Зміна податкового резидентства: поговоримо відверто?

Опція зміни податкового резидентства раніше не була популярною в Україні. Але зараз — це гарячий і частий запит від власників, причому не тільки великого бізнесу, а середнього й малого.

Що пішло не так:

В Україні запускають правила КІК, автоматичний обмін податковою інформацією. Від громадян чекають повної прозорості в розкритті активів, сплати податків.

Але зі свого боку держава не виконала свою частину завдання: немає й натяку на довіру до податкової, до правоохоронних органів; податкові закони друкують на законодавчому принтері частіше, ніж жінки змінюють манікюр.

У підсумку бізнесу елементарно страшно й економічно недоцільно розкривати свої активи в державі, де жоден власник не застрахований від рейдерства або включення проти нього режиму холівара податковими та правоохоронними органами.

До чого призводить?

Бізнес шукає по ринку рішення, купує картки ОАЕ, золоті візи в Португалії, пробується в ролі громадянина Румунії, Кіпру, Мальти та ін.

У підсумку, що виходить?

Менше податкових резидентів України = менше податків у казну.

Фіскальний підхід не працює в державі з низьким рівнем довіри до всіх гілок влади.

У хаотичних спробах зменшити й пом’якшити ризики бізнес допускає юридичні й податкові помилки, які на довгій дистанції тільки погіршать ситуацію.

Які найпоширеніші помилки бувають із податковим резидентством України?

  1. Податкове резидентство можна просто купити, як плаття в магазині. Купуючи паспорт, візу, картку ви не стаєте податковим резидентом, якщо у вас немає, наприклад, постійного місця проживання в тій другій країні, ваш чоловік, дружина, діти не в тій країні, ви в Україні не менше 183 днів у році, а й ще ваш ФОП сплачується й декларується на єдиному податку. Це як мінімум.
  2. Ігнорування подвійного оподаткування.

По гарячих жовтневих слідах привожу приклад із Мальтійською програмою Мaltese Exceptional Investor Naturalization (MEIN) — натуралізації за винятковий внесок у розвиток Мальти. У Єврокомісії багато питань до такого продажу паспортів за інвестиції, йдуть суди. Мальта вже почала публічно розголошувати списками осіб, що отримали паспорт.

І новий виток подій у цій трагікомедії: Community Malta Agency повідомила міграційним агентам, що податкові органи Мальти збираються сповіщати юрисдикції початкового громадянства відібраних претендентів на здобуття паспортів Мальти, які подадуться на такі паспорти з 2022.

Чим будуть ділитися:

ПІБ;

дата народження;

місце проживання;

TIN (податковий номер здобувача);

тип отриманих резидентських прав;

весь пакет документів, який був поданий як додаток до заявки на отримання мальтійського паспорта за програмою MEIN.

Хто одержувач вище описаної інформації?

Податковий орган юрисдикції, з громадянством якої заявник спочатку подався на паспорт Мальти в рамках програми MEIN.

Наслідки

Із січня 2022 нові заявники на мальтійське громадянство за програмою Exceptional Services (SL 188.06) отримають серйозні проблеми з рідною податковою, якщо, наприклад:

фактично проживають самі і із сім’єю не на Мальті;

перебувають у рідній державі не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від’їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Ці критерії не є вичерпними.

Мої рекомендації:

  1. Вибираючи для себе опцію зміни податкового резидентства, не допускайте юридичних і податкових помилок.
  2. Враховуйте ризик того, що поточна купується програма в будь-який момент може бути оскаржена якою-небудь Єврокомісією. Будьте готові до наслідків.
  3. Не купуйте податкове резидентство, а купуйте його, відповідаючи критеріям податкового резидента іншої країни: фактичний переїзд із сім’єю, місце ведення бізнесу, розрив економічного зв’язку з рідною державою.
  4. Не забувайте про подвійне оподаткування.
  5. Якщо ви громадянин України, будьте готові до податкових спорів з українськими податківцями, навіть якщо ви не допустили жодної помилки. Зважаючи на кожну конкретну ситуацію такий ризик визначається від низького до високого.

Автор: Марія Загрядська, адвокат, радник практики міжнародного податкового права Avidbiz

 

banda.media

Обязательно подпишитесь на наш Telegram канал

ПОДПИСЫВАЮСЬ
ПОТОМ