товару в поштових відправленнях;
  • стежити за своєчасною сплатою єдиного податку, ЄСВ, і вчасно подавати річні звіти.

Безумовно, з ростом бізнесу можна розглядати як відкриття компанії в Україні, так і створення структури за кордоном, наприклад, у США. Але для початку правильної роботи описаних процесів буде досить.

Джерело: Олександра Томашевська, податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, CEO ТОВ «Е.С.Консалтінг»

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ