Євгеній Шерман, FREEhost.UA: “Клієнти не бачать, що відбувається в дата-центрі, в той час коли за кулісами все нетривіально”

Про переваги власного дата-центру, особливостях роботи в період пандемії та найбільш важливих критеріях при виборі хостинга для бізнесу. Banda.media спілкується з власником і гендиректором одного з провідних українських хостинг-провайдерів FREEhost.UA Євгением Шерманом.

В цьому році виповнюється 10 років з моменту відкриття вашого дата центру. Як роль він відігравав тоді і грає зараз для бізнесу?

В 2011 році, майже на десятилітньому рубежі існування компанії FREEhost.UA, ми запустили свій дата-цент. Будували, в першу чергу, для власного обладнання, якого на той момент накопичилося багато на сторонніх майданчиках. Кожна з них, до того ж, має свої правили установки та заміни обладнання, тому якісно надавати послугу оренди і розміщення серверів для клієнтів в таких умовах достатньо важко. Оскільки в компанії були і спеціалісти і розуміння, як повинен виглядати власний дата-центр, було вирішено рухатися в даному напрямку.

Це дозволило розширити і список  послуг які ми надаємо. Якщо до 2021 року ми в основному спеціалізувалися на віртуальному хостингу і віртуальних виділених серверах, то потім розширили сегмент і на оренду серверів і на колокейшн, розміщення серверів клієнтів.

На сьогодні в нашому дата-центрі розміщено більше 1000 одиниць обладнання. Це більше 80 тисяч користувачів, більше 160 тисяч сайтів. Компанія FREEhost.UA надає послуги реєстрації доменів більше чим в 300 доменних зонах.

Наскільки сильно трансформувалася з появою дата-центру клієнтська аудиторія?

Ми завжди орієнтувалися на малий та середній бізнес, аудиторія в цілому не змінилася. В той самий час з’явилося більше крупних клієнтів. які мають більшу відвідуваність. Віртуальний хостинг – послуга з обмеженими можливостями, де важко розмістити щось окрім сайтів. Виділені сервери дозволяють орієнтуватися на більш спеціалізовані програмні продукти, запускати проекти, вимогливі до ресурсів. Плюс колокейшн. Є компанії, причому деякі з них досить масштабні, які не дуже довіряють через ряд причин орендованим серверам, чи віртуальним виділеним серверам. Це можуть бути як і хостинг-компанії, так і компанії з великими об’ємами даних.

Яким може бути масштаб проектів в SMB, в чому ви допомагаєте клієнтам?

Такі компанії, як правило, не мають власного адміністратора, тому ми часто виконуємо його функції. Наприклад, нещодавно одному клієнту з великим об’ємом пошти, понад 100 ГБ, та великою кількістю співробітників знадобилося рішення щодо обліку майбутнього зросту компанії. Ми організували для них невеликий відмово стійкий кластер – в випадку, якщо вийде із ладу один з серверів, вся система продовжить працювати. При цьому шукати адміністраторів для клієнта на стороні досить проблематично, оскільки вартість робіт досить висока. А для нас цей досить звичайна задача. Проект реалізований мінімумом затрат, підтримується нами та замовник залишився задоволеним.

Які ще проекти можна відмітити?

Думаю найскладніший та цікавий проект сам дата-центр, його інфраструктура та розвиток. Проект в постійному русі та вимагає тримати руку на пульсі. Що стосується внутрішніх проектів, кожен цікавий по своєму. Наприклад, наш хмарний VPS спочатку будувався на окремих фізичних серверах. Зараз це вже величезна інфраструктура з віртуальною файловою системою, балансуванням навантаження, можливістю мігрувати з однієї ноди кластера на іншу, окремою системою бекапів, резервування. Приблизно по такій же схемі ми реалізовували і електронну пошту: якщо раніше використовувався окремий сервер з обмеженими можливостями та ресурсами, то зараз це величезний кластер в якому розміщено 200 тисяч поштових скриньок. Система повністю резервується, вихід із ладу одного з елементів ніяк не порушує працездатність і доступність серверів для клієнта. Враховуючу важливість електронної пошти для бізнесу, це сьогодні один із ключових моментів.

Як почуваєте себе в оточенні конкурентів?

Послуги які ми надаємо, доступні у багатьох провайдерів по всьому світу, за винятком колокейшен. Тут кожен обирає постачальника, з яким йому найбільш комфортніше. Якщо ми говоримо про цінову політико, то ми конкуруємо з цілим світом. Якщо важливим є розміщення в Україні і наявність підтримки, бажано, російськомовної, тоді конкуруємо з локальним провайдером. Що стосується оренди серверів, по великому рахунку, в Україні особливих конкурентів немає, оскільки ми надаємо найбільш доступне та сучасне обладнання, надаємо цілодобову і якісну підтримку.

Українська специфіка в цілому така – закордоном є ряд провайдерів, які надають послуги оренди серверів дешевше при порівняній якості. Зв’язано це, перш за все, з дороговизною ввезення до нас обладнання. При цьому більшість закордонних провайдерів працюють по кредитним коштам під невеликий відсоток. Вони легко оперують великими сумами, амортизуючи обладнання не на 10-12 місяців, а на 2 роки.

Відповідно, послуга набагато дешевше ніж в Україні. В якості відповіді ми надаємо сервери в якості “стік”. Це обладнання, попередніх поколінь , яке пропонується по мінімальній ціні, навіть порівняно з європейською. Знижка на таке обладнання становить 35-50% на весь період використання.

Також, якщо компанія працює як юридичне обличчя для неї важлива наявність документів на придбані послуги. Зарубіжні компанії надати їх не можуть. Тому клієнт вибирає з провайдерів на території України, які працюють по документам. Для підприємств в сегменті SMB, офіційного локального бізнесу, це важливо. Як і те, що по оренді серверів ми надаємо більші ресурси за ті ж гроші, та знаходимося поруч із своїм обладнанням, будь які задачі для клієнта вирішуємо набагато швидше.

Як бізнесу не впустити момент, коли він “переріс” послугу чи можливості обладнання?

Оскільки ми надаємо повний спектр послуг, від звичайного віртуального хостингу до виділення серверів, це порівняно просто. Починаючи бізнес з нуля, наприклад, можна придбати віртуальний хостинг та рости на ньому, поступово збільшуючи тарифний план. Потім розглянути варіант переходу на виділений сервер і рости там такими ж темпами. Ми допомагаємо при переході між типами послуг, а також підтримуємо при переході від інших хостинг-провайдерів.

Що стосується співвідношення можливостей хостингу у запитах бізнесу, важливо пам’ятати, що дрібна економія, може дорого обійтися в майбутньому. Живий приклад – у клієнта має бути рекламна кампанія, після якої очікується вибухова кількість відвідувань проекту. При цьому компанія взагалі не турбується про те, щоб заздалегідь розширити можливості свого тарифного плану. В підсумку виникає надтермінова задача міграції з віртуального хостингу, який для такого навантаження просто не призначений.

Альтернативний варіант – наперед звернутися до провайдера, та розрахувати заплановану відвідуваність. Ми підбираємо сервер чи групу серверів, допомагаємо мігрувати на інше обладнання. Або, в випадку з віртуальним виділеним сервером, пропонуємо тимчасово докупити послуги.

На що, окрім ціни, варто звертати увагу при виборі хостингу?

У нас, нажаль, всі звертають увагу на ціну, а не на пропонуємі характеристики. Ключові моменти для будь якого сервера чи VPS це процессор, пам’ять, дисковий простір, кількість IOPS, важливий показник для дискової підсистеми. Ширина каналу важлива частково, оскільки більшість HTTP-проектів навряд вийдуть за полосу, пропонуєму стандартним тарифним планом.

Приорітет, який віддається тій чи іншій характеристиці сервера, сильно залежить від проекту. Комусь важлива швидкість роботи дисків, комусь об’єм. Тому при виборі тарифного плану важливо проконсультуватися з розробником сайту чи майбутнім адміністратором проекту. Якщо, наприклад, планується зайняти 4 ТБ даних, віртуальний сервер вже не підійде, таких об’ємів там просто немає. Якщо потрібна велика вираховувальна потужність, однозначно варто розглянути виділений сервер. До кожної задачі потрібно підходити індивідуально.

Навіть сайт, в залежності від движка і якості коду, може вимагати різну кількість ресурсів. Той самий WordPress дозволяє використовувати кешування даних. Якщо воно вимкнена, навантаження в більшості йде на дискову підсистему, а від неї залежить швидкість завантаження сайту. Грамотний адміністратор при оптимізації сайту в першу чергу дивиться на наявність кешування, щоб знизити навантаження на ці дороговартісні елементи.

Послуга “CMS-хостингу з’явилася у вас через дану специфіку?

В чомусь і так. У кожної CMS певні вимоги, в том числі по налаштуванню РНР. Відповідно, ми підготували шаблони, які забезпечують нормальну роботу той чи іншої системи управління контентом. Клієнту достатньо в панелі управління вибрати необхідну CMS, а вона автоматично буде встановлена та налаштована. Залишається накласти шаблони і наповнити даними  – і можна приступати для роботи. Окрім цього наша система реалізує контроль версій для CMS і популярних модулів, а також додаткові елементи по захисту сайту від взломів та атак.

Чому краще брати хостинг в Україні для таких поширених продуктів як 1С: Бухгалтерія чи система управління підприємством?

Говорячи простою мовою, якщо сервер знаходиться закордоном, мережевому пакету набагато “дальше йти”. В випадку, якщо сервер розміщений в Україні і підключений до однієї з українських точок обміну трафіком, для прикладу UA-IX чи Giganet-IX, це фактично локальний трафік, подібний локальній мережі у вас дома чи офісі. Все дуже близько і дуже швидко, оскільки більшість українських інтернет провайдерів також під’єднані до даної точки обміну. Якщо ж відправляти запит на європейський, чи тим більше американський ресурс, швидкість пінгу буде відрізнятися в 6-10 разів. Якщо ж ви працюєте з 1С, де одночасно відбувається велика кількість операцій, це відчутно. І цілому, навіть при простій віддаленій роботі іноді сильно відчувається, як “лагає” клавіатура. Що говорити, якщо це помітно навіть при тому, коли сервер знаходиться в іншому дата-центрі тут в Україні.

Якість сигналу сильно впливає на робочий процес. Як результат при економії $10-15 в місяць, співробітники хвилюються, продуктивність падає.

Що стосується пошукових систем, наскільки приорітетно розміщувати українські ресурси локально?

Звичайно, особливості роботи алгоритмів Google ніхто не знає достовірно. Але ранжування локальних ресурсів – один із багатьох факторів, якими точно не варто нехтувати. Враховуючи що кожен SEO-спеціаліст постійно шукає способи оптимізації .

Як вплинула на компанію та на галузь в цілому пандемія?

Спочатку на нас це ніяк не впливало. Клієнти продовжували сайти, оплачували сервера і т.д. Зараз вже помітно, що від деяких послуг відмовляються, зменшують бюджети, відкладають “до кращих” часів. Пандемія сильно ударила якраз по малому та середньому бізнесу.

Неймовірне зростання під час пандемії про яке говорять в Amazon, Google Cloud – це прерогатива великого бізнесу. Причому не в нашій країні. Всі “вистріливші” засоби спільної роботи, такі як Zoom, Trello, розташовані в великих хмарах закордоном, а не у відносно маленькій Україні.

Більш популярною стала послуга VPN. Ми її розпочали надавати відносно недавно та плануємо надавати тільки юридичним особам, в силу двохстороннього характеру. Не секрет, що крім позитивного використання компаніями для віддаленого доступу співробітників до ресурсів офісу вона може застосовуватися і зловмисниками, щоб приховувати свій IP-адрес. Тут варто виявляти обережність.

В самому ж FREEhost.UA під час пандемії ми перейшли більшою частиною на віддалену роботу, хоча раніше не уявляли як це можливо. Тепер вже багато тих, хто не сприймав цей режим, вже не готові повертатися в офіс. Зняті з порядку денного питання про розширення офісної площі. В дата-центрі завжди присутня необхідна кількість персоналу, не менше норми. Всі інші співробітники працюють віддалено по бажанню, хоча офіс також доступний.

Чи вплинула ситуація на зростання бізнесу?

Ми орієнтуємося на зростання 10% в рік по основним напрямкам – виділення серверів, колокейшн і VPS. Плануємо їх розвивати і запропонувати декілька нових послуг, поки без деталей. Зріст забезпечений, в тому числі, постійним оновленням обладнання.  В Україні ми зараз напевно одні із небагатьох, у кого є 10 покоління Intel, останні процесори AMD. Відповідно у клієнтів з високими вимогами завжди є можливість апгрейду. Крім того поповнюється категорія серверів “сток” – висока продуктивність при доступній ціні. Все знаходиться в постійному русі.

Згадувалося, що uptime вашого дата-центру за минулий рік склав 99.99%, це офіційно?

Так. На мій погляд, аптайм і надійність – найбільш важливі характеристики дата-центру. Можна зробити ідеальну панель, технічну підтримку…. Але без високого аптайма все зводиться до нуля. Перш за все, важлива висока доступність сайтів, обладнання. Забезпечити її для дата-центру – дійсно важка задача. Клієнти не бачать, що насправді відбувається в дата-центрі, в той час коли за кулісами все досить тривіально.

Ніхто не знає, наприклад, що коли зникає електроенергія по двом вводам, дата-цент може добу працювати на дизель-генераторах, поки не відремонтують обидві лінії. Чи можуть одночасно “впасти” два міжнародних провайдера і при цьому все одно доступ дата-центру зберігається, завдяки тому що їх в нього п’ять. І це лише вершина “айсберга” доступності та надійності, яка критично важлива для клієнта.

Якою бачите основу для успішної роботи з клієнтами та партнерами в подальшому?

Нашою ключовою перевагою, з моєї точки зору, завжди залишається дата-цент. Його наявність говорить про багато: про якість адміністраторів, технічної підтримки, надійності та швидкості реакції на проблеми та запити клієнтів. Крім того, це можливість надавати послуги оренди та розміщувати сервери дешевше. Це якість каналів, які ми можемо самостійно розвивати та покращувати. Це і велика кількість ресурсів, які ми надаємо абсолютно для всіх послуг. При цьому ціни залишаються середніми по ринку. Основа нашого бізнесу – надійність, швидкість, якісна підтримка, співвідношення ціни і якості. Плюс ми завжди орієнтуємося на зручність і гнучкий підхід, готові вислухати клієнта і знайти компромісне рішення, якщо це в наших силах.

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ