Як знайти розробника в проект за 3 дні: що таке субконтракт і як він працює

Власник Telegram- каналу [board]Outsource Максим Полинський написав статтю про те, що таке субконтракт та як закрити вакансію розробника за 3 дні. Максим більше 20 років працює у сфері IT, останні 7 – в IT-аутсорсі. Обіймав посаду Business Development Officer в компаніях BoostSolutions, Develux, The Secret Circle Solutions.


Максим Полонський. Фото надане автором

Рекрутинг хороших розробників – складний процес, який супроводжується великою кількістю співбесід, скринінгів й тестових завдань. Однак попит на програмістів постійно зростає, український ринок IT страждає через нестачу кандидатів. Один розробник отримує близько 8 офферів, і в процесі найму хороші фахівці можуть в будь-який момент передумати влаштовуватися у компанію. Це стало причиною того, що зарплати збільшилися мало не в 2 рази за 6-8 місяців практично по всіх позиціях. А деякі «розумні» розробники навіть мають по дві fulltime-позиції. В результаті рекрутинг триває нескінченно, вакансії не закінчуються, через що можуть страждати проекти.

В таких умовах ринку на допомогу приходить субконтракт. Він дозволяє не «просівати» весь ринок в пошуку кандидатів, а обирати з доступних – релевантних запитам та бюджету. По суті це – запозичення розробника у компанії-партнера.

Розберемося, як працює субконтракт на ринку IT-аутсорсингу.

Що таке субконтракт і як він працює
Буває, що у компанії «горить проект», потрібно знайти розробників, які виконають замовлення терміново. Провал найму загрожує втратою клієнта, зіпсованою репутацією та відносинами. Субконтракт є найшвидшим вирішенням питання без посередництва рекрутерів та найму з ринку.

Cубконракт – це передача частини або всього спектру робіт, які були узгоджені, третій стороні. При цьому сторін може бути від трьох і більше. Я особисто стикався з кейсами, коли сторін було 5 – і ціна на послуги розробника виросла в 6,5 разів.

Я віддав на субконтракт розробника з нашої компанії в одеську компанію. На той час його рейт становив $ 20 за годину, але ця компанія перепродала розробника іншому відділу своєї компанії в США, а ті – в ще одну американську компанію. Фінально ціна виросла до $ 135 годину.

При пошуку партнерів потрібно розуміти, що аутсорсери в принципі не позиціонують себе як компанію-субпідрядника. Мета кожної компанії, яка існує за рахунок субпідряду – вирости в самостійну компанію-аутсорсера. Проте, субпідряд – часто є складовою аутсорсингового бізнесу, і навіть якщо аутсорсери надають такі послуги іншим аутсорсерам – вони працюють по White Label.

Є різні варіації юридичного оформлення субконтракту, вони адаптуються і обумовлюються персонально в кожному партнерстві. Але частіше субпідряд обмежується таким переліком документів:

 • Master Service Agreement (MSA) – це договір на розробку програмного забезпечення, в певному сенсі, генеральний договір, в якому вказуються умови передачі авторських прав, формат постановки завдань і платежів за замовчуванням, а також деталі конкретних механік, наприклад, формату dedicated team. Конкретні бюджети й завдання визначаються в додатках до такого договору.
 • Non Disclosure Agreement (NDA) – договір про нерозголошення інформації.
 • Scope of Work (SoW) – обсяг робіт.

Так само найчастіше підписується додатковий договір або вносяться пункти у MSA про заборону найму співробітників між сторонами, іншими словами, headhunting restrictions. Цей документ може об’єднаються і з NDA. У разі порушення цього пункту в документі прописуються штрафи на десятки тисяч доларів. Хоча іноді в договір включається можливість переходу розробника в компанію-замовника після певного часу роботи на проекті і виплати «відступних» компанії-підряднику.

Наскільки замовник переплачує за субпідряд
В контексті цифр і зарплат субконтракт – не обов’язково дорожче. Все залежить від виду проекту. Це можуть бути й іміджеві витрати для підрядника або ж нульова, мінімальна або негативна націнка в залежності від багатьох факторів.

Розглянемо ситуацію, компанія бере собі вигідного клієнта та розуміє, що у неї є потрібний спектр експертизи від розробників. Вона може добре заробити на цьому проекті, при цьому якихось частин розробки у неї немає, наприклад – дизайну. Вона може віддати дизайн на субпідряд і заплатити за нього більше середньої вартості на ринку, або навіть більше, ніж показують клієнтові в бюджеті, щоб забрати на себе повний проект і відбити ці витрати на клієнті у майбутньому. Тут виходить негативна націнка для компанії такого субконтракту.

Але якщо говорити про середні цифри по ринку, націнка на субконтракт – в рамках 10-25%.

За і проти роботи з субпідрядом
Переваги для замовників:

 • можливість знайти розробника в дуже короткі терміни – від двох годин і більше, в залежності від компанії, з якою ви працюєте, і її процесу підписання договорів і т.п.;
 • економія тимчасових і грошових витрат на рекрутинг, так як ви фактично виключаєте роботу рекрутера, зарплату і бонуси за найм, а це $ 1000. + в залежності від рівня рекрутера;
 • при підписанні договору з компанією-підрядником є ​​гарантія заміни розробника в найкоротші терміни.

з негативних моментів:

 • найчастіше це дорожче, ніж брати такий же ресурс з ринку;
 • репутаційні ризики, так як компанія-замовник повністю відповідає за дії та роботу розробника. Так що випадки відсутності розробника за роботою довгий час або безвідповідальне ставлення – головний біль замовника перед клієнтом.
 • Переваги для підрядника:
 • можливість закрити фінансовий “простій” розробника, який отримує повну зарплату, але при цьому не задіяний в проект, через що компанія втрачає гроші;
 • дати розробникові проект, на якому він буде розвиватися;
 • гарантія cash flow на 3-6 і більше місяців, іноді з можливістю розширення команди.

З мінусів:

 • розвиватися із замовником не завжди вийде довго;
 • якщо у замовника буде відмінна динаміка, то іноді він вирішує зібрати свою команду, ніж продовжувати брати людей за субконтрактом;
 • у компанії-підрядника немає прямого контакту з замовником і вона не знає, що у нього в планах.

Який зараз попит на ринку субпідряду
Згідно з даними [board] Outsource за березень і квітень (на базі 400+ офферов на субпідряд) можна побачити, кого шукають компанії тут і зараз, і кого на ринку не вистачає при звичайному наймі:

 • Сама велика нестача в Backend розробників ( 31,5%), не відстають frontend (25,7%) і fullstack (19%). Далі за списком – Mobile, QA, DevOps, BA і дизайнери.
 • Серед backend-розробників найбільше не вистачає Node JS, Java, PHP, але також серед списків офферів можна побачити С ++, Ruby, Golang, C #.
 • В frontend-розробці 52% пошуку займає React, також шукають Vue, Angular.

У 50% шукають кандидатів з рівнем англійської upper-intermediate. Тривалість проектів варіюється від 3 до 6 + місяців. У 90% випадків шукають розробників рівня senior.

Які рейти на ринку субпідряду
У таблиці нижче можна подивитися запропонований hourly rate для фахівців з субконтрактом. Найвищі ставки у PMов, DevOps інжинерії, а також Tech Lead і Architect, які не цвійшли у таблицю нижче.

Якщо компанія продає програміста, який сидить на бенчі, його рейт буде нижче, ніж при продажу клієнту. Це спосіб максимально монетизує людей в штаті без постійної зайнятості.

Таблиця надана автором

Як правильно знайти субпідрядника і виставити офер
Знайти субпідрядника можна через спеціалізовані групи у фейсбуці, телеграм-каналі, біржі, форумі, Спецресурсі і т.п. Тут потрібно уважно вивчати можливих партнерів, шукати відгуки, проводити глибокі співбесіди і з часом зібрати базу надійних партнерів, з якими можна співпрацювати.

Основні моменти при формуванні оферу:

 1. Інформативно й коротко описати позицію (1 пропозиція / 6-8 слів). Включіть сюди, кого ви шукаєте: backend / frontend, технологія, з якою доведеться працювати.
 2. Рівень спеціаліста: middle, senior.
 3. Дати старту проекту.
 4. Тривалість проекту.
 5. Необхідний рівень володіння англійською мовою для фахівця.
 6. Пропонована ставка або рейт.

Далі додайте вже розширений опис вакансії або проекту. Важливо дати опис продукту / сервісу, з яким доведеться працювати і зони відповідальності, які ви очікуєте закрити цією людиною, також перерахувати основні технології. Короткий перелік виключно необхідних нюансів, які впливають на оплату праці й на подальшу роботу виконавця.

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ