Як змінився e-commerce за карантинний 2020 рік і топ-15 e-commerce-майданчиків за кількістю відвідуваності

Олександра Самойленко, стратег Carat Ukraine, проаналізувала ринок електронної комерції і що змінилося за час карантину.

Олександра Самойленко. Фото і зображення нижче надані автором

Більше половини українців стали онлайн-покупцями

Завдяки COVID, зростання e-commerce-ринку в Україні у 2020 році виявилось вибуховим. За даними EVO , замість прогнозованих + 15%, категорія зросла на 41%. Це майже у два рази вище, ніж середній показник у регіоні «Центральна і Східна Європа» – 21,5% (eMarketer). 

База покупців в інтернеті теж активно зростає: на даний момент 55% українців у містах 50 000+ – це онлайн-покупці (TNS MMI Ukraine). Переважно (75%) вони представлені віковою групою 25-54, найменше онлайн-покупців серед користувачів у віці 55+.  

Дитяче харчування і будівельні матеріали – категорії-лідери за приростом

Головним приростом в онлайн-рітейлі за 2020 рік може похвалитися категорія «Дитячого харчування» (36%), яка на даний момент вже досягла 50% пенетрації серед онлайн покупців. Наступними драйверами з приросту є категорії «Будівельні матеріали» (33%), «Товари для автомобілів» (32%), Електронні компоненти й системи (30%) і «Косметика» (30%). Категорія «Одяг» традиційно тримає лідерство з продажу в інтернеті. 

При цьому у регулярності закупівель (раз на місяць і частіше) топ-3 виглядає по-іншому: головні категорії тут «Продукти харчування», «Одяг» та «Ліки».

У топ-15 найбільш відвідуваних e-commerce-майданчиків – OLX , Rozetka та Prom.ua.

Зростання Social Shopping 

Social Shopping активно розвивається у світі, і очікується, що у найближчі роки буде набирати популярність і в Україні. Відставання від світового тренду, зокрема, пов’язано з тим, що в Україні пізніше з’являються функції магазинів і вітрин у соцмережах. Поки що продавці в Instagram використовують «олдскульний» метод через директ-комунікацію. 

Головним соціальним майданчиком для продажів залишається Instagram, у першу чергу для невеликих локальних брендів. 12% жінок і 2,8% чоловіків купують через цю соцмережу одяг, взуття, аксесуари. Також зростає попит на товари для будинку, декор та косметику.

Онлайн-магазини інтегрують на свої сайти відео і призначений для користувача контент

Захопленість соцмережами веде до кількох важливих трендів у функціонуванні онлайн-магазинів. По-перше, люди звикли до споживання відеоконтенту, і навіть на сторінках сайту хочуть розглядати товари у динаміці. Тому можливість додати відео на сайт продукту істотно покращує сприйняття споживача.  

По-друге, користувачі у соціальних мережах вже звикли бачити рекламу від блогерів, яка транслює особистий досвід взаємодії з брендом і реальні фото/відео товару. Наявність фото одягу на звичайних людях, а не на професійних моделях підсилює авторитетність відгуків при купівлі. 

Ще один фактор впливу соцмереж – усе більше онлайн-ритейлерів переходять у мобайл: або створюють додатки, або адаптують мобільні верстки сайтів під дизайн додатків. E-commerce-гравці і невід’ємні помічники в онлайн купівлях – банки і служби доставки – давно і міцно влаштувалися у топ сайтів і додатків. 

Онлайн виходить в офлайн, створюючи власні магазини

Головні три бар’єри, які перешкоджають купувати онлайн, – це небезпека для особистих даних, неможливість переконатися у якості товару і неможливість приміряти його. 

Як відповідь на ці бар’єри., E-commerce розвиває безпечні угоди з продавцями на маркетплейсах і створює можливості живої взаємодії з товаром.

Онлайн виходить в офлайн, створюючи власні магазини або точки видачі. Наприклад, «Розетка» активно виходить в офлайн, не тільки відкриваючи свої магазини, але і продаючи франшизу. У свою чергу Kasta відкрила 50 відділень у приміщеннях «Укрпошти», щоб надати можливість примірки. А «Нова пошта» прискорила розвиток мережі поштоматів, щоб стати ще ближче до дому покупців і підсилити цінність доставки (не потрібно стояти у чергах, контактувати з людьми, можна забрати посилку 24/7).

Більшість з цих заходів спрямовані, у тому числі, на зниження ціни доставки, яка у середньому становить від 5 до 15% вартості купівлі. З ростом кількості замовлень покупці все більше звертатимуть увагу на наявність безкоштовної доставки в інтернет-магазині і можливість безкоштовного повернення.

Джерело: Олександра Самойленко, стратег Carat Ukraine

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ